Prvýkrát na bratislavskom Dobrom trhu.

15. septembra 2012 sa v bratislavskom Starom Meste opäť konal Dobrý trh na Panenskej ul., ktorého hlavným cieľom je návrat trhov do mesta. Nejde o „poľské trhy“, kde kúpite čokoľvek za koľkokoľvek a v neúmernom množstve, ale o miesto stretnutia sa ľudí, ktorí ponúkajú „iné“ veci a ľudí, ktorí práve o tieto veci majú záujem. Samozrejme ide i o samotnú atmosféru trhu dotvorenú sprievodným kultúrnym programom. O kávový zážitok sa tentokrát starala i pražiareň kávy Green Plantation. Atmosféru trhu treba zažiť, nielen o nej čítať!

Hoci išlo o posledný štvrtý Dobrý trh v roku 2012, istým spôsobom bol trhom prvým. Prvým pre slovenskú pražiareň výberovej kávy Green Plantation z Komárna („pražiareň kávy“). Pražiareň kávy sa už v predchádzajúcom období zúčastnila podobných akcií (napr. ostatný Strekovský festival vína), no v bratislavských uliciach išlo o jej premiéru, a hneď v úvode treba povedať, že dopadla nad očakávania dobre. Stánok pražiarne kávy bol umiestnený takmer pri vstupe do ulice od Hodžovho námestia, po pravej strane v zovretí stánku s inou kávou a stánku so sypanými čajmi. Dobrá káva na naštartovanie dňa i nákupov na trhu. Green Plantation vyzdobená jutovými vrecami a na pulte s ponukou jednej brazílskej a troch etiópskych káv zaujala na prvý pohľad i prvý čuchový vnem. Ako sa ukázalo počas celého dňa, alfa omegou stánku bola príprava kávy cez Aeropress. Priznajme otvorene, koľkí z bežných bratislavských konzumentov kávy si pripravujú kávu cez aeropress alebo tento spôsob prípravy mali možnosť vidieť na vlastné oči? Samozrejme nejde o akýsi latte art, ale iný nepoznaný spôsob prípravy kávy zaujme rovnako. Počas celého dňa bola na mlynčeku káva Brazília Daterra žltý bourbon, samozrejme z pražiarne Green Plantation, a ako Peter vysvetlil aj záujemcom, výber na ňu padol pre je neutrálnu chuť: ani príliš horká, ani zásadne kyslá. Stánok bol priestorovo orientovaný na dve časti, a to na prípravu kávy od mletia až po podávanie (1) a predaj praženej a balenej kávy v neodolateľných 250 g balíčkoch (2). Filozofia pražiarne kávy tkvie najmä v kvalitnej výberovej káve, čerstvom pražení a otvorenosti pražiarne voči zákazníkom a kávovej spoločnosti. Tieto atribúty sú uvedené aj na pohľadnici, ktorá bola pripravená pre Dobrý trh a rozdávaná všetkým tým, ktoré mali záujem. Neostalo len pri prezentovaní, ale tieto atribúty boli priamo na trhu uplatňované i v praxi.
Mnohí ľudia sa pri stánku Green Plantation len pristavili, prizreli sa príprave kávy, prehodili pár slov a pokračovali v obzeraní ďalších stánkov. Samozrejme aj takýmto návštevníkom sa tešíme, podmienkou nie je len kúpiť kávu. Niektorí ochutnali kávu, prezreli si trh a cestou naspäť si kúpili i balenú. Akcie podobné Dobrému trhu sú akciami, ktoré na Green Plantation pôsobia ako magnet. Nie kvôli zisku z predanej kávy, ale kvôli bezprostrednému styku s ľuďmi, ktorí sa o výberovú kávu ako produkt zaujímajú. Najčastejšími otázkami, a to najmä po rozbalení reklamného banera pražiarne s mottom „neuveriteľne dobrá káva“, boli:
– čím je káva Green Plantation neuveriteľné dobrá a iná – lepšia ako kávy ostatné?
– aké sú (chuťové) rozdiely v ponúkaných kávach Green Plantation?
– otázka, ktorá nemohla tím Green Plantation zaskočiť: ochutnali ste už vlastnú kávu?
– ponúkate i cibetkovú (copi luwak) kávu?
Pýtajúci, ale i organizátori mali obrovské šťastie, že na Dobrom trhu chýbal pre vzdialenosť Valerian, inak by sa tam o káve diskutovalo ešte dnes. V čom je ale káva Green Plantation iná a lepšia, dokonca až neuveriteľne dobrá? Predovšetkým v prístupe tímu Green Plantation, ktorý starostlivo vyberá kávu, pričom do ponuky pražiarne sa dostane len výberová káva tej najvyššej kvality. Tí, čo mali viac času, si nechali vysvetliť hodnotiaci systém kávy (pre snahu krátkeho textu vynechám; pozn. autora). Pražiareň Green Plantation nekupuje kávu naslepo, ak to podmienky dovoľujú, každá káva podlieha najskôr internému testu kvality, až následne sa objednáva v zelenom zrne. Ďalším a veľmi dôležitým rozdielom vymedzujúcim Green Plantation od mnohých káv je jej čerstvosť. Kávy, ktoré boli ponúkané na Dobrom trhu, boli pražené len v predchádzajúci deň, a tak čerstvú kávu dostať v Bratislave je, dovolím si tvrdiť, takmer nemožné.

