Ako nastaviť ceny v kaviarni

1) KTO JE MÔJ ZÁKAZNÍK?

Ceny sa určujú podľa toho, koľko sú zákazníci ochotní minúť. Jednou z prvých otázok, na ktoré musíte poznať odpoveď, je, kto je môj zákazník a moja cieľová skupina. Ak je vaša kaviareň už v prevádzke, všimnite si, kto všetko ju navštevuje. Ak ešte nie je, zamyslite sa nad tým, pre koho svoju kaviareň vytvárate.

Skupina dôchodcov bude pravdepodobne chcieť hlavne nižšie ceny a pokoj v ich okolí. Študenti budú napríklad hľadať pracovné priestory so zásuvkami na notebook a bezplatným internetom. Ak ste známi tým, že poskytujete rozšírené služby, zákazníkom nemusí vadiť, že si oproti konkurencii priplatia pár centov navyše.

Udržujte ceny primerané pre všetkých, ale neváhajte rozšíriť ponuku pre tých, ktorí si chcú priplatiť.

2) UMIESTNENIE VAŠEJ KAVIARNE

Áno, aj na tomto bode nesmierne záleží. Ak sa vaša kaviareň nachádza v lokalite, kde sa sústreďuje veľa ľudí a ostatné podniky nastavili latku kvality vysoko, nemusíte sa obávať zvyšovania cien, ale nezabúdajte na kvalitu celej kaviarne. Nechcete predsa, aby sa vaši hostia po prvej návšteve už nikdy nevrátili.

Ak je však vaša kaviareň mimo oblasti a vašimi cieľovými zákazníkmi sú skôr ľudia zo susedstva, ktorí k vám chodia pravidelne, potom by ste mali držať ceny skôr nižšie, aby sa k vám zákazníci vracali. Nemusíte však hneď vešať hlavu, že kvôli nižším cenám nezarobíte. Stačí, ak vymyslíte iné alternatívne možnosti, za ktorési vaši zákazníci radi priplatia. Čo tak rastlinné mlieka alebo rozšírenie klasickej ponuky o ďalšie možnosti s menšou prirážkou? Ponúknite napríklad možnosť vymeniť klasické pečivo za bezlepkové.

3) OPÄŤ KONKURENCIA

Akákoľvek konkurencia vás bude sprevádzať počas celého trvania vášho podnikania. Ale to je dobré , aspoňvás bude neustále nútiť držať sa na uzde a zatraktívňovať vašu kaviareň pre zákazníkov.

Pri stanovovaní cien vo vašej kaviarni obíďte podobné podniky v okolí a zistite, aké sú ich ceny. Ak ich majú vyššie, zistite prečo. Majú lepšiu kávu alebo prostredie? Inšpirujte sa, aby ste mohli byť najlepší!

4) SPOČÍTAJTE VŠETKY NÁKLADY

Teraz vám povieme smutnú pravdu. Vaša káva môže byť najlepšia, môžete vytvárať nezabudnuteľné momenty, ale ak vaša kaviareň nepokryje skutočné náklady, všetko to bude jednoducho zbytočné.

Tento moment možno nie je veľmi zábavný, ale je možno najdôležitejší z celého procesu. Nájdite si čas a vypočítajte si všetky skutočné náklady. Nezabudnite na dane, rôzne opravy, elektrinu, telefón, nájomné, svojich zamestnancov a mnoho ďalšieho.

Stanovenie cien vám potom pôjde oveľa lepšie, keď si uvedomíte, čo všetko musíte skutočne zaplatiť.

5) SEZÓNNE PONUKY

Tak ako sa menia ročné obdobia, môžete meniť sezónne ponuky vo svojom menu, aby ste hostí udržali v strehu. Na jeseň môžete v čase adventu ponúknuť caffé latte s tekvicovou príchuťou alebo perníkové cappuccino. Môžete sa rozhodnúť prekvapiť svojich zákazníkov každý mesiac niečím iným, ale to si vyžiada čas.

Keďže tieto položky budú časovoobmedzené, nemusíte sa obávať nastaviť im o niečo vyššiu cenu. Zákazník bude vedieť, že sú obmedzené a že nabudúce sa to už nemusí podariť, takže ich rád vyskúša a priplatí si.

6) VZHĽAD VÁŠHO JEDÁLNEHO LÍSTKA

Aj také maličkosti, ako je vzhľad a usporiadanie vášho jedálneho lístka, môžu ovplyvniť vnímanie vašich cien. Najlepšie je umiestniť na začiatok jednoduchšie ponuky (klasické espresso, cappuccino, ľadové varianty atď.) a až potom tie zložitejšie.

Zákazníci sa tak môžu rýchlejšie rozhodnúť, na čo majú vlastne chuť, a prípadne pokračovať v ponuke so zložitejšími možnosťami za o niečo vyššie ceny.

Tip: Jednoduchý jedálny lístok so základnou ponukou na čele pomôže zákazníkom lepšie si vybrať. Nechcete ich hneď zmiasť a vytvoriť im prekážky pri objednávaní.

Používajte deviatky v cenách! Takzvané baťovské ceny, ktoré majú na konci deviatku. Espresso za 49 Kč alebo 50 Kč. Čo vás bolí menej?

SUMÁR

Myslite na to, ako cenu vnímajú vaši zákazníci, ale nezabúdajte ani na seba. Skúste sa zamyslieť nad tým, koľko by ste vy sami boli ochotní zaplatiť za produkt, ktorý ponúkate. Túto cenu porovnajte s vašou reálnou cenou v kaviarni. Ako sa pri tom cítite? Skúste sa v hlave pohrať s číslami a experimentovať. Nezabudnite, že toto rozhodnutie nie je konečné a svoje ceny môžete v priebehu práce mierne upraviť.