Ako si vybrať kávovar do domácnosti?

Odkvapkávací, kapsulový, pákový alebo automatický kávovar?

V súčasnosti sazdá, že má kávovar každá domácnosť. Ak sa rozhodnete, že aj u vás doma nastal čas na kávovar, alebo hľadáte alternatívu k tomu súčasnému, je pravdepodobné, že sa v množstve ponúkaných kávovarov stratíte. Existuje niekoľko typov kávovarov. Poďme si teda , čo zohľadniť pri výbere domáceho kávovaru a aké sú výhody a nevýhodypákového, automatického, odkvapkávacieho alebo kapsulovéhokávovaru.

Pri výbere domáceho kávovaru...

Aby ste našli ideálny kávovar, musíte si najprv položiť niekoľko základných otázok:

 • Koľko káv denne pripravíte?
 • Aký druh kávy musí byť kávovar schopný pripraviť? Pijete len kávu bez mlieka, alebo pijete aj mliečne kávové nápoje, ako je cappuccino a latté.
 • Kde v kuchyni umiestnite kávovar? Máte preň dostatok miesta? Potrebuje kávovar prípojku na vodu/odpad?
 • Chcete rýchly a ľahko použiteľný kávovar alebo kávovar s viacerými manuálnymi nastaveniami?
 • A nakoniec, čo je celkom zásadné: koľko ste ochotní minúť za kávovar?

Pákový kávovar pre domácnosť

Tento typ kávovaru jenajnáročnejší na obsluhu z hľadiska ďalších pomôcok. Okrem samotného pákového kávovaru potrebujete ajmlynček na espresso, pokiaľ si nezvolíte kávovar so zabudovaným mlynčekom. A potom je tu ešte ďalšie vybavenie, ako je tamper alebo kanvička na mlieko.

Výhody pákového kávovaru:
 • Je schopný vyrobiť to najlepšie espresso.
 • Možnosť regulácie kávy
 • Vyzerajú skvele

Nevýhody pákového kávovaru:

 • Zložitejšie ovládanie kávovaru
 • Väčšia údržba kávovaru - čistenie dráh a trysiek
 • Aby ste z týchto kávovarov vyťažili maximum, potrebujete dobrý mlynček na kávu

Bude domáci pákový kávovar to, čo hľadáte?

Lacnejšie domáce pákové kávovary majú najčastejšie vibračné čerpadlo. Dôvodom je veľkosť a cena, keďže tento typ čerpadla je menší a zároveň lacnejší. Rotačné čerpadlá potom zvyšujú cenu kávovaru, ale zároveň zvyšujú kvalitu pripravovanej kávy na profesionálnu úroveň. Rotačnéčerpadlo nájdete v profesionálnych kávovaroch, ale aj v niektorých kusoch domácich kávovarov, v našej ponuke ho obsahuje napríklad kávovar Lelit Bianca.

Pákové kávovary si vyžadujú viac technických znalostí a trpezlivosti pri príprave kávy. Chcete len vložiť šálku pod kávovar a za chvíľu zdvihnúť šálku plnú horúcej kávy? Potom pákovým kávovarom nebudete rozumieť a v nasledujúcom čítaní preskočíte rovno na odseky o automatických kávovaroch.

O príprave kávy v pákovom kávovare

Príprava kávy v pákovom kávovare si vyžaduje váš čas na prípravu, vašu starostlivosť a určitú úroveň baristických skúseností. Neľakajte sa, nie je to také zložité a všetko sa dá naučiť. Pákový kávovar od vás bude vyžadovať nielen prípravu odvážnej dávky správne namletej kávy v páke, ale aj jej tamperovanie pomocou tampera, vloženie do hlavy kávovaru, spustenie, kontrolu a ukončenie extrakcie.

