Ako zasadiť kávovník

Ok, dostali ste od nás semiačka kávy a neviete čo s nimi?

Ako ste si všimli, tieto semiačka sú chránené škrupinou, ktorú nazývame endocarp. Endocarp je dôležitý kvôli ochrane semena a tak predĺženiu jeho klíčenia. Postupujte podľa týchto krokov a budete mať jednu z odrôd, ktoré pestujeme na našej farme v Brazílii.

Čo najskôr po obdržaní kávové semiačka predmočte vo vode. Stačí, ak ich dáte na 24-48 hodín do vody.
Pripravte kávovníku trendy domov t.j. vyberte si sexi črepník. Ideálne nech je viac na hĺbku ako na šírku. Podobne, ako je to u človeka, rastom aj kávovník sa bude sťahovať vždy do väčšieho domova. Každým „upgradom“ majte na mysli jeho korene. Oni radi do hĺbky. Pôdu do črepníka si kúpte v záhradníctve. Klasická pôda pre domáce kvety bude ok.
Semiačko zasaďte do hĺbky cca 4 cm. Sexi črepník dajte na teplé, svetlé miesto ale mimo priameho slnka. Pôdu udržujte vlhkú ale nie mokrú.
TRPEZLIVOSŤ. Klíčenie kávovníka môže trvať aj 3 mesiace, takže buďte trpezlivý.
Vyklíčený kávovník príde na svet s krčkom a prvolistami zabalenými do endocarpu. Tu si musíte dávať pozor. Krčok je veľmi citlivý na poškodenie. Príliš veľa vlahy a zhnije vám, škodcovia ako slimáky si na ňom moc radi pochutnajú.
Keď sa prvolist oslobodí od endocarpu, tak vám ZAGRATULUJEME. Môžete začať s vypĺňaním rodného listu.
Čo očakávať?
Ak sa o neho budete pekne starať, 3-5 ročný kávovník vás obdarí kvetmi, ktoré vôňou pripomínajú jazmín. Tie viete oplodniť štetcom tak, že prenesiete peľ z jedného kvetu na druhý. Takto budete mať lepšiu šancu, že sa dočkáte kávovej čerešne. Aj keď sa čerešne nedočkáte, budete mať nádhernú izbovú rastlinu, ktorú ste si zasadili sami.

Starostlivosť
– Kávovník zalievajte raz týždenne, alebo podľa potreby.
– Kávovník je hladný a má rád dusík, prikŕmte ho, ale pozor na obezitu (priliš veľa dusíka).
– Kávovník môžete mať v lete vonku, ale udržujte ho v tieni, inak sa vám spália listy.
– Kávovník MILUJE dážď. Letné dažde kávovník veľmi potešia.
– Kávovník nemá rád slnko. Hlavne ten, čo musí prezimovať v bytoch a domoch.
– Kávovník má rád sprchu!
– Ideálna teplota pre kávovník je okolo 20-24C. Mráz ho zabije, teploty pod cca 10C nemusí, ale prežije.

Klíčenie vlastného kávovníka je jedna z najkrajších zážitkov kávového fanatika. Preto sme sa rozhodli podeliť sa s našimi zákazníkmi o túto radosť a zaslať vám semiačka z našej farmy a tak aj vy môžete mať kúsok našej famy u vás doma.

TEŠÍME SA NA VAŠE FOTÁ S INOVATÍVNYMI MENAMI VAŠÍCH KÁVOVNÍKOV.