Antioxidanty, voľné radikály a pražená káva

Plody tropickej rastliny nazývanej kávovník obsahujú kávové zrná, ktoré saspracúvajú a pražia, aby sa nakoniec stali jedným z najobľúbenejších nápojov na svete - kávou. Obľuba pitia kávy znamená, že po tomto nápoji je vysoký celosvetový dopyt. Vďaka tomu sa šálka kávy stala bežnou a ľahko dostupnou.

KÁVA AKO NAJDÔLEŽITEJŠÍ ANTIOXIDANT

Každé kávové zrno obsahuje množstvo antioxidantov. Tie sa v káve prirodzene vyskytujú vo forme fenolových zlúčenín. Jednou z takýchto látok je ester kyseliny kávovej nazývaný kyselina chlorogenová. Káva obsahuje 6 - 10 % kyseliny chlorogenovej. Percentuálny podiel sa líši v závislosti oddruhu kávy.

Samotná zelená káva obsahuje veľké množstvo antioxidantov , ktoré sa, dá sa povedať,aktivujú pražením. Proces praženia však musí byť kontrolovaný, pretože nesprávne praženie môže antioxidanty v káve zničiť. Vhodné je ľahké až stredné praženie. Pri tmavom pražení sa tieto zložky spaľujú, nehovoriac o vzniku karcinogénov v takejto tmavej káve.

NAJLEPŠIE ZDROJE ANTIOXIDANTOV

Ak si pripravíte šálku kávy len z 10 g správne upražených zŕn, môže obsahovať až približne 300 mg chlorogénových kyselín. V porovnaní s inými potravinami s obsahom antioxidantov je v100 g kávy 22 mmol týchto zlúčenín, zatiaľ čo v rovnakom množstve čučoriedok je 9 mmol a v čokoláde 8 mmol.

Priemerná spotreba pražených kávových zŕn na prípravu kávy je približne 15 g na 250 ml šálku kávy. Môžeme siteda predstaviť, žedve šálky kávy dodávajú toľko antioxidantov ako hrsť čučoriedok alebo štvrtina tabuľky čokolády.

IDEÁL: VYVÁŽENÁ STRAVA

Káva sa však vďaka svojej obľúbenosti dostala aj na popredné miesto v zozname potravín s najväčšími antioxidačnými účinkami. Veď je bežnejšie dať sikaždý deň dve šálky kávy ako misku čučoriedok. Najlepším riešením je dať si oboje.

Antioxidantov je veľa a aj ich presný účinok je trochu odlišný. Vyváženou stravou bohatou na zdroje antioxidantov zabezpečíte, aby ich telo dostávalo dostatok a so širokou škálou ich účinku. Ako však fungujú a prečo sú také dôležité?

ANTIOXIDANTY V NAŠOM TELE

Káva, čučoriedky a iné ovocie a zelenina nie sú jedinými zdrojmi antioxidantov pre naše telo. Lepšie povedané, sú sekundárne. Naše telo si prirodzene vytvára vlastné antioxidanty. Tie, ktoré do tela prijímame zvonku, sú však rovnako dôležité. Pomáhajú zvyšovať množstvo našich vlastných antioxidantov, aby neboli v nevýhode voči voľným radikálom.

Práve voľné radikály sú dôvodom, prečo potrebujeme antioxidanty. Na vysvetlenie, voľný radikál je nestabilná molekula, ktorá nesie nespárovaný elektrón. Takáto molekula je veľmi reaktívna. Jednoducho povedané, je to molekula, ktorá stratila jeden elektrón a teraz ho chce späť. Reaguje teda s inými molekulami, ktoré sú v okolí, aby im odobrala elektrón.

MOLEKULÁRNY BOJ O ELEKTRÓNY

Tým, že sa snažípripraviť iné molekuly o elektrón, ich poškodzuje. Ak uspeje vo svojej snahe získať elektrón ,poškodená "okradnutá" molekula sa sama stane voľným radikálom. Preto sa opäť pokúša získať stratený elektrón od iných molekúl. Tento proces sa nazývareťazová reakcia.

Ako túto reťaz poškodených molekúl, atómov a buniek zastaviť? Antioxidantmi proti voľným radikálom. Pretožetakýto antioxidant má jeden elektrón navyše. Keď máme v tele dostatok antioxidantov, dokážu dohliadať na voľné radikály a zastaviť ich ničenie. Odovzdávajú im svoj elektrón.

ODKIAĽ SA VZALI VOĽNÉ RADIKÁLY?

Boj medzi antioxidantmi a voľnými radikálmi je ako klasický príbeh o dobre a zle. Takže posolstvo znie :získavajte dostatok antioxidantov, ktoré doplníte ovocím, zeleninou, čokoládou a, samozrejme, kávou. Potom budete mať dostatočnú armádu záchrancov pre neposlušné molekuly s chýbajúcim elektrónom. No ale čo je príčinou, odkiaľ sa tie voľné radikály berú?

Vznikajú prirodzene a priamo v našom tele počas procesov metabolizmu - metabolizmu a výroby energie. Najznámejší z voľných radikálov je ROS (reactive oxygen species) alebo reaktívne formy kyslíka a vznikajú v dýchacom reťazci.

