Pražiarne kávy Drop

PRAŽIARNE KÁVY DROP

Drop Coffee Roasters nebol prvým projektom jej zakladateľky Joanny Alm. Založeniu pražiarne predchádzalo založenie podniku Mariatorget v Štokholme. Joanna otvorila kaviareň v roku 2009. Joanna je trojnásobnou švédskou majsterkou v pražení a niekoľkokrát bola aj na vrchole finále majstrovstiev sveta v pražení. S pražením začala v roku 2010 na malej jednokilogramovej pražiarni v zadnej časti kaviarne.

V roku 2012 sa pražiareň presťahovala do samostatnej budovy s 25-kilogramovou pražičkou a Joanna začala pražiť pre veľkoobchodných zákazníkov. Nedávno pražiareň opäť presťahovali a ich súčasné sídlo je Roserberg, ktorý sa nachádza niekoľko kilometrov severne od Štokholmu.

Logo pražiarne nie je zložité. Tvorí ho len nápis Drop Coffee Roasters doplnený dátumom a miestom založenia s kvapkou uprostred. Zdroj: terbodore.com

NÁZOV DROP COFFEE ROASTERS

Prečo práve Drop Coffee? Podobnosť so slovom drip nie je náhodná. VoŠvédsku je filtrovaná káva alebo kvapková káva veľmi populárna a dalo by sa povedať, že dokonca populárnejšia ako nápoje na báze espressa. Slovo drip má pôvod v anglickom slove drop, ktoré má veľa spoločného s kávou, najmä s kvapkovou. Navyše podľa zakladateľa znie drop o niečo lepšie ako drip.

SÚČASNÁ PRAŽIAREŇ

V súčasnosti pražiareň vlastní nielen jej zakladateľka Joanna Alm, ale aj Stephen Leighton. Ten už spoluvlastní pražiareň 3FE a je tiež zakladateľom britskej pražiarne Hasbean. Okrem toho v kaviarni a pražiarni v súčasnosti pracuje 10 baristov a pražiarov. Súčasťou ich práce je aj účasť na súťažiach, ako sú napríklad Majstrovstvá v pražení, takže titulmi a cennými skúsenosťami zo súťaží sa môže pochváliť nielen zakladateľ, ale aj oni.

NÁKUP ZELENEJ KÁVY A VZŤAH S VÝROBCOM

Pri nákupe sa zameriavajú na Bolíviu, Kostariku, Nikaraguu, Honduras, Guatemalu ,Salvádor, Etiópiu a Keňu. Od roku 2015 nakupujú kávu len od výrobcov, ktorých dobre poznajú. Priemerná dĺžka všetkých ich spoluprác je päť rokov, pričom najdlhšia trvá desať rokov.
Všetkých výrobcov tiež pravidelne navštevujú. Počas svojich návštev monitorujú pracovné podmienky, náklady, poistenie, zásady diskriminácie, využívanie vody a mnohé ďalšie veci. Priemerná dĺžka trvania všetkých ich spoluprác je päť rokov, pričom najdlhšia z nich trvá desať rokov.

Na zjednodušenie procesu nákupu vytvorili interné usmernenia a kontrolné zoznamy, ktoré musia výrobcovia dodržiavať. Ich vzťahy so všetkými výrobcami sú veľmi úzke a založené na dôvere, vďaka ktorej môžu presadzovať kvalitu kávy.

CERTIFIKÁCIA KÁVY A PRAŽIARNE

Pražiareň spoločnosti Drop Coffee a všetky jej dovážané kávy sú certifikované ako ekologické. SpoločnosťDrop Coffee je tiež držiteľom certifikátu EcoVadis. Okrem toho sú niektoré z ich káv certifikované ako organické. Pre pražiareň je dôležitá aj udržateľnosť.

DROP COFFEE A JEJ PRAŽIAREŇ

Káva v spoločnosti Drop Coffee sa praží trikrát týždenne na pražiarni Diedrich. Ich cieľom je pomocou praženia vytvoriť kávu, ktorá má v šálke čistú a jasnú chuť a necháva vyniknúť pôvod kávy. Kávy spoločnosti Drop Coffee sú prevažne sladké a kyslé. Môžete však naraziť aj na krémovejšie a čokoládovejšie. Konkrétny chuťový profil však závisí od pôvodu. Ich káva má svetlý až stredne pražený profil, ktorý je vhodný pre všetky spôsoby prípravy. Kávy určené len na espresso sa nepražia od roku 2011.

Okrem toho pražiareň ponúka len kávy s jedným pôvodom. Drop Coffee prestala pražiť zmesi v roku 2010.

DROP COFFEE CAFÉ

Existuje len jedna kaviareň Drop Coffee, a to v Štokholme, kde Drop Coffee začínala. Návštevníci si v nej môžu vychutnať tradičnú švédsku fiku a ochutnať kávy z aktuálneho sortimentu. Okrem filtrovanej kávy a espresso nápojov sú v ponuke nápoje, drinky, sendviče a sladkosti. Tie sú vyrobené z miestnych surovín od malých výrobcov a väčšinou z ekologického poľnohospodárstva. Ocenená kaviareň získala dva roky po sebe aj cenu Swedish Gastronomy Award.