Barista Hustle AutoComb: Ako pomáha pri príprave lepšej kávy?

Espresso s bohatšou chuťou a vôňou je na dosah. Nástroj WDT AutoComb s 12 ihlami a automatickou distribúciou kávy je tajnou zbraňou najlepších baristov na svete. Chcete ho mať aj vy?

AutoComb: manuálno-automatický kávovar WDT

Keď je cieľom dokonalosť a jednoduchosť zároveň, riešením môže byť nástroj, ktorý kombinuje automatickú presnosť s výhodou ľahko použiteľných manuálnych nástrojov. Vezmite si túto myšlienku a použite ju na v poslednom čase často diskutovanú baristickú techniku WDT. No už nemusíte, pretože práve tovytvorili kávoví profesionáli z Barista Hustle a . AutoComb.

12 ručne poháňaných ihiel pre dokonalé espresso

Od baristických súťaží až po kaviarne a domácnosti kávových nadšencov. Metóda WDT (Weiss Distribution Technique) si našla cestu na každého, kto chce zlepšiť extrakciu kávy. A ktorý pravý milovník espressa by to nechcel, však? Ale... používanie WDTmá niekoľko pravidiel na dosiahnutie správneho výsledku: chutnejšieho espressa.

Optimálna distribúcia kávy pomocou WDT:

  • WDT nástroj s ideálne tenkými ihlami (približne 0,3 mm),
  • pre počet ihiel vo všeobecnosti platí, že čím viac, tým rovnomernejšie rozloženie kávy,
  • pravidelné umiestnenie ihiel pomáha k lepšej práci s nástrojom WDT,
  • v neposlednom rade je tu zručnosť baristu pri manipulácii s nástrojom WDT.

AutoComb toto všetko rieši. Obsahuje 12 ihiel presne usporiadaných do špirálového vzoru. Jeho konštrukcia zaručuje, že ihly prejdú cez všetky kávové v portafiltri. V horizontálnom aj vertikálnom smere, resp. po šírke a výške kávového lôžka.

Sprievodca AutoComb na dokonalé rozloženie kávy

Návod na použitie AutoComb zahŕňa v podstate len dva kroky: nasadenie nástroja na portafilter s namletou kávou, niekoľko pohybov dlane cez rotačný mechanizmus a je hotovo. AutoComb urobí všetku prácu, ktorá si vyžaduje presnosť a váš čas.

Šikovným ľuďom z Barista Hustle sa podarilo pripraviť nástroj, ktorýzaručene dobre rozmiestni kávu po celom kávovom lôžku v portafiltri. AutoComb je vhodný pre väčšinu portafilterov, resp. pre tie s priemerom 58 mm. Typicky všetky kávovary Nuova Simonelli alebo Victoria Arduino.

RDT vs. WDT a AutoComb

Keďže sme pri téme dokonalého rozloženia kávy v portafiltri, určite sa chcete opýtať, čije metóda AutoComb, t. j. WDT, lepšia ako RDT? Pre tých, ktorí o RDT nepočuli, v krátkosti vysvetlím, že ide o techniku Davida Rossa a jeho kvapkanie vody do kávy (Ross Droplet Technique = RDT). Jednoducho ide o to, že trochu vody z rozprašovača na kávové zrná minimalizuje statickú elektrinu, ktorá vzniká pri následnom mletí kávy, takže sa netvoria hrudky kávy.

Výhodou RDT je, že túto metódu použijete pred mletím. Pri práci s ručným WDThrozí vysypanie už namletej a odvážnej dávky kávy z portafiltru. Na druhej strane, pri RDT musíte ešte použiť distribútor alebo iný spôsob usadzovania kávy v páke. Tejto téme sa podrobne venuje Christopher Hendon a jeho výskumný tím v novej štúdii .

Mletie kávy, statická elektrina a techniky distribúcie

Problém statického náboja vznikajúceho pri mletí kávy sa snažia riešiť výrobcovia mlynčekov, napríklad špeciálnymi časťami mlynčeka - drvičmi, ktoré umiestňujú do mlecieho ústia. Uvedená štúdia poukazuje na rôzne statické náboje vznikajúce počas mletia. Ten môže byť kladný alebo záporný a líši sa podľa druhu kávy.

Mletie kávy, statická elektrina a techniky distribúcie

Ak je káva pražená tmavšie, má tendenciu vytvárať záporný náboj. Najmä v prípade extra jemných častíc. Jemné záporne nabité častice majú tendenciu vytvárať v mletej káve zhluky, niekedy označované ako balvany. To vedie kproblémom s extrakciou : menšia plocha povrchu kávy a nerovnomerný tok cez kávové lôžko.

Pri RDT by sa mala použiť dávkavody vo výške približne 2 % hmotnosti kávy. Tým sa minimalizuje tvorba hrudiek kávy, predĺži sa čas extrakcie (až o 50 %) a zvýši sa výťažnosť extrakcie o 10 %. Dlhšia extrakcia vedie k použitiu hrubšieho mletia, čo môže mať za následok zníženie retencie mletia. Spoločnosť Barista Hustle však vykonala test, v ktorom sa za stabilnú nepovažuje stupeň mletia, ale čas extrakcie. Z výsledkov urobili porovnanie medzi RDT a WDT pomocou programu AutoComb.

Zdroj: https: //www.baristahustle.com/blog/rdt-vs-the-autocomb/

AutoComb ako najlepšia technika na zlepšenie chuti kávy

Test distribučných techník ukázal, že RDT:

  • je vhodná na minimalizáciu tvorby balvanov z mletej kávy,
  • podporuje tiež zníženie zadržiavania mletej kávy,
  • má vplyv na čas extrakcie, ktorý zvyšuje.

Pri použití nástroja AutoComb sa zvyšuje výťažnosť extrakcie espressa. Platí to pri použití nástroja AutoComb samostatne aj v kombinácii s RDT. Je teda jasné, že RDT nemá vplyv na silu extrakcie, ale technika WDT s použitím nástroja AutoComb áno!

Chcem svoj AutoComb na dokonalé espresso!

Odporúčané produkty1