Ako vybrať mlynček a portafilter pre kávovar Flair 58?

Páči sa vám Flair 58? Je to božský domáci kávovar na espresso, ale svoju úžasnosť získa až so správnym vybavením. Pozrite si sady mlynčekov na kávu, portafiltre a kompletné príslušenstvo pre tento ručne lisovaný kávovar.


Ručný pressovač Flair 58, 58x, 58le alebo 58+

Pozornému oku nie sú viditeľné jemné rozdiely medzi verziami kávovaru Flair 58. V porovnaní s pôvodnými modelmi, ako sú Flair Espresso Neo alebo Flair PRO2 , sú tieto rozdiely medzi "päťdesiatkami" naozaj malé. Prejavujú sa však v oboch kráse a funkčnosti kávovarov .

Koľko verzií modelu 58 uzrelo svetlo sveta? V súčasnosti počítame už 4. variant tohto typu kávovaru. Poďme si ich vymenovať:

 1. Flair 58 (ručný kávovar, ktorý sa vymyká štandardom, prekračuje hranice doterajších možností v príprave "hand made" espressa a ponúka luxusné pohodlie s elektrickým ohrevom)
 2. Flair 58 X (vo verzii X je elektrická prípojka odpojená a kávovar funguje prakticky rovnako ako jeho bratia - pôvodné espresso Flair, ale v nádhernom štýle 58)
 3. Flair 58 LE (fanúšikovia si žiadali ešte drahší kúsok, a tak prišla limitovaná edícia Flair 58)

Flair 58 + (keďže "limitovaná edícia" zaujala svojou štýlovou charizmou celý svet, nezostávalo nič iné, ako pripraviť verziu, ktorá sa ňou v mnohom inšpirovala a pridala niekoľko nových funkcií)

Výber mlynčeka pre kávovar Flair

Aká je najčastejšia otázka pri výbere kávovaru? No predsa , aký mlynček sa k nemu hodí! Nie je to inak ani v prípade manuálnych kávovarov. Flair sa často vyberá nielen kvôli radosti z ručnej prípravy kávy. Ale aj pre jeho príjemnú cenu, ktorá je inak u espresso kávovarov nevídaná.

Dá sa preto očakávať, že aj mlynček pre Flair 58 bude cenovo dostupný. Vybral som preto pre vás desať mlynčekov.

 • Prvých päť sú ručné mlynčeky na espresso, ktoré sa svojou konštrukciou hodia do kompaktného a prenosného kávovaru. Maximálna cena je do 10-tisíc korún.
 • Druhú skupinu tvorí 5 elektrických mlynčekov na espresso pre tých, ktorí chcú rýchlosť a pohodlie pri domácej príprave kávy. Maximálna cena do 15 tisíc korún.

Ručné mlynčeky pre kávovar Flair

Kávomlynček Flair Royal

 • Píšete o mlynčekoch pre kávovar Flair a nespomínate jeho rodinného príslušníka, mlynček Flair Royal? To som nemohol. Takže tento mlynček je určite jednou z možností.
 • Pre: Dobre sa k sebe hodia, má dostatočne jemnú stupnicu nastavenia mletia (mikrometrickú), robustnú rukoväť, dostatok priestoru na kávu a ľahko sa s ním pracuje.
 • Proti: Nešťastný dizajn spodného nástavca na nádobu na mletú kávu. Ten je vymyslený tak, že sa len nacvakne na telo mlynčeka. Je to síce rýchle a menej prácne ako tradičný závit, ale nádoba potom nie je zabezpečená proti nechcenému odpojeniu počas mletia.


Comandante C40 MK4

 • Túto brúsku nemožno v žiadnom prípade opomenúť, pokiaľ ide o odporúčanie kvalitnej ručnej brúsky. Comandante je legenda, kráľ ručného brúsenia a životného štýlu.
 • Pre: Je to značka Comandante, ktorá stojí za prvými prvotriednymi ručnými mlynčekmi na kávu. Vždy špičková kvalita spracovania, krásny dizajn a melie ako hodinky.
 • Proti: Je to v podstate mlynček so stupňovitým nastavením mletia. Spoločnosť Comandante však vyriešila nedostatok medzistupňov na prípravu espressa vydaním príslušenstva s názvom Red Clix. Vďaka tomuto rozšíreniu ho môžete premeniť na skutočný mlynček na espresso.

Kinu M47 Simplicity

 • Najvýraznejšia ručná brúska, akú som kedy držal v ruke? To by bol Kinu. Tento kovový maznáčik nepatrí medzi ľahké váhy, čo ho predurčuje na to, aby bol poriadnym mlynčekom.
 • Pre: Poraziteľný mlynček pripravený na mletie takmer čohokoľvek. Prosím však, sypte doň len kávu, aby ste si nepomiešali chute. Každopádne Kinu melie s úplnou presnosťou a jemnosťou, o ktorej sa vám pri lacných mlynčekoch môže len snívať.
 • Nevýhody: Niektorým sa páči hmotnosť, ale kto by chcel so sebou stále nosiť takúto činku, že? Ak však nebudete chodiť po horách s Kinu a Flair, ako by ste to pravdepodobne nerobili s verziou 58, v skutočnosti tu nie je žiadna nevýhoda. Flair a Kinu vás vynesú na chatu.