Chuťové rozdiely v jednotlivých kávach sa ukázali byť náročnejšou témou priamo na mieste, kde manželský pár na skúšku ochutnal pripravovanú Brazíliu Daterra žltý bourbon a zatiaľ čo pani ju zhodnotila ako výrazne kyslú, pánovi tak chutila, že si nechal zabaliť jedno vrecko. Snáď sme nerozbili manželstvo?! Samozrejme, každý vnímame chuť kávy rôzne, niektorí máme radi horkejšie kávy, iní naopak kyslé (ja preferujem kyslé, Keňa je top; pozn. autora). Prax ukázala, že kávy kyslých tónov sú na slovenskom trhu takmer nepredajné. Ponuka kávy Green Plantation reflektuje i na spätnú väzbu trhu, preto zásadne kyslú kávu nemá v aktuálnej ponuke. O rôznorodosti slovenských, resp. bratislavských kávových buniek svedčí fakt, že sa predávala každá káva a v podstate žiadna nedominovala. Mierne na vrch mala brazílska, čo je možné pripísať práve tomu, že ju ľudia mali možnosť ochutnať priamo na mieste a vedeli, čo kupujú. Pražiareň kávy predala počas svojej premiéry na Dobrom trhu 13 kg balenej kávy, na mlynčeku pomlela a cez aeropress pripravila cca 700 g kávy.
Otázka o ochutnaní kávy z ponuky Green Plantation na tím predajcov bola skôr úsmevnou, ako pod pásovou. Práve otvorenosť a zdieľanie znalostí sú zárukou toho, že tím Green Plantation nikdy nebude predávať kávu, ktorú by pred tým sám neochutnal, dokonca sa dá povedať nespotreboval na litre. Aj keď prezentovaná otvorenosť ma niekedy prinútila priznať i návštevníkom, že kyslé kávy si pre vlastnú spotrebu kupujem doplnkovo i v zahraničí (pre vyššie spomínanú absenciu kyslých káv). Čo sa týka cibetkovej kávy (copi luwak), túto Green Plantation nemá, nemala a zrejme nikdy nebude mať vo svojej ponuke, pretože jej aktuálne „pestovanie“ je úplne v rozpore s myšlienkou „ekologicky priateľsky“ pestovanej kávy, ktorej sa pražiareň kávy striktne drží.

Verím, že dobrý pocit z účasti na Dobrom trhu nemal len tím pražiarne kávy Green Plantation, ale i jeho návštevníci. Teší nás záujem ľudí o výberovú kávu, teší nás každý návštevník, ktorý náš stánok na Dobrom trhu navštívil. A veľmi nás teší, že niektorí sa zastavili i opakovane, aby našu kávu pochválili! Ďakujeme organizátorom za možnosť zúčastniť sa, ďakujeme návštevníkom za spoločne príjemne strávený deň.