Ocitnite sa na waleskej lúke vďaka čajom Květomluva

KTO STOJÍ ZA ROZPRÁVANÍM O KVETOCH

Zuzka a Radek Fryzelkovci, veľkí nadšenci, nosia prírodu v srdci od narodenia. Hoci študovali vo veľkých mestách a skúsenosti získavali na ekologických farmách ďaleko v Nórsku, malebnému Valašsku zostali verní. Manželia Fryzelkovci sa snažia venovať bylinkám čo najviac času, aby dosiahli čo najlepší výsledok, pod ktorý sa môžu bez výčitiek podpísať.

KDE SA BYLINKY PESTUJÚ

Nad malou obcou Vlachovice v Zlínskom kraji sa nachádza miesto s názvom Hájek. Tu sa nachádza čarovná lúka, na ktorej Radek a Zuzana pestujú všetky svoje bylinky a kvety. Majú tu založené terasovité políčka a každý rok sa snažia vypestovať tradičné, ale aj nové druhy jedlých kvetov a byliniek. Všetky bylinky sa zbierajú ručne a sú v certifikovanej bio kvalite.

KDE SA BYLINKY SUŠIA

Vo Valašsku je už dlhé roky tradíciou sušenie ovocia a byliniek. Preto Zuzana a Radek v roku 2014 zrekonštruovali a zachránili starú valaštiansku zrubovú sušiareň ovocia. Odvtedy ju obnovili a bylinky sa v nej sušia starým spôsobom. Sušiareň požehnal farár a patrónom sa stal svätý František. Preto teraz nesie jeho meno a je základom pre tvorbu kvalitných bio sypaných čajov.

INTERVIEW

Kedy a ako vznikla spoločnosť Květomluva?

Bylinky sme začali pestovať v roku 2005 a všetko malo svoj postupný vývoj. Prvé roky sme sa volali Sušiareň svätého Františka, podľa našej viac ako 120 rokov starej drevenej valašskej sušiarne, v ktorej sušíme bylinky. V roku 2019 sme sa však premenovali na FLOWER MELON , pretože pod pojmom sušiareň si každý predstaví sušenie a my sme mali pocit, že FLOWER MELON onás neskôr povie viac.

Obe ste dve letá pracovali v Nórsku na zeleninovej a bylinkovej farme. Čo vám táto skúsenosť dala, aplikovali ste niečo do FLOWER TALK?

Konkrétne to boli 3 roky, ktoré nám dali veľa. Bolo to vtedy, keď sme dali výpoveď v práci a rozhodli sa cestovať a získavať skúsenosti. Dodnes sme za to veľmi radi. Verím, že keby sme necestovali a nemali šťastie, pravdepodobne by sme robili niečo úplne iné.

Chcete, aby Květomluva pokračovala aj pre ďalšie generácie?

Sme ešte mladí a naše deti sú malé. Ale priznávam, že je to môj malý sen.

Čo plánujete s Květomilou robiť ďalej? Budú nejaké novinky?

Tento rok máme pred sebou veľa plánov a práce. Budujeme úplne nový objekt na našom bylinkovom háji,so skladom pre naše bylinky, keďže ten súčasný je ešte veľmi malý, tešíme sa naň. Vysádzame ďalšie bylinkové pole, hneď za Vlachovicami s novými bylinkami a teraz testujeme rôzne varianty bylinkových olejov pre zdravú kvalitnú gastronómiu, testujeme ich napríklad aj v hoteli Augustiánsky dom v Luhačoviciach.

Je možné navštíviť vás na vašej lúke Hájek a vyskúšať si zber byliniek?

Určite, ale vždy najlepšie telefonicky. Radi vám ukážeme naše sušiace polia a hostia si tu môžu v prípade záujmu naše produkty zakúpiť.

Ktorá bylinka vás najviac zaujala?

Lišajník - zaujal ma v Nórsku svojou krásou a chuťou a dal nám v Nórsku impulz, aby sme začali pestovať jedlé kvety, ktoré teraz distribuujeme do špičkových reštaurácií.

Snažíte sa doma žiť ekologicky a v súlade s prírodou?

