Ako si vybrať domáci pákový kávovar

BUDE PRE VÁS DOMÁCI PÁKOVÝ KÁVOVAR VHODNÝ?

Jednoducho milujetekávu . Nakupujete kvalitnú kávu, zbierate rady od profesionálov vo svojej obľúbenej kaviarni, máte v knižnici aspoň jednu knihu pre milovníkov kávy a každý deň si na našom blogu prečítate novéinformácie o káve. Ráno si pripravujete kávu v kávovare Chemex a tešíte sa na víkend, pretože sa chystáte absolvovaťbaristický kurz, na ktorý ste dostali poukaz od svojej drahej polovičky k narodeninám.

Gratulujeme, ste na dobrej ceste stať sa domácim baristom. Ako poloprofesionál v príprave kávy potrebujete aj poloprofesionálny kávovar. Preto si ešte večer pred spaním prezeráte stránky nášho e-shopu, kde zamierite do sekcie pákových domácich kávovarov. Áno, máte pravdu. V tejto kategórii nájdete svojho budúceho spoločníka na espresso alebo cappuccino.

AKO SI VYBRAŤ PÁKOVÝ KÁVOVAR

Ak by išlo len o výber kávovaru na základe vzhľadu, stavili by ste na svoj vkus a jednoducho si ho kúpili. Čo však majú tieto stroje "pod kapotou"? Pri výbere kávovaru sa zamerajte na tieto špecifiká:

 • kotol
 • čerpadlo
 • podmienky lokality (veľkosť, zásobovanie vodou)
 • možnosť šľahania mlieka
 • dizajn
 • mlynček (integrovaný/oddelený)

VÝBER DOMÁCEHO KÁVOVARU: TEPLOTA A OBJEM VODY

Jednou zo základných súčastí kávovaru jebojler . Všetky kávovary majú aspoň jeden. Na prípravu kávy sa používa horúca voda a na šľahanie mlieka para. Niektoré kávovary majú aj dávkovač horúcej vody , napríklad načaj. Preto je dôležité mať dostatočne veľký kotol.

Pri príprave kávyChemex používate určitú teplotu vody v závislosti od druhukávy alebo receptu, ktorý používate. Pri espresse to nie je inak. Potrebujete vodu s určitou, a čo je dôležitejšie ,konštantnou teplotou. Na zabezpečenie tejto konštantnosti sa v kvalitných kávovaroch používajú termostaty s algoritmom proporcionálnej integrálnej derivácie, skrátene PID. Ak chcete mať istotu, že teplota vody v kávovare je pre vaše skvelé espresso dostatočná, potrebujete kávovar sosystémom PID.

VÝBER DOMÁCEHO KÁVOVARU: SPRÁVNY TLAK

Ďalšou položkou na zozname kvalitných kávovarov jetlak. Neustála marketingová fáma všetkých predajcov :"Čím väčší tlak - tým viac espressa! Kúpte si tento stroj, je najlepší, pretože má až 19 barov a musíte ho mať!"

Nenechajte sa zlákať, veď v našom článku o príprave espressa ste sa už dočítali, že na prípravu espressa potrebujete9 barov. Pri nižšej sile mastenca vám kávovar namiesto espressa pripraví šálku horúcej hnedej vody. Viac tyčiniek však vašu kávu nezlepší. Dôležitým faktorom je schopnosť kávovaru udržiavať tento tlak a s touto myšlienkou prichádzame k čerpadlu.

SRDCE STROJA: ROTAČNÉ ALEBO VIBRAČNÉ ČERPADLO

Kávovar čerpá vodu cez čerpadlo, ktoré pod tlakom prechádza cez jemne zomletú kávu v páke, kde zachytí to najlepšie z pomletých zŕn a prenesie tieto chute a vône do vašej šálky. Uvedený počet barov je teda tlak vyvíjaný čerpadlom a zároveň je toto číslo maximálnou hodnotou. Čerpadlá prekávovary sa dodávajú v dvoch technologicky odlišných verziách.

Najvhodnejšie je rotačnéčerpadlo . V tejto súčasti sa nachádzajú rotujúce lopatky, ktoré poháňajú vodu do potrubia kávovaru. Rotačné čerpadlá dokážu udržať konštantný tlak. Jeho výroba je však drahšia a je aj objemnejší.

Preto savibračnéčerpadlá vo veľkej miere používajúv domácich kávovaroch . Fungujú na princípe kmitajúceho piestu. Hoci vibračné čerpadlá vyvinú potrebný ešte vyšší tlak, dosiahnu ho len v určitej fáze prípravy espressa a potom tlak opäť klesne. Dnešné kávovary sú však schopné slušne extrahovať aj s vibračným čerpadlom.

IDEÁLNY KÁVOVAR NA ESPRESSO PRE DOMÁCNOSŤ

Tento technologický pohľad na to, čo nie je vidieť, ukončíme zhrnutím funkcií, ktoré sú viditeľné na prvý pohľad. Skutočné rozmery vášho budúceho kávovaru by mali zodpovedať priestorovým možnostiam vašej kuchynskej linky. O vzhľade rozhodujete podľa svojho estetického cítenia.

V zozname parametrov kávovaru by vás mala zaujímať aj veľkosť nádržky na vodu. Jeho vhodný objem súvisí s počtom kávičkárov v domácnosti a vašou ochotou dopĺňať vodu. Niektoré kávovary majú možnosťpripojenia priamo kprívodu vody. Na prvý pohľad si vš imneteovládanie kávovaru. Okrem tlačidiel, kontroliek alebo tlakomeru je užitočné, aby mal kávovar aj displej na lepšiu komunikáciu medzi vami a kávovarom.

