Ako si vybrať profesionálny mlynček na odkvapkávanú kávu

PRE KOHO BUDE BRÚSIŤ

Ak už máte mlynček na odkvapkávanú kávu a hľadáte radu pri výbere lepšej verzie, máte už všetky potrebné informácie. Viete, ako sa vo vašom okolí predáva filtrovaná káva, a poznáte nedostatky svojho súčasného mlynčeka. Ak hľadáte svoj prvý profesionálny mlynček na odkvapkávanú kávu, musíte tieto informácie zistiť odhadom. Premyslite si ,koľko týchto káv predáte denne, t. j. koľko kávy v priemere bude musieť mlynček namlieť.

ČO BUDE MLIEŤ

Terazneuvažujeme ani tak o tom,akú kávu do neho budete dávať, ale skôr o tom, koľko kávy bude. Vypočítajte si, koľko kávy bude musieť váš mlynček zomlieť v každom okamihu. To vám dá predstavu nielen o tom, čo bude musieť motor mlynčeka zvládnuť, ale aj o tom, aký veľký by mal byťzásobník. Zohľadnite aj budúce plány, ďalšie možné využitie mlynčeka alebo neočakávané udalosti .

Predstavte si to:

Máte malú kaviareň s vlastnou cukrárňou v dedine v turistickej oblasti. Počas týždňa používate svoj nový mlynček na rannú dávku a popoludní ho zamestnávate ešte niekoľkými gramami kávy. Pozvete svojich hostí na ručne nalievanú kávu V60, pretože chcete svojim zákazníkom ponúknuť najsladšiu kávu na svete z jedinečnej mikrolóže, ktorú sa vašej pražiarni podarilo získať priamo od farmára Gomeza v Peru. Ten mal minulý rok neuveriteľné šťastie, že mal tie najideálnejšie podmienky na pestovanie svojho jedinečného ružového bourbonu. Z vašej "materskej" pražiarne vám poslali len niekoľko balení tejto kávy.

V týchto situáciách si váš mlynček ľahko poradí, ale zvládne nápor turistov z okoloidúceho autobusu, ktorí sa rozhodli občerstviť vo vašej kaviarni? Filtrovaná káva, ktorú ste pre nich pripravili, ich absolútne očarila. Preto sa traja z nich rozhodli kúpiť si od vás balenie tejto kávy na domácu prípravu a ako príjemnú spomienku na túto zastávku vo vašej útulnej kaviarni. Bohužiaľ, nikto z nich nemá doma mlynček a požiadali vás, aby ste im kávu pomleli. Napriek slzám v ich očiach pri pohľade na množstvo vôní a chutí, ktoré mletá káva získala, pričom v hodnotení cuppingu získala až 93 bodov, sa rozhodnete vyhovieť a kávu im pomlieť.

Tento nápor však nie je to, čo váš mlynček očakával a na čo nie je stavaný. Preto sa pri mletí posledného balíčka prehrieva motor, až kým neprestane mlieť úplne. Mlynček dáte do opravy, mesiac meliete kávu na domácom ručnom mlynčeku, takže zvažujete, že filtračnú kávu vyradíte z ponuky kvôli kŕčom v pravej ruke, a čakáte, kým sa vám opravený mlynček po mesiaci vráti. Opravený mlynček vám bude doručený nielen s novým motorom, ale aj s faktúrou na sumu blízku cene nového mlynčeka. Opätovne funkčný mlynček postavíte na bar, doplníte poličku balíčkami neodolateľných kávových noviniek z Brazílie a pripravíte čerstvú dávku. Z okna svojej kaviarne pozorujete autobus, ktorý stojí na parkovisku, a turistov, ktorí smerujú na kávu.

KTO JU BUDE MLIEŤ?

Ak nie ste ako kávičkár z tohto príbehu a možno máte väčšiu kaviareň, a teda aj viac zamestnancov, pri výbere mlynčeka zvážte používateľskú prívetivosť. Váš nový mlynček sa musí daťľahko nastaviť a ľahko udržiavať.

Ak máte malú kaviareň, ktorú vediete sami a cez víkendy vám pomáhajú len dvaja miestni študenti, nezabudnite ich oboznámiť s funkciami vášho nového mlynčeka. Pre prípad, že sa jeden z vašich brigádnikov nechá presvedčiť presvedčivým zákazníkom, aby pomlel kávu, keď tam nie ste (napriek dohode, že nebude mlieť balíčky kávy pre zákazníkov).

