Čo ste možno nevedeli o káve

Káva je ovocie

Kávovník je ovocný strom a kávové zrná sú jadrá kávových čerešní. Kávové čerešne rastú na husto vysadených kríkoch na veľkých plantážach.

Plody si naplno spojíte s kávou, keď ochutnáte čerstvo usušenú kávovú čerešňu bez zrna, ktorá sa nazýva cascara.

Existuje viac odrôd ako len arabica a robusta.

Každý druh má inú chuť a iný obsah kofeínu. Arabica je najobľúbenejší druh kávy na svete a Robusta má 2x viac kofeínu ako Arabica.

Aj keď v skutočnosti je to trochu zložitejšie. Robusta je len všeobecný názov, správne je Canephora.

Mimo týchto dvoch základných a pestovaných druhov existuje množstvo takmer neznámych druhov, ale v praxi sa s nimi pravdepodobne nikdy nestretnete. Sú ich totiž desiatky!

Najviac kávy sa vypije v New Yorku

Ťažko povedať, či je to preto, že toto mesto nikdy nespí, alebo preto, že je to jedno z najľudnatejších miest, kde nájdete kaviareň na každom rohu.

Kávu objavili kozy

Podľa legendy z 9. storočia nášho letopočtu si prvé účinky kávy všimli etiópski pastieri na svojich kozách, ktoré boli po zjedení kávových zŕn aktívnejšie ako kedykoľvek predtým.

Objavenie praženej kávy sa potom pripisuje farmárom, ktorým káva náhodou spadla do ohňa.

Káva najlepšie účinkuje ráno

Pre náš organizmus je najlepšie, ak si kávu dáme medzi 9:30 a 11:30.

Zároveň vyšli štúdie, ktoré poukazujú na tlmivé účinky kávy v prvých 20 minútach a odporúča sa tento negatívny účinok prespať.

Káva ako prevencia proti chorobám

Ľudia, ktorí pravidelne pijú malé množstvo kávy, majú väčšiu pravdepodobnosť, že v starobe nedostanú Alzheimerovu chorobu. Káva tiež znižuje riziko vzniku cukrovky, Parkinsonovej choroby alebo rakoviny hrubého čreva.

Na túto tému sa denne objavujú najrôznejšie články, často pochybné štúdie.

Zrnková káva čistí čuchové bunky

Ak idete nakupovať parfum, je dobré vziať si so sebou kávu a medzi tým si k parfumu privoniavať. Čuchanie kávových zŕn vám vyčistí čuchové bunky.

Rovnako dobre však funguje aj čuchanie vlastného telesného pachu.