Už náš domček a naša prevádzka je celá z dreva z rodinného lesa, ktorý sme vybudovali s veľkou pomocou našej rodiny. Práca a celkovo život v harmónii s prírodou je pre nás jednou z najdôležitejších výziev v živote. Napriek tomu cítime, že to nestačí a v mnohých ohľadoch nerobíme všetko správne, máme auto, traktor... Ani vybudovanie závodu prírode neprospieva. Stále si kupujeme obľúbené banány a avokádo:-), často zbytočne potraviny v plaste. Myslím, že máme na sebe ešte veľa práce, aby sme mali úplne čisté svedomie:-).


BIOPRODUKTY A EKOLOGICKÉ POĽNOHOSPODÁRSTVO

Každý z nás sa s pojmom BIO stretáva na každom rohu. Je to hit dnešnej doby, ale to je vlastne dobre. Len málokto však dokáže vysvetliť, čo to vlastne bio je. Ak má výrobok označenie BIO, znamená to, že bol vyrobený podľa zásad ekologického poľnohospodárstva.

V prípade rodinnej firmy Květomluva to znamená, že pri pestovaní svojich liečivých bylín nepoužívajú žiadne herbicídy, pesticídy ani umelé hnojivá. Na to, aby mohli používať toto označenie, musia Fryzelkovci napríklad každý rok striedať rôzne druhy bylín v pôde.

Pojem "bio" je priamo spojený s ekologickým poľnohospodárstvom. Ekologické poľnohospodárstvo je založené na tom, že na pestovanie plodín sa môžu používať len prírodné zdroje. Takže napríklad hnojivá sa používajú na boj proti škodcom a nesmú obsahovať chemikálie. Takto pestované plodiny sú zdravé a pre človeka veľmi výživné. Ekologické poľnohospodárstvo má tiež minimálny vplyv na znečistenie planéty. O to tu ide predovšetkým.

AKO SI ĽAHKO PRIPRAVIŤ SYPANÝ ČAJ

Už vás nebaví naháňať lístky do šálky čaju a piť ich? Kto to robí? Vyskúšajte novú tyčinku Brew It Stickna čaj. Je skvelá aj na cesty. Čaj nasypete do sitka a zalejete horúcou vodou. Necháte ju lúhovať požadovaný čas pre čaj. Brew It Stick je vhodný aj na prípravu kávy. Pre nás je nepostrádateľnou súčasťou našej výbavy, keď ideme na dovolenku.

V NAŠOM OBCHODE MÁME VÝBER ČAJOV A NÁLEVOV.

Naše rozhodnutie spolupracovať so Zuzkou a Radkom bolo od začiatku jasné. Rovnako ako my, aj oni robia prácu, ktorá ich baví a napĺňa, a svoju lásku prenášajú do svojich výrobkov.

V našom obchode si môžete vybrať z dvanástich čajov, ktoré pre vás s láskou vybrali. Medzi naše obľúbené patrí sypaný čaj Konopná láska a Valašské leto.

KONOPNÉ ČAJE

Medzi naše obľúbené čaje patria tie, ktoré obsahujú konope, aby vám dodali energiu. Môžete si vybrať z čajov Konopné osvieženie, Konopná láska s názvom Invigorate You alebo jednoducho Don't Stress and Relax.

BYLINKOVÉ ČAJE

Ako spomienku na Luhačovice si môžete domov priniesťluhačovický čaj, ktorý sa zbiera špeciálne pre toto kúpeľné mesto.

Vlete si môžete vychutnať čaj Letná záhrada skockami ľadu alebo sa preniesť na lúky Bielych Karpát s čajom Valašské leto.

Pozrite sa na na našu čajovú ponuku azistite oveľa viac.

Rodinu Fryzelkovcov môžete navštíviťpriamo na ich kopci Hájek plnom voňavých byliniek a kúpiť si od nich nielen čaje, ale aj rôzne sirupy na imunitu, telové oleje a masti či bylinné zmesi do kúpeľa. Samozrejme, všetko je bio a vyrobené s láskou. Podporte Kvetinovú dohodu. Projekty, ktoré majú zmysel.

Odporúčané produkty8