Ako pripraviť osviežujúci ľadový čaj

DOMOV VS. ĽADOVÝ ČAJ KÚPENÝ V OBCHODE

Prečo si pripravovať ľadový čaj doma, keď si v obchode môžete kúpiť hotový ľadový čaj za pár sekúnd? Tajomstvo je v obsahu. Ide o naše zdravie. Ľadový čaj kúpený v obchode je plný prebytočného cukru, umelých aróm, farbív a konzervačných látok, ktoré rozhodne nechceme piť. O čaji kupovanom v obchode nevieme, z čoho presne sa skladá a ako sa vyrába. Radšej si nájdite chvíľu času a pripravte si domáci čaj presne podľa svojich predstáv. Uvidíte, že vám bude aj viac chutiť. A čo je najdôležitejšie, budete presne vedieť, čo sa v ňom nachádza.

STAVTE NA BIO ČAJE

S pojmom BIO sa všetci stretávame na každom rohu. Je to hit dnešnej doby, ale to je vlastne dobre. Málokto však dokáže vysvetliť, čo to vlastne BIO je. Ak má výrobok označenie BIO, znamená to, že bol vyrobený podľa zásad ekologického poľnohospodárstva.

Vnašom obchode si môžete kúpiť BIO čaje od dvoch výrobcov. Jedným z nich je malá rodinná firma Květomluva. Za spoločnosťou Květomluva stoja manželia Fryzelkovci, ktorí pestujú a ručne zbierajú bylinky pre svoje čaje na vlastnej lúke Hájek v najjužnejšej časti Valašska. Vďaka ich čajom sa jedným dúškomocitnete na valašskej lúke.

Druhým výrobcom je o niečo väčšia spoločnosť Sonnentor, ktorá pracuje s ekologickými surovinami a vytvára kvalitné výrobky. Vďaka vlastnému pestovaniu byliniek v Českej republike podčiarkujú myšlienku svojej filozofie založenej na ručnom spracovaní a udržateľnosti.

DVA VARIANTY PRÍPRAVY ĽADOVÉHO ČAJU

1. RÝCHLEJŠÍ - ZA NIEKOĽKO MINÚT

Nie vždy máme dostatok času na prípravu ľadového čaju. S týmto variantom ho budete mať pripravený za niekoľko minút. Jevhodný na prípravu väčšiny čajov. Klasicky čaj zalejete vriacou vodou, alebo ak ide o zelený čaj, vodou s teplot ou80 °C. Na liter vody použite približne 15 g sypaného čaju alebo 3 lievikové vrecká kvalitného porciovaného čaju. Nechajte lúhovať podľa pokynov na obale čaju. Potom čaj vyberte z nádoby a doplňte veľkým množstvom ľadu. Ideálne asi 500 g ľadu. Teplotný šok rozviniechuť čaju a dodá nápoju intenzívnu chuť, ktorú všetci tak milujú.

2. ČASOVO NÁROČNEJŠIE

Ak máte čas, vyberte si túto časovo náročnejšiu možnosť. Nechajte čaj macerovať najlepšie cez noc. Čo to znamená? Jednoducho nechajte čaj lúhovať za studena, podobne ako pri káve varenej za studena. Tento postup je vhodný najmä pre zelené čaje, ale pokojne vyskúšajte aj iné varianty.

Čajové lístky sa budú v studenej vode rozvíjať pomalšie a postupne. Výsledná chuť bude jemnejšia, lepšia a vynikne skutočná aróma čaju.

Na 1 liter studenej vody použite približne 15 g sypaného čaju. Čaj zalejte a nechajte lúhovať cez noc v chladničke.

DOMÁCI ĽADOVÝ OVOCNÝ ČAJ

Vyskúšajte ľadové ovocné čaje. Sú skvelou náhradou sladených limonád. Naučte seba aj svoje deti piť zdravú variantu. Ovocný čaj doplňte čerstvým ovocím. Skvelé sú s čerstvými malinami, jahodami alebo černicami. Pridajte lístky mäty alebo medovky. A zdravá limonáda je hneď za rohom.

DOMÁCI ĽADOVÝ BYLINKOVÝ ČAJ

Ochutnajte bylinkové čaje z Valašska a pripravte si z nich ľadový čaj. Odporúčame sypaný čaj Valašské leto. Jeho balenie obsahuje naozaj leto - mätu, černicu, malinu, jahodu a modrý kvet chrpy. Všetko je to v bio kvalite.

Pre jednoduchšiu prípravu čaju skúste použiť french press. Je vhodný nielen naprípravu kávy, ale aj na prípravu čaju. Do nádoby nasypte požadované množstvo čaju a zalejte ho studenou vodou. Nechajte lúhovať cez noc v chladničke. Nakoniec stačí stlačiť sitko a môžete podávať.

DOMÁCI ĽADOVÝ KONOPNÝ ČAJ

Nebojte sa vyskúšať niečo nové. Konopné čaje sú veľmi obľúbené. Nielenže je chuťovo veľmi osviežujúci, ale je aj prospešný pre náš organizmus. Je plný vitamínov, živín a antioxidantov. Účinne bojuje proti únave, stresu a rannej nevoľnosti.

Pripravte si ľadový konopný čaj pomocou jedného z dvoch variantov a ochuťte ho napríklad čerstvo vylisovanou limetkovou šťavou .

Podeľte sa s nami nanašom Instagrame, ako vám chutil.