Opakovaním si činnosť kávovaru zautomatizujete do takej miery, že vám bude pripadať úplne jednoduchá. Zároveňbudete mať obrovskú výhodu, že sa budete môcť s kávou "hrať" a preniknúť do tajov prípravy kávy, ktoré sú skryté pred ostatnými konzumentmi, tými, ktorí si len berú do ruky šálku kávy. S pákovým kávovarom získate moc a kontrolu nad každým espressom.

Pákový kávovar s mlynčekom alebo bez neho?

Okrem pákovéhokávovaru budete potrebovať aj ďalšie príslušenstvo a predovšetkým mlynček na kávu. Mlynček musí byť "espresso" mlynček, teda taký, ktorý melie veľmi jemne jednoducho "na espresso" a samozrejme môžete nastaviť hrubosť, v tomto prípade skôr jemnosť mletia.

Ako vybrať pákový kávovar

Vzávislosti od vašich konkrétnych potrieb, očakávaní a zručností existuje celý rad kávovarov v rôznych cenových hladinách. Od jednoduchých prístrojov bez širokej škály nastavení extrakcie až po stroje, ktoré v správnych rukách dokážu pripraviť dokonalé espresso!

Ak sa rozhodnete pre pákový kávovar,kontaktujte násna . Zavoláme vám a čo najrýchlejšie s vami prediskutujeme možnosti, ktoré sú pre vás najvhodnejšie. Táto téma je naozaj široká. Pre bezproblémový nákup pákového kávovaru vrátane potrebného príslušenstva a nástrojov sme vytvorili výhodný balíček :súpravu pákového kávovaru s príslušenstvom.

Automatický kávovar pre domácnosť

Automatické kávovary vám umožňujú pripraviť rôzne druhy kávy z čerstvo namletej kávy stlačením jediného tlačidla, ako aj získať dobré espresso. Prevažná väčšina automatických kávovarov na trhu a všetky naše kávovary majú mlynček na kávu, ktorý je súčasťou kávovaru.

Pri každodennom používaní môže byť oveľa lacnejší a ekologickejší ako iné kávovary. Vzávislosti od modelu, ktorý si vyberiete, môžu automatické kávovary ponúknuťveľkú všestrannosť pri príprave nápojov: espresso, cappuccino, latte macchiato, ale aj čaj alebo horúcu čokoládu.

Výhody automatického kávovaru:

 • V porovnaní s kapsulami sú šetrné k životnému prostrediu.
 • Prevádzkové náklady sú o polovicu nižšie ako v prípade kapsúl
 • Možnosť vybrať si vlastnúkávu kvality
 • Prispôsobiteľné nastavenia: teplota, veľkosť nápoja, počet gramov kávy...

Nevýhody automatického kávovaru:

 • Počiatočná obstarávacia cena
 • Automatické kávovary nemajú tak odhlučnené mlynčeky

Automatický kávovar na latte a espresso

Najdôležitejšie je uvedomiť si, či potrebujete pripravovať aj mliečne nápoje. Napríkladjednoduchý automatický káv ovarMelitta Solo vyjde na 10 000,-. Ak však hovoríte aj o šľahaní mlieka, ceny takýchto kávovarov sa zvýšia takmer dvojnásobne.

Domáce automatické kávovary na espresso

Základnýautomatický kávovar , ktorý si sám melie kávu a pripravuje zvyčajne 1 alebo 2 espressá naraz. Vo väčšine z nich môžete regulovať množstvo vody v nápoji. Niektoré kávovary na espresso majú prídavnú trysku na ohrev vody, ktorou sa do nápoja pridáva horúca voda, napríklad na prípravu kávy Americano alebo Lungo.

Možnosti šľahania mlieka v automatických kávovaroch

Lacnejšie varianty týchto kávovarov ponúkajú trysku a dávajú vám možnosť našľahať si mlieko sami, v džbáne. Reálne sa však tryska môže používať skôr na ohrev ako na šľahanie, pretože tieto trysky nemajú dostatočný výkon. Ak z prednej časti prístroja vyčnieva priehľadná trubica , ide otrubicu kapučinátora. Kávovar sám nasáva mlieko a šľahá ho do nápoja.