DOMÁCI VÝROBNÍK LATTE

Nielen vzhľadom, ale aj funkčnosťou sa líšia trysky na kávovaroch. Chrómové parné trysky umožňujú šľahať mlieko a vychutnať si cappuccino alebo latte aj v obývačke. Ich funkcie sú rovnaké, ich použitie sa mierne líši.

Niektoré parné dýzy kratšie ako iné , súzakrivené alebo rôzne tvarované a konečný otvor, ktorým para vychádza, sa tiež líši podľa výrobcu a typu. Niektoré trysky šľahajú lepšie ako iné alebo trvá dlhšie, kým sa nájdevhodná technika. Ak máte radi mliečne kávové nápoje, mali by ste sa pri výbere kávovaru zamerať aj na parnú trysku.

DOMÁCE KÁVOVARY, KTORÉ ZAUJMÚ

Prihľadaní nového kávovaru si určite pozrite sortiment kávovarov značky Nuova Simonelli, renomovaného výrobcu kávovarov a mlynčekov pre domácnosti, profesionálov a súťažných strojov na majstrovstvách sveta baristov.


Zaujímavé stroje sú španielske poloprofesionálne kávovary Ascaso. Ponúkajú množstvo funkcií, ktoré sa dajú nastaviť pomocou jednoduchých tlačidiel a informačného displeja. Vyrábajú sa v minimalistickom dizajne, napríklad s drevenými detailmi, ako je páková rukoväť.

Kávovar s kompaktnými rozmermi domáceho kávovaru, ale s profesionálnym technickým vybavením vo vnútri, je krásny kávovar talianskeho tradičného kávovaru Lelit. Jeho oceľové telo je doplnené drevenými časťami. Drevená páčka nad manometrom umožňuje regulovať vstavané rotačné čerpadlo a určiť krivku extrakcie. Je to teda kávovar pre vášnivých baristov, ktorí sa chcú hrať s kávou a objavovať jej skryté možnosti a potenciál.

KÁVY PRE PÁKOVÝ KÁVOVAR? LEN ČERSTVO MLETÉ

Ku kvalitnému kávovaru potrebujete aj spoľahlivý mlynček. Taký, ktorý zaručuje konzistentné a jemné mletie espressa. Nepodceňujtevýber správneho mlynčeka pre svoj kávovar. Kávovar vám pripraví espresso, ale o tom, ako a či vám bude chutiť, rozhoduje mlynček a správne mletie.

Na prípravu kávy vždy používajte mlynček, či už ide o espresso alebo iný alternatívny spôsob prípravy. Iba čerstvo namletá káva vám poskytne šálku plnú chuti. Mletie kávy na espresso má v porovnaní s inými spôsobmi prípravy kávy svoje špecifiká. Pri filtrovanej káve sa rozdiely v stupňoch mletia dajú ľahko rozpoznať na prvý pohľad. Pri espresse je potrebné mlieť naozaj veľmi jemne a posúvanie stupnice hrubosti mletia na mlynčeku sa vykonáva v mikrometrických stupňoch, pretože aj malá zmena hrubosti alebo skôr jemnosti mletia sa výrazne prejaví na chuti espressa.

Preto odporúčame používať mlynčeky na espresso, ktoré umožňujú tieto malé zmeny v nastavení. Univerzálne mlynčeky sa dajú použiť na všetky spôsoby prípravy kávy, ale ak chcete z espressa získať to najlepšie, kúpte si mlynček na espresso. Lacnejšou možnosťou jeručný mlynček na espresso . Majú vysokú kvalitu brúsenia a ušetríte peniaze vďaka "vlatnoručnému pohonu". Ak však počas dňa pripravujete väčšie množstvo káv, nechcete si predlžovať čas mletím espressa ručne alebo vás jednoducho nebaví mlieť espresso ručne, vyberte si z ponuky elektrické mlynčeky na espresso.

PÁKOVÝ KÁVOVAR S MLYNČEKOM VO VNÚTRI

Ak nemáte v kuchyni dostatok miesta, môžete ušetriť pár centimetrov na kuchynskej linke výberom domáceho pákového kávovaru s integrovaným mlynčekom. Kávovar a mlynček 2 v 1 vám okrem miesta ušetrí aj starosti s výberom mlynčeka na espresso. Toto kompaktné riešenie vyzerá dobre, a keďže sú pre seba vyrobené, mlynček a kávovar si skvele rozumejú.

AKO SI VYBRAŤ PÁKOVÝ KÁVOVAR PRE DOMÁCNOSŤ - ZHRNUTIE:

 1. Vyberte si nastránke , aké funkcie chcete od kávovaru. Čo od kávovaru očakávate, čo od neho chcete, kto ho bude používať alebo koľko káv budete pravidelne pripravovať.
 2. Pozrite sa tiež nastránku , aké pokročilé funkcie by mal zvládnuť. Napríklad, či má integrovaný systém PID na nastavenie teploty vody alebo rotačné čerpadlo. Získate tak takmer profesionálny stroj, aby ste mohli dosiahnuť tie najlepšie extrakcie.
 3. Zohľadnite tiež , aké nápoje chcete na kávovare pripravovať. Nezáleží na tom, či ste milovníkom espressa, alebo si chcete našľahať mlieko na prípravu domáceho latte alebo cappuccina.
 4. Pri výbere kávovaru samozrejme zohráva veľkú úlohu ajvzhľad a veľkosť kávovaru.
 5. Pri kúpe kávovaru je zvyčajne najdôležitejšia jehocena , ktorá určuje kategóriu výrobkov, z ktorých si vyberiete najlepší kávovar.
 6. Nezabúdajte na dôležitosť čerstvo namletej kávy pre lahodné espresso a hľadajtekvalitný mlynček alebo si vyberte kávovar s integrovaným mlynčekom.

Odporúčané produkty8