Batch brew: prečo ho mať vo svojej kaviarni a ako ho pripraviť?

FILTROVANÁ KÁVA AKO ZNAK DOBREJ KAVIARNE

Pákový kávovar je stále základným a dominantným prvkom v kaviarňach. Espresso a nápoje na jeho báze dopĺňajú kávy pripravené alternatívnym spôsobom. Kaviarne, ktoré ponúkajú filtrovanú kávu, tak vychádzajú v ústrety zákazníkom, ktorí majú radi väčšiu šálku čiernej kávy. Okrem väčšieho objemu sa filtrovaná káva vyznačuje aj postupným uvoľňovaním chutí a možnosťou rozoznať v šálkeaj jemné detaily a vlastnosti konkrétnej kávy.

Ak má kaviareň vo svojom jedálnom lístku filtrovanú kávu, dokazuje tým, že jej na káve skutočne záleží a že jej rozumie. Vyškolený personál so znalosťami o správnej príprave kávy by mal byť nevyhnutnou podmienkou každej kaviarne. Napriek tomu existujú aj podniky nazývané kaviarne alebo kaviarne, kde je káva skôr doplnkovým produktom a personál sa na jej príprave príliš nepodieľa.

Ak ako hosť natrafítena kaviareň, ktorá okrem tradičného espressa ponúka aj filtrovanú kávu, môžete predpokladať, že sa v káve vyznajú. Z opačného pohľadu, ako majiteľ alebo manažér kaviarne, môžete považovaťzaradenie "filtra" do jedálneho lístka zarovnako prospešné. Spôsob, ako dať hosťom na prvý pohľad najavo, že mátekávu naozaj radi.

RUČNÝ FILTER ALEBO DÁVKOVÉ VARENIE KÁVY?

Pokiaľ ide o samotnú prípravu filtrovanej kávy, môžete si vybrať z mnohých metód. Základný rozdiel je v tom, či "filter" pripravujete ručne alebo automaticky pomocou stroja. Pri ručnej príprave kávy máte na výber z niekoľkých spôsobov prípravy v závislosti od zvoleného prístroja. V kaviarňach sa najčastejšie stretnete s kávovarmi Hario V60, Aeropress, French Press alebo Chemex.

Pozitívny fakt, ktorý sme spomenuli vyššie, že ponúkaná filtrovaná káva zvýrazňuje zručnosti baristu, sa môže zmeniť na negatívum. K tomu dochádza, keďmá kaviareň viacero zamestnancov na rôznych úrovniach baristickej práce. Ak chcete dosiahnuť konzistentnú kvalitu filtrovanej kávy, najlepšou možnosťou je zaobstarať si do kaviarneautomatický kávovar - dripper.

ČO JE TO DÁVKOVÉ VARENIE KÁVY?

Okremuž spomínanej výhody v podobe konzistentnej kvality každej šálky prináša odkvapkávací alebo dávkový kávovar výhodu v rýchlosti prípravy. Rýchlosť zohráva obzvlášť dôležitú úlohu, najmä počas rušných popoludňajších hodín v kaviarni. Automatický kávovar na filtrovanú kávu zaručuje dobre pripravenú šálku kávy v krátkom čase.

Kávu si pripravujetakmer sám a pripraví naraz väčšie množstvo, ktoré uchováva v termoske. Pri objednávke "batche " barista jednoducho naleje kávu do šálky. Každý ponúkaný produkt, ktorého príprava zaberá menej času baristu, je pre kaviareň finančne výhodnejší.

VÝBER KÁVOVARU PRE VAŠU KAVIAREŇ

Obľuba "dávkového" varenia u zákazníkov znamená vyšší dopyt po automatických odkvapkávacích kávovaroch. Tento tlak motivuje ich výrobcov , abytieto strojevyrábali vmnohých variantoch. Kvapkovač si teda vyberiete podľa konkrétnych podmienok a očakávaného záujmu zákazníkov. Asi najdôležitejším faktorom pri výbere drippera jemnožstvo kávy, ktoré pripraví.