Ak nie ste fanúšikom mliečnych nápojov, odporúčame vám siahnuť po kávovare na espresso. Ak chcete pripravovať aj mliečne kávové nápoje, majte na pamäti, žedráhy na mlieko sa musia čistiť. Väčšina kávovarov dokáže mliečne dráhy po dokončení nápoja automatickynapariť, ale občasné ručné umývanie je aj tak potrebné.

Kapsulový kávovar

Kapsulové kávovary nie sú veľmi drahé a ľahko sa používajú. Zvyčajne to jednoduché stroje s jednoduchým nastavením. Kapsulová káva nie je to pravé espresso podľa presných noriem. Každopádne, ak si vyberiete kapsulovú kávu od kvalitného výrobcu a vhodný kapsulový kávovar, môžete si doma vychutnať chutnú a voňavú šálku kapsulovej kávy.

Výhody kapsulového kávovaru:

 • Veľmi atraktívna cena kávovaru
 • Rýchle a jednoduché použitie
 • Kávovary sú často kompaktné a nezaberajú príliš veľa miesta
 • Takmer bezúdržbové kávovary

Nevýhody kapsulového kávovaru:

 • Potreba kúpiť určitú značku kapsúl
 • Obmedzené možnosti nastavenia extrakcie
 • Plastové kapsule nie sú ekologické, 100 % hliník len pri recyklácii podmienenej správnym triedením odpadu.

Káva z kapsulového kávovaru

Extrakčný pomer je v kapsulových kávovaroch oveľa nižší, čo vo výsledku znamená slabšiu kávu. Nie je taká koncentrovaná (silná) ako štandardné espresso z kaviarne. Okrem toho je pri kapsulových kávovaroch takmer nemožné akékoľvek zasahovanie do extrakcie. Cenou za pohodlie prípravy je strata kvality... Ale nie vždy je to tak!

V sektore kávovarov na kapsuly, ktoré sa ľahko používajú, prišla revolúcia. Prišielkávovar Morning. Úprava extrakcie mu nie je cudzia. Spolupracuje s mobilnou aplikáciou, v ktorej získate kávové recepty priamo od pražiarne a baristov. Preto káva z kapsulového kávovaru Morning naozaj chutí.

Kapsule do kávovaru

Kapsuly sa zvyčajne dávajú do lacnejšej kávy a kapsuly sú už nejaký čas v obchode. Pri kapsulových kávovaroch myslite aj na to, že keď si ho kúpite , ste už viazaní na určitú značku a v lepšom prípade len na určitý tvar kapsúl. Problém výberu kvalitnej kapsulovej kávy sme však vyriešili za vás.

Na našomportáli pripravujeme výber kávy aj vo forme kapsúl. Kapsuly nevyrábame v obrovských množstvách pre obrovské sklady supermarketov. Pripravujeme však pre vás kapsule, aby ste si mohli vychutnať skvelú nestarnúcu kávu aj z kapsuly. Naša káva v kapsuliach je kompatibilná s najpoužívanejšími kávovarmi Nespresso. Na prípravu však odporúčame kávovar Morning s našou originálnou receptúrou.

A čo ekológia kapsúl do kávovaru?

Najčastejšie na trhu nájdete plastové alebo dnes už "ekologickejšie" hliníkové. Pýtate sa, prečo tie úvodzovky? Je pravda, že hliník je vysoko recyklovateľný. Lenže ak by boli všetky kapsuly zo 100 % hliníka (klasické kapsuly Nespresso sú z 80 % hliníkové, doplnené plastom), aby boli skutočne ekologické, museli by ste sa o recykláciu trochu postarať.

