Ako pripraviť Cold Brew [recept]

ČO JE TO STUDENÁ KÁVA?

Cold brew je káva , ktorá sa varila za studena najmenej 16 hodín. Čím dlhšie sa varí, tým viac sa rozvíja chuť a aróma kávy, pretože pomalá extrakcia prináša to najlepšie z kávy. Preto sa nebojte nechať kávu lúhovať dlhšie ako 24 hodín.

STUDENÁ KÁVA VS. ĽADOVÁ KÁVA

Káva pripravená za studena jeoveľajemnejšia a na rozdiel odľadovej kávyobsahuje menej kyselín. To znamená, že Cold Brew je šetrnejšia k žalúdku, pretože nie je taká kyslá.

Ak kávu Cold Brew správne skladujete, vydrží vám viac ako týždeň (približne 10 dní). Teda ak ho nevypijete skôr, čo je pravdepodobnejšie. Takže môžete mať vždypo ruke ľadové osvieženie rýchlo a jednoducho.

Klasická ľadová káva sa pripravuje z teplého espressa, ktoré potom schladíte ľadom a prípadne mliekom. Z tohto dôvodu si nemôžete naplno vychutnať identický chuťový profil kávy. Cold brew je pre skutočných milovníkov kávy.

ALCHÝMIA STUDENEJ KÁVY

Kávové zrná obsahujú tisíce rôznych chemických zlúčenín. Napríklad kyselinu jablčnú alebo sladkú zlúčeninu furaneol (nachádza sa aj v jahodách). Výroba kávy je proces extrakcie týchto rôznych zlúčenín zkávových zŕn do vody. Extrakciou sa z nej stáva nápoj, ktorý poznáme a milujeme. Pri výrobe kávy je dôležité sledovať čas a teplotu pre správnu a kontrolovateľnú extrakciu .

Pri použití horúcej vody sa zlúčeniny rýchlo uvoľňujú. Za niekoľko minút a pri espresse aj vďaka tlaku za niekoľko sekúnd. Na druhej strane, vyššia teplota spôsobuje aj rýchlejšiu degradáciu a oxidáciu kávových kyselín a olejov. To môže viesť k kyslosti a horkosti kávy extrahovanej horúcou vodou. Metóda Cold Brew sa v porovnaní s rýchlou extrakciou spolieha na dlhý čas prípravy a namiesto vysokej teplotypoužíva studenú vodu .

AKO CHUTÍ COLD BREW?

Výsledkom extrakcie kávy Cold brew je úplne iný chuťový profil. Je jemná a mäkká ,bez extrémnych prejavov kyslosti alebo horkosti. Je to preto, že mnohé sladšie aromatické zlúčeniny sú rozpustné v studenej vode, ale oleje a kyseliny sa v studenej vode nerozpúšťajú.

Cold brew je určite "silná" z hľadiska pomeru kávy a vody, ale nemá silnú ani horkú chuť. A práve preto je Cold Brew vynikajúcou metódou extrakcie. Môžete zvýšiť množstvo kávy, aby bola silnejšia, ale výsledok stále nebude mať príliš horkú alebo silnú chuť. Ak by ste však to isté urobili s horúcou kávou, výsledok by sa v podstate nedal piť.

Cold Brew tiež počíta s pridaním ľadu pre ešte osviežujúcejší zážitok. Ak sa vám Cold Brew zdá byť príliš silný, pridajte do pohára viac ľadu, aby sa chuť vyvážila práve pre vás!

Večer nalejte kávu do pohára, doplňte vodou a na druhý deň už popíjate čerstvý Cold Brew! Jednoduchšie to už ani nejde. Zdroj obrázku: Zdroj: Canva Pro

ZAČNITE S NAŠÍM RECEPTOM NA COLD BREW!

Budete potrebovať:

  • Potrebujete: 90 g - 100 g nahrubo zomletej kávy
  • nádobu na džem (papierový filter alebo plátno) alebo môžete použiť French Press
  • 1 l studenej a najlepšie filtrovanej vody

Postup:

  1. Zomelte si kávové zrná
  2. Pomaly zalejte studenou vodou
  3. Premiešajte a uzavrite
  4. Nechajte lúhovať aspoň 16 hodín (napr. cez noc).

Po 16 hodinách prelejte kávu z nádoby cez filter alebo handričku do inej nádoby na uskladnenie hotového Cold Brew ( stlačte kávu dole vo French Presse a tiež prelejte). Káva vydrží v chladničke bez problémov takmer dva týždne. Nikdy sme to však nemohli potvrdiť, zvyčajne sme ju vypili do dvoch dní. Najradšej ju máme na ľade s plátkom citrusu.

Video s receptom: Kávu si môžete vychutnať aj v reštaurácii, v ktorej sa nachádza: Ako si pripraviť Cold Brew doma

IDEÁLNA KÁVA NA COLD BREW

Pri výbere kávy si vyberajte zrnkovú kávu, ktorá má rôzne vône a chute, pretože v Cold Brew najviac vyniknú. Vyberajte podľa toho, čo máte radi. Vo všeobecnosti, ako pri každej správnej príprave kávy, potrebujete kvalitnú kávu. Ktorá je čerstvo upražená a pomletá. V ideálnom prípade by ste mali kávu spotrebovať do jedného mesiaca od upraženia a vždyju pomlieť tesne pred prípravou.

Spoľahlivý mlynček je totiž základom každého kávičkára a domáceho baristu. Pretože len čerstvo zomleté zrná prinášajú skvelú chuť kávy, ktorú chceme ochutnať. V prípade kávy Cold Brew to platí tiež. Ak ste si Cold Brew zamilovali, určite oceníte elektrický mlynček na kávu, vďaka ktorému ľahko pripravíte aj veľké množstvo kávy naraz.