Britská pražiareň Hasbean

ZRIADENIE PRAŽIARNE HASBEAN

Zakladateľ spoločnosti Hasbean Stephen Leighton začal pražiť kávu vo svojej garáži v roku 1999. Príbeh pražiarne sa začal písať niekoľko rokov pred oficiálnym založením. Stephen našiel svoju lásku ku káve už v mladom veku. Na Vianoce si želal kávovar na prekapávanú kávu a začal piť kávu skôr ako zvyšok rodiny. O niekoľko rokov neskôr, keď pracoval ako predavač na čerpacej stanici, objednával si zelenú kávu online a potom si ju pražil doma na panvici.

Potom si kúpil malú pražičku s hmotnosťou 1 kg a kávu pražil vo svojej garáži. Spolu s manželkou si tiež kúpil malú kaviareň v Stafforde, kde chcel kávu predávať. V tom čase však povedomie o výberovej káve nebolo také rozšírené, takže nebolo ľahké sa presadiť, ale Stephen pokračoval v plnení svojho sna. V roku 2003 si spolu s manželkou kúpili dvojkilogramovú pražičku a s pomocou svojho priateľa Peta spustili e-shop. A podarilo sa mu to. Káva sa začala predávať vo veľkom.

Veľkým krokom pre neho bolo aj to, že v roku 2005zasadol do poroty súťaže Cup of Excellence v Nikarague.

Začiatkom roka 2021 zakladateľ Stephen Leighton pražiareň opustil. Steve však zostáva spolumajiteľom spoločností 3fe Coffee a Drop Coffee Roasters. Okrem toho je Hasbean od roku 2018 súčasťou spoločnosti Ozone Coffee Roasters.

PÔVOD A VÝBER KÁVY

Zelená káva spoločnosti Hasbean pochádza od dlhoročných partnerov z Afriky, Strednej a Južnej Ameriky a Ázie. Aby výber kávy posunuli ešte ďalej, spájajú svojich producentov. Tí sa potom môžu podeliť o svoje skúsenosti. Zakladateľ Steve píše o dôležitosti udržiavania dobrých vzťahov vo svete kávy aj vo svojej knihe Coffeeography.

Ich sortiment káv je naozaj široký a vždy ponúkajú približne 30 až 40 druhov káv, čo je spôsobené aj veľkosťou celej pražiarne.

HASBEAN COFFEE - PRAŽENIE A PREDAJ

Pražiarne Hasbean pražia kávu na espresso, filtrovanú kávu alebo omni. V tomto prípade je vhodná na espresso aj na filtrovanú kávu. Zákazníci si môžu vybrať z dvoch stupňov praženia, stredne tmavého a stredne tmavého. Zrnká, ktoré sú pražené stredne, vyzerajú trochu nerovnomerne, zvyčajne s niekoľkými tmavšími miestami. Zvyčajne zvýrazňujú ovocné alebo jednoduché cukrové chute. Zatiaľ čo praženie stredne tmavé, ktoré končí tesne pred druhým prasknutím zrna, vytvára chuťový profil, ktorý je zvyčajne vyvážený medzi ovocnejšími a čokoládovejšími príchuťami.

V ponuke je vždy niekoľko zmesí. Vždy sa nájde zmes vhodná na espresso, ako aj filtrovaná káva, ktorú dopĺňa nejaká sezónna zmes, napríklad vianočná zmes, ktorú spoločnosť Hasbean vytvára už 15 rokov.

Čo je však oveľa menej bežné ako zmesi, je zelená káva. Každá káva, ktorú spoločnosť Hasbean ponúka, je tiež nepražená. Zdá sa, že to odkazuje na začiatky zakladateľa Stephena Leightona, ktorý sám nakupovalzelenú kávucez internet .

Káva Hasbean je ikonická vďaka svojmu červenému obalu. Jedinou výnimkou sú zmesi alebo sezónne špeciality. Zdroj: infullflavour.com

Svoju kávu pražia na pražičkách Probat a nepražia len na jednej alebo dvoch, ale na štyroch. Pražičky sa dodávajú v rôznych veľkostiach. Majú kapacitu 2 kg, 12 kg, 25 kg a 60 kg, čo pražiarni umožňuje upražiť presne také množstvo, aké v ten deň potrebuje, a hneď na druhý deň ho poslať zákazníkom a veľkoobchodným partnerom. Spoločnosť Hasbean v súčasnosti nemá vlastnú kaviareň, ale dodáva svoju kávu do kaviarní v celej Európe.