Kozí príbeh Arco

 • Pokiaľ ide o inovácie, spoločnosť Goat Story patrí medzi hýbateľov kávového sveta. Vymýšľajú jednu kávovú pomôcku za druhou a jednu krajšiu ako druhú. Ich mlynček Arco je práve taký. 100 % inovatívny a ocenený za "produktový dizajn".
 • Pro: Má krásny roztomilý tvar - niečo ako pom-pom mlynček. Inovácie, ktoré prináša do sveta mletia, sú hlavne v nastaveniach mletia, ktorých ponúka 180 vďaka takej, no povedzme prevodovke. Stupnica mletia je nastaviteľná v 4 režimoch.
 • Nevýhody: Má trochu netypicky zahnutý tvar rukoväte. Ak prechádzate z iného mlynčeka, možno si budete musieť chvíľu zvykať, ale zvyknete si.

Timemore Chestnut X

 • Moderné a minimalistické kávové náradie Timemore je veľmi obľúbené. Vo svojom portfóliu má množstvo mlynčekov, od základných až po prémiové kúsky. Nedávno bola na trh uvedená ich "gaštanová" séria X, Timemore Chestnut X a X lite.
 • Pro: "X "meni medzi mlynčekmi? Vlastne áno, sú to malí mutanti. Ich brúsne kamene majú originálny tvar S2C, ktorý si nechali patentovať. Technologicky funguje ako dvojstupňové mletie, ktoré tak prispieva k lepšej konzistencii mletej kávy.
 • Nevýhody: Nastavenie mletia je pri modeli Chestnut X vylepšené na dvojnásobné. Máte teda viac možností ako pri klasických modeloch mlynčekov Timemore. Vyvážia však jeho patentované kamene s inteligentným nastavením jeho vyššiu cenu?

Elektrické mlynčeky pre kávovar Flair

ECM Manuale 54

 • Keď to chcete mať jednoduché, čo môže byť lepšie, ako sa pustiť do nemeckých mlynčekov? Tuten ECM je manuálny, teda bez nastavenia času mletia. Jednoducho melie, kým nepoviete dosť. Nastavuje sa otočným golierom, opäť celkom jednoducho, teda otáčaním doprava alebo doľava podľa toho, či chcete jemnejšiu alebo hrubšiu kávu.
 • Plusy: Nehrá sa na žiadneho elegána s množstvom elektroniky a tlačidiel. Vďaka tomu je sympatický aj Flair. Manuálne ovládanie a poctivé 54mm ploché mlecie kamene z nemeckej ocele.
 • Proti: Je jednoduchý aj po estetickej stránke, čo sa nemusí páčiť každému.

Eureka Mignon Zero

 • V prípade mlynčeka Eureka Zero už hovoríme o moderne vyzerajúcom mlynčeku. Možno v čiernej farbe, ktorá sa hodí k modelu Flair. Ďalším moderným "prvkom" je harmonika na násypke. Pýtate sa, prečo je to tak? Z názvu mlynčeka vyplýva, že má nulovú retenciu. A to tak, že pomocou tejto harmoniky sa stlačením násypky vyfúkne zvyšok kávy z mlynčeka.
 • Pre: Malý mlynček s jednou dávkou kávy od obľúbeného výrobcu Eureka si zamilujete a poteší vás aj prečistenie po mletí. Je spoľahlivý a Zero Retention v praxi znamená, že to, čo vložíte, sa z mlynčeka vráti späť. Nemusíte teda znovu vážiť.
 • Nevýhody: Je to malý, jednodávkový mlynček... nie, neopakujem sa len tak, jednodávkové mletie niektorým ľuďom vyhovuje a niekedy potrebujete pripraviť viac kávy a opakované dopĺňanie by vás zdržovalo. Našťastie si môžete dokúpiť klasický veľký zásobník.


Eureka Mignon Specialty

 • Inteligentný brat predchádzajúceho mlyna z rodiny Eureka Mignon. Model Specialty sa však špecializuje na príjemné používanie. Dávkovanie si môžete nastaviť priamo na dotykovom paneli a mlynček vám zakaždým odpočíta, koľko máte namlieť.
 • Pre: V mlynčeku Specialty hrá úlohu čiastočná automatika aj tlmiče motora. Používateľský komfort nemusí znamenať, že mlynček zobudí vaše spiace dieťa, psa, svokru, ...
 • Nevýhody: V jednotlivých dávkach mletej kávy, ktoré mlynček vydá, budú vždy určité odchýlky. To sa dá vyriešiť len gravitáciou, ale táto funkcia sa zvykne vyskytovať len u profesionálnych mlynčekov, a to sme aj v inej cenovej kategórii. Musíte teda vážiť ručne.