NEGATÍVNE VPLYVY PROSTREDIA

Okrem týchto voľných radikálov, ktoré si vytvárame sami v dôsledku bežného fungovania nášho tela, sa do nášho tela dostávajú aj ďalšie voľné radikály z vonkajších zdrojov. Ide najmä onegatívne vplyvy životného prostredia, cigaretový dym, drogy, alkohol, pesticídy, nesprávnu stravu, choroby alebo naopak niektoré lieky. Množstvo voľných radikálov v tele výrazne zvyšuje ajstres, slnečné žiarenie a príliš veľa alebo málopohybu.

OXIDAČNÝ STRES A VÝSKYT VOĽNÝCH RADIKÁLOV

V momente, keď svojímživotným štýlom podporujete výskyt voľných radikálov v tele a zároveň nedodávate telu dostatok potravín bohatých na antioxidanty, dostávate sa do tzv. oxidačného stresu. To znamená stav, keďvoľné radikály zahlcujú vaše telo a vaše antioxidanty už nestačia na to, aby sa s nimi vysporiadali.

Keď sa voľné radikály nezastavia ,spôsobujú agresívne útoky na iné, predtým "zdravé" molekuly. Reagujú s nimi a spôsobujú biologickú koróziu, alebo oxidáciu. Toto narušenie organizmu vedie k chorobám, ako sú napr:

  • Rakovina,
  • mŕtvica,
  • šedý zákal,
  • Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba,
  • spôsobuje tiež starnutie.

AKO VOĽNÉ RADIKÁLY NIČIA NAŠE BUNKY

Voľným radikálom sa darí napádať najmä lipidy, ktoré tvoria bunkové membrány. Práve na týchto miestach sa voľné radikály hromadia. Nakoniec môžu poškodiť bunkovú membránu. Táto netesná a krehká bunková membrána sa roz padne, čo spôsobísmrť bunky. Oxidácii nemusí uniknúť ani naša DNA. Keď je narušená, DNA mutuje, čo má za následok mutagenézu, zhubné ochorenia, vznik nádorov alebo spomínané starnutie.

ANTIOXIDAČNÉ TECHNIKY BOJA

Antioxidanty bojujú proti oxidácii v tele rôznymi technikami. Po prvé, pomáhajú opravovať poškodené molekuly. Zachytávajú ťažké kovy v našom tele, aby netvorili ďalšie voľné radikály. Posielajú ich tiež von z tela prostredníctvom moču. Motivujú naše telo, aby si vytváralo viac antioxidantov. Môžu sa naviazať naDNA a vytvoriť tak ochrannú bariéru proti reakciám voľných radikálov.

Mimoriadne zaujímavou schopnosťou antioxidantov je vyvolávať apoptózu. Myslíme tým programovanú bunkovú smrť, v podstate bunkovú samovraždu. Antioxidant pôsobí na rakovinovú bunku chemickou látkou, ktorádáva bunke pokyn, aby sa zničila.

DVA TYPY BUNKOVÉHO PROSTREDIA

Hlavným rozdielom medzi antioxidantmi je ich rozpustnosť. Niektoré sú rozpustné v tukoch a iné vo vode. Podľa toho pôsobia aj na voľné radikály, ktoré reagujú buď vo vode, alebo v tukoch. Na ochranu našich buniek pred voľnými radikálmi - tak ich bunkovej membrány, ktorá je z väčšej časti tvorená tukmi, ako aj ich vodnatého vnútra - je dôležité mať v tele oba typy antioxidantov. Dosiahneme to tak, že ich budeme prijímať z viacerých zdrojov.

KDE DOPĹŇAŤ ANTIOXIDANTY

Dopĺňanie antioxidantov nie je na obtiaž, práve naopak. Ako sme opísali na začiatku článku ,stačí siahnuť po šálke kávy, ktorá je naším najdôležitejším zdrojom antioxidantov. Potom vyhľadajte vitamíny s antioxidačnými účinkami, najmä vitamín A, B6, C, E. Tiež zinok, selén a koenzým Q10.

Spirulina a chlorella sú tiež zdrojmi antioxidantov. Zaujímavým riešením je absorbovanie elektrónov chôdzou naboso alebo tzv. vzdušné vitamíny, ktoré prirodzene vznikajú napríklad pri búrkach, vlnách, vodopádoch alebo kozmickom žiarení.

Medzi potraviny patrí najmä ovocie - bobuľovité ovocie, jablká, čerešne a granátové jablká. Zelenina sú najmä paradajky, mrkva a artičoky. Sušené ovocie, acai, goji a vlašské orechy, pekanové orechy a lieskové oriešky sú výborným zdrojom antioxidantov . Nezabudnite používať bylinky akoreniny - oregano, škoricu, klinčeky, kurkumu. Aj konzumáciou klíčkov (napríklad hrášku) a pitím nielen kávy, ale aj bio čaju zvyšujete antioxidačnú obranyschopnosť svojho organizmu.

ROVNOVÁHA PRE ZDRAVÝ ŽIVOT

Voľné radikály a antioxidantyvšak musia byť aj vyvážené. Negatívne účinky oxidačného stresu, a teda veľké množstvo voľných radikálov v tele, môžu mať pre náš organizmus katastrofálne následky. Ako sa hovorí, že všetko zlé je na niečo dobré ,voľné radikály nám môžu v mnohých ohľadoch pomôcť.

Naše telo, konkrétne naše biele krvinky, môžu využiť útočnú silu voľných radikálov v boji proti niektorým vírusom a baktériám, ktoré napadnú naše telo. Okrem toho tieto reaktívne molekuly pomáhajú otehotnieť. Práve tým, že oslabujú bunkovú stenu, umožňujú ľahší priechod spermií a následné počatie.