6 výhod kávy pre mladistvú a zdravú pleť

KOZMETICKÉ VÝROBKY S KOFEÍNOM

Výhody kofeínu sa využívajú aj v kozmetických výrobkoch. Mnohé kozmetické výrobky obsahujú aj kofeín. Ten dokáže preniknúť do pokožky približne do piatich minút po aplikácii. Vstrebávanie je najvýraznejšie do jednej hodiny.

Po nanesení na pokožku začne kofeín z krému, séra alebo iného kozmetického výrobku prenikať prakticky do všetkých vrstiev pokožky. Pôsobí tak na ochranu povrchu pokožky - epidermy, pokožky a tukových buniek podkožného tkaniva. Nazáklade výskumu môžeme charakterizovať šesť základných účinných účinkov kofeínu v kozmetických prípravkoch na našu pokožku.

1. OCHRANA PRED UV ŽIARENÍM

Známe české príslovie hovorí: "kam nechodí slnko, tam chodí lekár". Všetci sme si tak vedomí prospešnosti pobytu na slnku, ale vitamín D nie je jediným produktom slnečného žiarenia. UVA a UVB žiarenie môže spôsobiť nielen spálenie, ale aj starnutie kože a rakovinu.

Kofeín by podľa vedeckých výskumov mohol mať preventívne účinky alebo dokonca zvrátiť poškodenie spôsobené UV žiarením. Rakovina kože spôsobená UV žiarením je čoraz častejšia, najmä v dôsledku zvýšeného rekreačného opaľovania, používania solárií a zhoršujúcej sa ozónovej vrstvy.

UV žiarenie môže ovplyvniť funkciu buniek, najmä zastavenie bunkového cyklu, opravu DNA a apoptózu (programovanú bunkovú smrť). Bunkový cyklus je vybavený kontrolnými bodmi, ktoré monitorujú správny stav bunky - genetickú stabilitu. V prípade potreby zastavia bunkový cyklus, aby sa mohli vykonať potrebné opravy.

Tieto kontrolné body potom tvoria komplexnú sieť signálnych dráh. Kofeín pôsobí ako inhibítor týchto signálnych dráh. Môže ich teda určitým spôsobom ovplyvniť, a tým pomôcť napraviť poškodenie spôsobené UV žiarením. Štúdia uverejnená v časopise Journal of Investigative Dermatology naznačuje, že lokálne používanie kofeínu, napríklad v opaľovacích krémoch, by mohlo viesť k minimalizácii alebo zvráteniu poškodenia spôsobeného UV žiarením.


2. LOKÁLNE PREKRVENIE POKOŽKY

Vmiestach aplikácie kofeínu dochádza kzvýšeniu mikrocirkulácie krvi. Tento účinok so sebou prináša zvýšenie množstva kyslíka a živín v týchto oblastiach. Prekrvenie podporuje zdravé sfarbenie pokožky. Predovšetkým oceníte, že takto revitalizovaná pokožka lepšie produkuje kolagén.

Úbytok kolagénu sa zvyčajne spája so starnutím. Telo si kolagén vytvára prirodzene samo, ale jeho produkcia s vekom klesá. Viditeľný úbytok kolagénu sa na pokožke prejavuje typickými príznakmi starnutia - vráskami. Nedostatok kolagénu neposkytuje pokožke potrebnú podporu a vznikajú vrásky.

Produkcia kolagénu sa výrazne znižuje od 25. roku života. Krémy a výrobky obsahujúce kofeín môžu pomôcť s produkciou kolagénu počas celého života, čím chránia mladistvý vzhľad vašej pokožky. Obmedzený tok krvi a lymfy má za následok tmavé kruhy pod očami. Zvýšenie mikrocirkulácie krvi v oblasti okolo očí môže zmierniť tvorbu týchto tmavých kruhov.

3. ZNÍŽENIE OPUCHOV

Pri zvyšovaní prietoku krvi využíva kofeín svoju schopnosť zužovať alebo zužovať cievy. Okrem zdravej farby v tvári to znamená aj zníženie opuchov. Opuch je nahromadená tekutina v určitej časti tela v dôsledku nedostatočného obehu krvi a lymfy.

Kozmetika s kofeínom teda pôsobí nielen proti tmavým kruhom pod očami, ale aj proti vzniku tzv. vačkov alebo opuchov pod očami. Kofeínová pleť obnovuje rovnováhu tekutín v oblasti opuchov. Tým sa opuchy odstraňujú.

4. NIŽŠIA KONCENTRÁCIA TUKU

Pri odstraňovaní opuchov sa ovplyvňujú aj metabolické procesy podkožných buniek. Kofeín podporuje lipolýzu, odbúravanie tuku v tukových bunkách. Funkcie odvodňovania a lipolýzy definujú kofeín ako skvelého pomocníka v boji proti celulitíde.

Kofeín vyhladzuje pokožku zvonka aj zvnútra. Rozkladajú tukové a vodné usadeniny. Prekrvené oblasti zasa dostávajú potrebné živiny pre zdravo vyzerajúcu pokožku. Nie je ťažké vyrobiť si kávový peeling. Stačí zmiešať jemne pomletú kávu s trochou oleja.


5. PODPORUJÚ RAST VLASOV

Poznáte ten pocit, keď sa vaše telo naplní energiou po vypití ranného espressa? Podobne aj kofeín aktivuje rast vlasov. Šampóny a kondicionéry s obsahom kofeínu sa spoliehajú na jeho schopnosť dodať energiu lokálne, v mieste rastu vlasov.

Najmä mužov s pribúdajúcim vekom trápi vypadávanie vlasov. Kofeínové výrobky aktívne pôsobia na hladké svalstvo pri korienkoch vlasov a zvýšením mikrocirkulácie krvi v tejto oblasti obohacujú vlasové folikuly o živiny potrebné na rast vlasov.

U mužov je hormón DHT - dihydrotestosterón -hlavným faktorom určujúcim hustotu vlasov . Má za následok zužovanie vlasových korienkov, a tým rast tenších a slabších vlasov. Nakoniec vlasy prestanú rásť úplne.

Podľa štúdie, ktorá sa zaoberala mechanizmom účinku kofeínu a jeho kozmetickým využitím ,kofeín ovplyvňuje aktivitu hormónu DHT. Preto sú kofeínové výrobky na starostlivosť o vlasy účinné nielen pri podpore rastu vlasov , ale aj prizmierňovaní a znižovaní procesu vypadávania vlasov.

6. ANTIOXIDAČNÉ ÚČINKY

Káva je vďaka svojej celosvetovej popularite jedným z dôležitých antioxidantov v našej strave. Jej antioxidačné vlastnosti zbavujú telo toxínov - voľných radikálov, ktoré spôsobujú starnutie a choroby.

Každý deň na nás okrem prirodzených voľných radikálov, ktoré vznikajú pri metabolických procesoch v našom tele, útočí množstvo toxínov zo zlého životného prostredia a celkovo z nezdravého, stresom ovplyvneného životného štýlu. Antioxidanty, ktoré prijímame napríklad zo stravy, nám pomáhajú bojovať proti týmto voľným radikálom.

Pitím kávy prispievame k zvýšeniu množstva ochranných látok - antioxidantov, ktoré zabraňujú voľným radikálom - oxidantom - poškodzovať naše zdravie. Antioxidačné účinky kávy tak chránia pred vznikom chorôb, rakoviny a tiež pred starnutím nielen pokožky, ale celého tela.