Lelit William PL72

 • Hoci je mlynček primárne určený na pákové kávovary Lelit, William je vhodným kandidátom aj pre Flair. Môžete ho mať v klasickej verzii alebo, ak máte doma všetko lesklé, ako William PL72-P v leštenej nehrdzavejúcej oceli.
 • Pre: Skromne veľký mlynček s minimalistickým nastavením dávkovania. Malý okrúhly displej vôbec nepôsobí rušivo, ale pomôže plynulosti práce. William má predovšetkým 64 mm ploché mlecie kamene z ocele. Teda najväčší z celého môjho výberu mlynčekov.
 • Zápory: Talianska spoločnosť Lelit má svoje výrobky vo svojom charakteristickom retro dizajne. Práve tu sa môžu názory používateľov líšiť. Niektorí ľudia retro milujú a iní nie. A čo vy?

Kozí príbeh Arco

 • Toto nie je chyba a duplicitný text. Samozrejme, Arco je ručný mlynček. Je to aj elektrický mlynček. ...čo? Áno, je to výhodné balenie 2 v 1. Ten ručný mlynček opísaný o niekoľko odsekov vyššie sa vyrába aj s elektrickou základňou. Vy si potom môžete vybrať, či si kávu budete mlieť sami, alebo si ju hodíte do batohu a budete si ju mlieť ručne, nech ste kdekoľvek.
 • Pro: Je to ručný a elektrický mlynček zároveň!
 • Proti: Pri ručnom mletí je to plne manuálny mlynček. Pri elektrickom mletí nedosahuje výkon svojich sofistikovaných priateľov. Avšak pre Flair, z ktorého tiež nebudete každý deň pripravovať kávu pre všetkých susedov v okolí, je úplne ideálny.

Kompatibilné portafiltre pre Flair 58

Bez ohľadu na to, ako veľmi milujete kávovar Flair 58, v živote každého Flairistu príde čas, keď potrebuje dva samostatné kávovary. Ako viete, kávovar Flair 58 a jeho nahý portafilter pripravujú doppio. Zvyčajne to znamená dokonalú šálku kávy, ale môže sa stať, že chcete len "single shot".

Buď použijeteodmerku so zobáčikom a potom kávu jednoducho rozdelíte do dvoch šálok. Alebo sa pozriete poportafiltri s dvojitou výlevkou. Flair 58 má úžasnú výhodu kompatibility s inými 58 mm portafiltrami. Vo všeobecnosti existuje precedens, žeportafiltre , ktoré sú vhodné pre kávovary s hlavou E61 , sú vhodné aj pre kávovar Flair 58.

Sú to napr:

 • ECM portafilter
 • portafilter Rocket Espresso
 • VBM portafilter

Na záujem o dvojitý portafilterreagovali aj samotní výrobcovia kávovarov Flair . Prispeli preto vlastným výrobkom,portafilterom 3 v 1. Ten si môžete zostaviť pre jedno espresso, doppio alebo zostať pri holom portafiltri .

Značkové vybavenie Flair Espresso

Značkové príslušenstvo pre kávovary Flair Espresso sa neustále rozrastá. V aktuálnom portfóliu kávového príslušenstva priamo od výrobcov vášho kávovaru Flair nájdete:

 • Flair 58 lievik na portafilter
 • Flair Brew Scale
 • Batériu Flair 58
 • Portafilter 3 v 1 58 mm
 • Flair 58 Walnut Tamper
 • Kĺbové zrkadlo Flair
 • Sieťka na puk Flair 58
 • Zrkadlo na zábery
 • Piestový kľúč Flair 58

So zariadením Flair a brúskou máte všetko. Myslíte si. Potom vám začnú chýbať rôznepomôcky alebo príslušenstvo a chcetesi doplniť základnú zostavu na svoj obraz. Aby príprava espressa prebiehala naozaj dobre a aby ste si kávu čo najviac vychutnali.

Vybavenie baristu na prípravu espressa

Okrem originálneho príslušenstva môžete svoj kávový kútik vybaviť aj príslušenstvom od iných kvalitných baristických značiek. Ide predovšetkým o to, aby vaša káva dobre chutila a dobre sa pripravovala.

K tomu vám pomôžu napríklad presné košíky portafilter, resp:


Často kladené otázky na túto tému:

 • Ktorý mlynček použiť s kávovarom Flair?

V tomto článku vyššie máte výber 10 najlepších mlynčekov vhodných pre kávovar Flair. 5 manuálnych a 5 elektrických. Ak chcete multifunkčný mlynček ako váš Flair, potom si vyberte Goat Story Arco 2v1.

 • Ako pripravíte dve espressa z kávovaru Flair 58?

Kúpte si portafilter s dvoma výlevkami. Kávovar Flair 58 je vhodný pre portafiltre kávovarov s hlavou E61, napríklad ECM, VBM, Rocket Espresso. Spoločnosť Flair ponúka aj svoj vlastný portafilter 3v1.

Odporúčané produkty12