KTORÝ MLYNČEK JE TEN SPRÁVNY?

Existuje veľa mlynčekov na kávu. Trh ponúka najrôznejšie typy, veľkosti a prevedenia. Ako profesionál určite poznáte základné špecifiká. Viete, že potrebujete kvalitný elektrický mlynček s mlecími kameňmi (rozdiel medzi plochými a kónickými kameňmi nemá vplyv na kvalitu mletej kávy, je to len otázka preferencií výrobcu). Takže táto prvá myšlienka vyradí z nášho výberu všetky lacné domáce mlynčeky. Segment domácich mlynčekov je naozaj určený pre domácnosti. Je vyrobený z lacných materiálov, aby bol cenovo dostupný. To sa potom odráža na jej výkone a životnosti.

Dôležitým faktorom je samozrejme cena. Kúpiť si môžete mlynček za 35 alebo aj 70 tisíc. Určite si, koľko peňazí ste schopní investovať do kúpy mlynčeka. Pri mlynčeku ide naozaj o investíciu na niekoľko rokov dopredu. Aj keď máte menšiu kaviareň, nebojte sa vložiť svoje peniaze do kvalitného mlynčeka. Z dlhodobého hľadiska je to aj finančne výhodnejšie rozhodnutie. U lacného mlynčeka je väčšia pravdepodobnosť, že sa pokazí a vy budete nútení kúpiť nový. Ak sa budete o kvalitný mlynček dobre starať ,vydrží vám navždy.

LEN NA RÁNO

Mlynček Baratza Forte BGje medzi domácimi mlynčekmi výnimkou . Je to taký poloprofesionál pre domácich baristov. Čím sa Baratza naozaj pýši , jekvalitné spracovanie. Za svojimi výrobkami si stoja. Aj keď na prvý pohľad vidíme, že niektoré časti sú plastové , a pretovyzerajú lacno, sú to len tie časti, kde lacnejší materiál úplne neurčuje kvalitu mletia , vďakačomu môže byťcena mlynčeka taká priaznivá. Dôležité časti sú už vyrobené z veľmi kvalitných materiálov.

Spoločnosť Baratza navrhuje svoje výrobky tak, aby bolaúdržba jednoduchá a prípadné chybné diely sa daliľahko vymeniť. Nevyhadzujte ju, opravte ju! Hlásajú na svojej webovej stránke, kde zverejňujú návod na opravu a správnu údržbu. Ak máte naozaj malú prevádzku, kde je filtrovaná káva doplnkovým produktom a nebudete svojim zákazníkom ponúkať službu mletia kávy na doma, tento mlynček sa vám bude hod iť. Jeho ploché mlecie kamene sú vyrobené z kalenej 54 mm ocele. Veľkosť kameňov je veľmi dôležitým parametrom pri výbere mlynčeka. Pri väčšom objeme kávy budú tieto malé kamene mlieť dlhšie ako profesionálny mlynček, ktorý má väčšie kamene.

Dlhší čas mletia znamená aj viac času na vznik trenia. A trenie vytvára teplo, ktoré zahrieva naše kávové zrná. Kávu chceme mlieť pred varením, nie ju vopred upiecť. Teplo spôsobuje, že oleje v káve stúpajú na povrch kávových zŕn a káva sa znehodnocuje. Ste si istí, že vo vašej kaviarni bude požiadavka na mletie na tomto mlynčeku v podstate taká malá ako vo väčšej domácnosti? Zmení sa to v budúcnosti, nebudete chcieť zaradiť viac nápojov na báze filtrovanej kávy, napríklad v lete obľúbený cold brew? Nebudete chcieť v budúcnosti zaradiť predaj kávových balíčkov svojim zákazníkom ? Ak áno, pozrite si mlynček Eureka Drogheria 85.

TRADÍCIA A KVALITA Z TALIANSKA

Smlynčekmi od talianskej spoločnosti Eureka ste sa už pravdepodobne stretli.Možno je to ich Zenith, ktorý máte vedľa svojho kávovaru a meliete na ňom každý deň kávu na espresso. Tento mlynček je veľmi obľúbený pre svojuspoľahlivosť, rýchlosť aužívateľskú prívetivosť. Rovnaké vlastnosti má aj ichmlynček typu Drogheria.

