Ako si vybrať mlieko na šľahanie

ČERSTVÉ MLIEKO JE NEVYHNUTNÉ

Niet pochýb o tom, že do kávy si musíte vybrať kvalitné mlieko. Niektoré mlieka majú lepšiu chuť, iné sú lepšie na šľahanie. Ak chcete zabezpečiť, aby harmónia chuti a štruktúry medzi kávou a mliekom dobre fungovala, vyberte si mlieko skôr neutrálnej chuti, ktoré neprekrýva chuť vybranejkávy. Vo všeobecnosti by mlieko malo byť čerstvé a čo najmenej umelo upravované.

Samozrejme, malo by byť pasterizované, aby sa odstránili choroboplodné zárodky. Existujúmetódy šetrnej pasterizácie, pri ktorých sa v hojnej miere zachováva chuť a zdraviu prospešné látky. Takéto mlieko možno podľa legislatívy označiť za čerstvé a má kratšiu trvanlivosť ako mlieko s dlhou životnosťou (UHT).

Homogenizácia nie je taká jednoduchá. Tento proces (preosievanie a zmenšovanie veľkosti tukových častíc) spôsobuje, žemliekostráca svoju plnú chuť a niektorým ľuďom spôsobuje tráviace ťažkosti. Na druhej strane, keďže tukové častice majú rovnakú veľkosť, dá sa vyšľahať stabilnejšia pena asmotana sa na povrchu mlieka nezráža.

V každom prípadeby sa mlieko nemalo odstrediť, aby sa znížil obsah tuku v mlieku. Nechceme mŕtvu vodu bez tuku, ale lahodné mlieko plné chuti. Možno sa pýtate, čo je hlavným dôvodom odmietania odstredeného alebo polotučného mlieka. Z takéhoto mliekanemôžete vyšľahať penu! Práve množstvo tuku je najviac zodpovedné za štruktúru a lahodnú chuť mlieka .

KTORÉ ÁNO?

Ideálne by malo byť plnotučné a čerstvé mlieko, šetrne pasterizované, môže byť homogenizované, s obsahom tuku 3,5 - 5 %. Vysoký obsah bielkovín v plnotučnom mlieku zabezpečuje typickú mliečnu chuť a znižuje horkosť v káve. Plnotučné mlieko sa dá krásne našľahať. Kvalitné čerstvé plnotučné mlieko od malých farmárov alebo mliekarenských spoločností je dnes bežne dostupné v obchodoch. Výhodou je jeho stála kvalita a pravidelné dodávky.

Ak chcete viac využívať miestne zdroje a ich sortiment ekologických a bio mliek, vyhľadajte dodávateľa mlieka vo svojom okolí. Odporúčame, že najlepšia pena sa šľahá z mlieka kráv plemena Jersey, majú najtučnejšie mlieko s najvyšším obsahom bielkovín. Jerseyský dobytok chovajú napríklad na farmách Bláto pri Uhlířských Janoviciach, v Tehove (majú aj minidojáreň ), naSelskom dvore v Dolnom Částkove, v Heřmaniciach pri Králikoch, na farme svätej Anny pri Brandýse nad Labem alebo v Holubiciach pri Mlynárciach (družstvo Mléka z farmy). Ak máte náhodou svoju kaviareň niekde v blízkosti niektorej z uvedených fariem, máte vyhraté.

Výborné mlieko dodávajú aj kravy typického českého plemena. Ide očeské stračeny. Ich mlieko sa získava ľahšie ako mlieko od jerseyských kráv, pretože polovicu chovných zvierat v Českej republike tvoria stračeny (informácie prevzaté z časopisu Náš chov) . Ich mlieko je tiež pomerne tučné a výborné na šľahanie. Ak odoberáte mlieko od miestnych chovateľov, musíte počítať s tým, že kvalita a chuť každej mliečnej dávky sa mierne líši v závislosti od rôznych faktorov od genetických dispozícií zvierat až po ich stravu a ročné obdobie. Dodáva sa čerstvé a jeho cena je vyššia ako v bežnej distribúcii.

SPLASHING

Niektoré druhy kávy neznášajú mlieko ako prídavok. Bola by jednoducho škoda "pokaziť" ju pridaním mlieka. Vo väčšine kaviarní je však vlajkovou loďou cappuccino, ktoré sa nezaobíde bez dokonale našľahanej peny. Správne pripravené cappuccino alebo akýkoľvek mliečny kávový nápoj si vyžaduje, ako sme už viackrát spomenuli, plnotučné mlieko. Mlieko zvýrazňuje chuť cappuccina a robí ho prirodzene sladkým. Naopak, potláča nežiaducu horkosť kávy.

Ideálna teplota na šľahanie mlieka je 55-65 °C. Túto teplotu najľahšie spoznáte, keď neudržíte ruku na kanvici s mliekom. Na teplotu mlieka si musíme dávať veľký pozor, aby sme ho nepripálili. Pena, alebo skôr mikropena, cappuccina by nemala byť príliš nadýchaná, ako pena z kúpeľa, ani príliš tvrdá, t. j. nemala by vytvárať kôru. Správne našľahaná pena by mala byť mäkká a lesklá v kombinácii s teplým mliekom. Len tak vytvoríte fantastické latte art a potešíte seba aj zákazníka.