5 ľadových káv, bez ktorých sa v lete nezaobídete

Okamžite vychladené - espresso na ľade

Na tento nápoj v podstate nepotrebujete recept. Espresso na ľade jednoducho znamená pripraviť espresso priamo na ľade. Ak chcete dvojnásobný pôžitok, nechajte kávovar naliať doppio alebo dvojité espresso na ľad priamo z kávovaru.

Prečo espresso na ľade a nie s ľadom?

Zdá sa vám to ako triviálna otázka? Môžete si to vyskúšať sami. Pripravte si jedno espresso priamo na kocke ľadu a druhé do prázdnej šálky, do ktorej pridáte kocku ľadu.

Výsledok bude podobný, ale keď porovnáte tieto kávy vedľa seba (dúšok po dúšku), môžete spoznať rozdiel. Okamžite vychladené espresso chutí lepšie ako to, ktoré bolo vychladené o chvíľu neskôr.

Malý trik pre znalcov kávy

Budete si pripravovať klasické espresso, aké si bežne dávate horúce, alebo si prispôsobíte recept na espresso?

Nuž, prijateľné sú obe možnosti. V prvom prípade však počítajte s tým, že ľad mierne predĺži a zjemní espresso. Ak už predpokladáte efekt topiaceho sa ľadu = zriedenie espressa, môžete upraviť pomer extrakcie (voda:káva), jemnejšie mletie alebo väčšiu dávku kávy. Takto bude espresso koncentrovanejšie a zachová si svoju výraznosť aj na ľade.

Latte a cappuccino s ľadom

Tie "Nescafe frappes" naozaj nepotrebujeme. Ale kávu s mliekom máme naozaj radi, preto pripravuje v našej kaviarni v Luhačoviciach ľadové cappuccino a latté. A teraz vám poviem ako.

Na ľadové latte si zaobstarajte:

 • vysoký pohár (asi 2-2,5 dl)
 • kocky ľadu
 • mlieko
 • espresso

Do pohára vložte ľad, nalejte naň mlieko a zalejte espressom. Jednoduchý a osviežujúci nápoj, však?

Ľadové latte je dokonalý sladký kávový nápoj do letnej záhrady.

Na prípravu ľadového cappuccina potrebujete:

 • pohár (asi 1,5 dl)
 • kocky ľadu
 • mlieko
 • espresso

Na prípravu ľadového cappuccina je postup podobný. Jediným rozdielom je, že použijete menej mlieka, takže pripravíte nápoj s menším objemom.

Obľúbené letné cappuccino na ľade.

Aj ľadové varianty klasického latte a cappuccina využívajú mliečnu penu. Na to sa hodí napeňovač mlieka, pretrepávanie mlieka v uzavretej fľaši (lepšie v šejkri) alebo niekoľko rýchlych sekúnd na tryske kávovaru (len bleskové napenenie, aby sa mlieko takmer neohrialo).

Talianske know-how: Espresso Affogato

Vy poviete Taliansko, ja poviem espresso a gelato. Teraz ich spojte a voilà: Affogato je na svete! Takto jednoducho sa pripravuje.

 • Do misky alebo pohára dáte kopček zmrzliny. Tradičná je vanilka alebo smotana, ale pokojne popustite uzdu svojej fantázii alebo chuťovým pohárikom.
 • Pripravte siespresso v malom hrnčeku a podávajte s pohárom zmrzliny.
 • Teraz už len doplňte zmrzlinu kávou a môžete si pochutnať.
Správna siesta počas slnečného dňa je kombinácia zmrzliny a kávy, najlepšie v klasickom štýle Espresso Affogato.

Káva a bublinky! Espresso fizz je limonáda milovníkov kávy

Poznáte tie domáce limonády z kaviarní? Vyrábajú si vlastný poctivý sirup, ktorý pomocou sódy premenia na limonádu, a navyše ju krásne ozdobia ovocím a bylinkami. Každý kávičkár sníva o kávovejlimonáde v lete. Pripravte si ju a bude to opäť také jednoduché!

 • espresso
 • sóda
 • ľad

Tri ingrediencie na letný kávový nápoj s bublinkami. Na ľad nalejete sódu a potom espresso. Môžete ozdobiť napríklad sušeným ovocím, tymianom alebo mätou. Ak chcete, trochu oslaďte vopred rozpusteným cukrom alebo iným sirupom.

Espresso & fresh. Šťava a káva nielen na raňajky

Už klasická kombinácia raňajkových nápojov. Šálka kávy a pohár džúsu. Prečo by nemohli fungovať spoločne v jednom nápoji? Veď viete, že fungujú! Vyskúšajte to na vlastnej koži a opäť postupne naskladajte do pohára ľad, fresh a espresso. V takom objeme nápoja, aký vám vyhovuje.

Určite viete - káva je ovocie. Najmä kávy pestované v Afrike majú výrazné sladkokyslé tóny, napríklad ríbezlí, malín a iných bobuľovín. Ako krásne potom doplnia čerstvú pomarančovú alebo grapefruitovú šťavu! Vyskúšajte aj ďalšie kávy z celého sveta s príjemnou kyslosťou.

Obľúbená kombinácia ranných nápojov - káva a pomarančový džús potešia spolu v lete aj na ľade ako espresso fresh.