V prvom rade si vyberte stroje, ktoré naraz vyrobia toľko kávy, koľko ste schopní v krátkom čase predať. Várku je najlepšie skonzumovať približne do 1 hodiny od uvarenia. Káva je vtedy čerstvá. Napriek tomu, že termoska dokáže udržať kávu dlho teplú, dlhší čas sa potom odráža na vyprchaní chutí a vôní kávy, pre ktoré ju tak radi pijeme.

MALÉ KVAPKANIE ALEBO DÁVKOVÉ VARENIE PRE VÄČŠÍ OBJEM KÁVY?

Množstvo uvarenej kávy sa musí nielen spotrebovať za určitý čas, ale zároveň musí byť vo väčších prevádzkach dostatočné. Ak si kúpite "malú" karafu do rušnej kaviarne, môže to znamenať, že budete variť čoraz viac dávok.

Základom výpočtu je odhadnúť počet šálok dávkovo varenej kávy, ktoré predáte za hodinu, a z toho odvodiť potrebný objem odkvapkávača. Ak teda počítate s 200 ml šálkou kávy a odhadujete, že si ju objedná v priemere 5 zákazníkov za hodinu, zamerajte svoju pozornosť na sortiment dripperov, ktoré naraz uvaria 1 l kávy.

PRÍSLUŠENSTVO NA VARENIE DÁVOK

Samotný dripper potrebuje kvalitný mlynček. Od mlynčeka na espresso sa líši stupňom mletia. A samozrejme, musíte mať aj kvalitné základné ingrediencie na dávkové varenie , t. j.praženú kávu a kvalitnú vodu .

Kvalitnú vodu vhodnú na prípravu kávy získate, ak použijete nejakú formu filtrácie vody. Pri príprave espressa je nevyhnutná filtrácia vody. Filtrovaná voda má podobný vplyv na výslednú chuť pri výrobe várky. Preto je dobrésledovať kvalitu vody aj pri použití tohto spôsobu prípravy kávy.

NÁVOD NA PRÍPRAVU DÁVKOVEJ KÁVY

Hoci sa káva pripravuje v automatickom kávovare, chuť takto pripravenej kávy určuje barista. Barista má možnosť upraviť extrakciu zmenou vstupných parametrov. To znamená, že on rozhoduje o recepte. Určí, koľko gramov kávy sa použije a ako jemne sa zomelie. V závislosti od typu zariadenia môže regulovať aj čas extrakcie alebo teplotu vody.

Základný recept na prípravu dávkovej kávy vychádza z pomeru mletej kávy a vody, tzv. brew ratio: 60 g na 1 l. Najskôr si zistitemnožstvo vody, ktoré váš kávovar používa, a podľa toho upravte počiatočný sparovací pomer. Pripravte si dávku a ochutnajte ju. Podľa vlastného úsudku sa rozhodnite, či upravíte dávkovanie kávy alebo stupeň mletia. Proces extrakcie sa opäť riadi rovnakými pravidlami ako pri espresse, a preto sa upravuje podobným spôsobom.

PRAVIDLÁ VARENIA VÁRIEK

Okremsamotného receptu ovplyvňujú chuť a kvalitu vašej várky aj vonkajšie faktory. Nezabúdajte preto predovšetkým na čistotu prístroja, termosiek a riadu. Pri dávkovom varení, rovnako ako pri ručnom spôsobe prípravy kávy cez filter, dbajte na to, aby stepapierový filter pred použitím dôkladne opláchli, aby sa pachuť z papiera nepreniesla do pripravovanej kávy.

Na opláchnutý papierový filter nasypte presné množstvo správne namletej kávy tak, aby bola káva rovnomerne rozložená. Nerovnomerné kávové lôžko by sa extrahovalo nerovnomerne. Tento princíp poznáte z prípravy espressa. Po dokončení sparovania v dripperi nezabudnite hotovú kávu v nádobe premiešať. Tým sa spojia chute, ktoré sa počas procesu extrakcie na seba navrstvovali. Výsledkom bude káva s komplexnou chuťou v každej šálke, ktorú z nej naplníte.

Odporúčané produkty8