Pretože recyklácia sa začína u používateľa. Postup spočíva v tom, že sa musí odrezať uzáver kapsuly a použitý špalík sa vyhodí - možno do kvetináča a kapsula sa umyje vodou. Tá sa potom spolu s uzáverom a ostatným čistým hliníkovým odpadom z domácnosti odnesie na príslušné zberné miesto. Tým je buď zberný dvor, alebo miesto výkupu kovov.

No a čo naše kapsule Spa Coffee? Keď sme prvýkrát uvažovali o výrobe kávy v kapsuliach, už sme si uvedomovali druhú stránku výroby kávy - odpad alebo použité kapsuly a čo s nimi. Preto balíme upravenú mletú kávu do kompostovateľných kapsúl z bioplastu.

Kávovar na prekapávanú kávu pre domácnosť

Filtračné kávovary umožňujú pripraviť kávu z čerstvo pomletých zŕn, čím sa zachytia všetky chute kávy. Záleží na tom, aký model je pre vás vhodný. Ak radi objavujete chute kávy alebo chcete kávu ľahko regulovať, je pre vás vhodný filtračný kávovar.

Výhody domáceho prekapávacieho kávovaru:

 • Ideálne na prípravu niekoľkých šálok naraz
 • Skvelá chuť kávy
 • Jednoduché používanie a takmer žiadna údržba
 • Môžete ľahko regulovať množstvo vypitej kávy/kofeínu

Nevýhody domáceho odkvapkávača:

 • Pre niektorých ľudí príliš "slabý" (niektorým pripomína čaj)
 • Zvyčajne regulujete len hrubosť kávy

Domáci kávovar na prípravu dávkovej kávy

Domáce drippery sú obľúbené najmä v rodinách, kde sa pije veľa kávy. Tento typ kávovaru víťazí u kávičkárov, ktorí uprednostňujú čistú chuť kávy. Šálka "prekapávanej" kávy má povzbudzujúci obsah kofeínu, ktorý je vyšší ako obsah kofeínu v espresse, avšak chuť prekapávanej kávy je jemná, nie tak intenzívne silná ako chuť espressa.

Naprípravu prekapávanej kávy sa používajú svetlejšie pražené "filtračné "kávy, ktoré sú vo všeobecnosti najvyššej kvality. Pri prekapávacom kávovare si môžete vybrať ovocné kávy - kyslé a sladké kávy bez kyslosti. Okrem samotného kávovaru na prekapávanú kávu si zaobstarajte ajmlynček, pretože kvalitná káva sa pripravuje len z čerstvo zomletých zŕn.

Ak si vyberáte prekapávací kávovar, odporúčame hľadať certifikát SCA. Kvalitný dripper, napríklad nórskej spoločnosti Wilfa alebo dnes už kultového Moccamastera, kávu v porovnaní s lacnými plastovými verziami zo supermarketu neprehreje a naplnovyužije jej chuťový potenciál .

Ešte sme neskončili! Ďalšie možnosti domácej prípravy kávy

Existuje toľko spôsobov prípravy kávy, stačí si len vybrať. Môžete vyskúšať aj prípravu kávy alternatívnym spôsobom, t. j. ručne varenú filtrovanú kávu. Pri príprave espressa sa však môžete oslobodiť aj od kávovarov!

Ručný kávovar na pravé espresso

Medzi pákovými kávovarmi v našej ponuke nájdete aj jedinečný ručný kávovar Flair Espresso. S kávovaromFlair si môžete pripraviť kávu takmer kdekoľvek. Uložte ho do kufríka a rozbaľte ho na chate alebo na dovolenke. Skvelú kávu budete mať zaručene vždyso sebou.

Ručný kávovar Flair nepotrebuje nasvoju prevádzku elektrické pripojenie, čo sa môže hodiť pri cestovaní. Je však aj zaujímavou alternatívou k domácemu kávovaru. Nezaberie veľa miesta, a ak sa neponáhľate a radi si pripravujete kávu, môžete si s kávovarom Flair vychutnať čaro ručného espressa aj doma.