Čo znamená 100% arabica

ARABICA ALEBO ROBUSTA

Aby ste pochopili, čo je arabica, musíte najprv pochopiť hlavné rozdiely medzi dvoma hlavnými druhmi kávy ,arabicou a robustou.

Existujú desiatky druhov kávy, z ktorých bolo identifikovaných približne 124. Dva, ktoré dominujú v komerčnej produkcii a u predajcov, sú Coffea arabica a Coffea canephora (bežne označovaná ako robusta).

Káva arabica predstavuje približne 70 % svetovej produkcie kávy a všeobecne sa považuje za kávu s lepšou chuťou. Samozrejme, presná chuť kávy veľmi závisí od jej pôvodu, spracovania, spôsobu a mnohých ďalších faktorov. Neexistuje všeobecný opis chuťového profilu kávy arabica v závislosti od premenných. Chuťový profil môže byť čokoládový, korenistý, kvetinový, karamelový, kyslý, suchý, šťavnatý, ovocný atď.

Robusta sa vyvinula približne pred 100 000 rokmi, zatiaľ čo Arabica je stará len približne 10 000 rokov. Preto mala Robusta viac času na vývoj a za ten čas sa stala oveľa prispôsobivejšou. Robusta môže rásť v rozmanitejších klimatických podmienkach a je prirodzene odolnejšia voči škodcom a chorobám.

Kávové zrná Robusta majú prirodzene vyšší obsah kofeínu a nižší obsah cukru. Robusta je vo všeobecnosti lacnejšia a ľahšie sa pestuje, často sa používa v menej kvalitných zmesiach alebo v instantnej káve. Vyznačuje sa tvrdou a horkejšou chuťou. Káva Robusta sa považuje za oveľa menej kvalitnú ako káva Arabica. Je však otázne, do akej miery je tento problém s kvalitou spôsobený genetikou a do akej miery skutočnosťou, že Robusta vo všeobecnosti nedodržiava rovnaké normy kvality ako Arabica.

Niektorí poľnohospodári sa však domnievajú, že ak by sa do pestovania Robusty investovalo rovnaké množstvo výskumu a prostriedkov ako do pestovania Arabiky, možno by sa mohla zlepšiť a objaviť na scénevýberovej kávy. Napríklad v Brazílii už existuje nová výberová káva Robusta. Niektorí poľnohospodári tiež experimentujú s hybridmi Arabiky a Robusty, aby zlepšili odolnosť a výnosy svojich plodín.

OZNAČENIE "100 % ARABICA"

Káva označená ako 100 % Arabica nesmie obsahovať žiadnu kávu Robusta. Väčšina značiek používa toto označenie na označenie, že ich káva je vysoko kvalitná.

V minulosti niektoré pražiarne pridávali do svojich zmesí kávu Robusta, aby zvýšili ich objem a zároveň znížili náklady a zvýšili svoje zisky. To znamenalo, že pražiarne, ktoré do svojich zmesí nepridávali kávu Robusta, sa museli odlíšiť a predávať svoju kávu s označením 100 % Arabica, čo potom ľudia považovali za kvalitu.

Označenie kávy 100 % Arabica by sa však nemalo interpretovať ako znak kvality. Je to len vyhlásenie o tom, čo sa nachádza pod obalom. Znamená to jednoducho, že sa nemusíte obávať, že by ste vo vnútri našli Robustu.

Treba tiež zvážiť definíciu toho, čo pre každého z nás predstavuje kvalitnú šálku kávy - a čo od pitia kávy očakávame. Možno hľadáte veľmi špecifickú kávu, ktorá má určitú chuť. Robusta môže byť napríklad oveľa vhodnejšia ako arabica. Zmes Arabiky a Robusty sa napríklad viac hodí nakávu pripravenú v pravom tureckom štýle.

Ak chcete naozaj kvalitnú kávu, pozrite sa na výsledky cuppingu. Cupping je druh degustácie kávy, pri ktorom sa káva ochutnáva a hodnotí sa známkou, podobne ako pri degustácii vína. Kávaso známkou 80 a viac sa považuje za výberovú kávu, zatiaľ čo komoditná káva (používaná do zmesí v supermarketoch a instantných káv) má zvyčajne známku od 65 do 75.

Kvalitu kávy ovplyvňuje množstvo rôznych faktorov - jej pôvod, spôsob spracovania, nadmorská výška, v ktorej bola vypestovaná, atď. Na väčšine etikiet moderných kávových špecialít sa uvádzajú podrobnosti o pôvode kávy, a nie tvrdenie, že káva je "100 % arabica". Tieto informácie nielenže poskytujú spotrebiteľom viac podrobností o ich káve, ale často ich uisťujú, že káva je vyrobená eticky s rešpektom k pestovateľovi a životnému prostrediu.

V súčasnosti súobaly vybraných káv plné informácií o vysledovateľnosti, ako je názov farmy, presná lokalita, meno majiteľa, konkrétna botanická odroda, rok zberu atď.

JE 100 % ARABICA JEDINOU MOŽNOSŤOU?

Ak chcete kvalitnú kávu, nemali by ste hľadať len označenie 100 % arabica. Namiesto toho navštívte miestnu pražiareň alebo kaviareň, ktorá ponúka výber kávy, a kúpte si kávu tam. Môžete sa tiež opýtať baristu alebo pražiara, o aký druh kávy ide, a on vám rád poradí. Výber kávy ponúkajú aj niektoré supermarkety, ale odporúčame skôr tie prvé. Urobte si z nakupovania kávy rituál.

Prevažná väčšina výberovej kávy je arabica, ale to neznamená, že arabica je jediná možnosť. Spotrebiteľ výberovej kávy je však zvedavý. Mnohí z nich, ak im pražiareň poskytne príležitosť, by si radi rozšírili svoje skúsenosti s kávou ochutnávaním iných druhov kávy než len arabiky.

ZHRNUTIE

Záver je jednoduchý: fráza"100 % Arabica" nezaručuje určitú úroveň kvality. . V skutočnosti výberové kávy spravidla nebudú mať nikde na obale túto frázu, ale pekný rozpis všetkého, čo sa o nej dá povedať.

Označenie 100 % Arabica je tam len preto, aby vás informovalo o obsahu. Ak hľadáte kvalitnú kávu, navštívte miestnu pražiareň kávy alebo kaviareň s výberom a požiadajte o radu. Pomôže vám to prehĺbiť si vedomosti o výberovej káve a oceniť všetku prácu, ktorá sa za jej výrobou skrýva.