Nasypete do neho až 1,4 kg kávy a tento takmer 15-kilogramový celokovový pracovný kôň ju v okamihu zomelie vďaka až 85 mm veľkým mlecím kameňom. Ani sa nezapotí, a keby ste sa ho náhodou pokúsili poriadne rozohriať, má ochranu proti tepelnému preťaženiu a poškodeniu .Údržba je úplne jednoduchá, stačí odskrutkovať vrchnú časť a máte prístup k mlecím kameňom, takže ich môžete vyčistiť bez toho, aby ste museli znova nastavovať hrubosť. Na vrchnej strane mlynčeka nájdete ovládanienastavenia hrubosti mletia , kde vám mlynček sám odporučí, aký rozsah hrubosti zvoliť pre danú prípravu filtrovanej kávy. Za cenu necelých 35 tisíc si nemôžete želať viac .

SLÁVNY KRÁĽ MLYNČEKOV Z HAMBURGU

Čo by to bolo za článok o profesionálnych mlynčekoch na kávu, keby sme nespomenuli slávny m lynčekEK43 od spoločnosti Mahlkönig. Tento robustný mlynček dominuje regálom kaviarní po celom svete. Napriek tomu, že Mahlkönig pôvodne nezamýšľal profilovať svoje výrobky na použitie v kaviarňach a na mletie kávy všeobecne, je dnes vosvete baristov fenoménom. Mahlkönig - EK43 je mlynček, ktorý dokáže namlieť čokoľvek, či už chcete espresso alebo filter.

Hlučnosť tohto mlynčeka je vzhľadom na jeho veľkosť nečakane nízka. Mahlkönig sponzoruje súťaže baristov po celom svete a práve na tomto mlynčeku najlepší z najlepších melú zrná , z ktorých sa pripravujekáva s dokonalou chuťou. Ak sa vyznáte v káve, radi si ju pripravujete a chcete skutočne precízny a profesionálne kvalitný prístroj, ktorý vás bude sprevádzať na ceste k dokonalej šálke kávy, určite si vyberte tento mlynček. Má obrovské ploché mlecie kamene spriemerom 98 mm z liatej ocele. Jeho zásobník pojme až 1,5 kg kávy, ktorú dokáže mlieť rýchlosťou približne 25 g za sekundu. Jeho najdôležitejšou vlastnosťou, vďaka ktorej si získal celosvetovú slávu , jekonzistentné mletie. Žiadny iný mlynček nemelie s takým malým rozptylom mikročastíc ako Mahlkönig - EK43 .

Spoločnosť Mahlkönig začala získavať skúsenosti s výrobou mlynčekov v roku1924. Až približne pred desiatimi rokmi sa spoločnosť preslávila medzi baristami. Veľkú popularitu im priniesol austrálsky barista Matt Perger, ktorý je dnes uznávanou osobnosťou a odborníkom vo svete kvalitnej kávy .

Istá rumunská spoločnosť sa chcela priblížiť k sláve spoločnosti Mahlkönig a pokúsila sa mlynčeky Mahlkönig skopírovať. Hoci sa rumunské výrobky zdali byť veľmi podobné nemeckým originálom, nemohli sa Mahlkönigu rovnať. Nemci si veľmi potrpia na kvalitu materiálu a precíznosť spracovania. Svoje oceľové kamene vyrábajú špeciálnou technikou, ktorá je tajomstvom ich úspechu. Dôležitý je nielen výsledný tvar, ale aj použitý materiál a jehozloženie.Zmes ocelepoužitá na výrobu mlecích kameňov, spôsob jejkalenia atemperovania ovplyvní výslednú chuť kávy.

NECHAJTE SI PORADIŤ

Už viete, ktorý mlynček je pre vás najlepší, ale stále váhate s kúpou? Nebojte sa nás kontaktovať a my vám pomôžeme rozhodnúť sa. V profesionálnom kávovom vybavení sa vyznáme, preto vám podľa vašich požiadaviek, čo by mal váš nový mlynček na káv u vedieť,poradíme nielen s konkrétnym typom mlynčeka, ale aj s jehopresnými špecifikáciami. Niektorým ľuďom stačia bežné oceľové mlecie kamene, iní môžu vyžadovať titánové. Môžete mať požiadavky na dizajn akonkrétnu farbu mlynčeka. Spoločne posúdime, ktorá možnosť je pre vašu firmu najvhodnejšia, a dohodneme sa na individuálnej cene a spôsobe financovania.