Slovenský kávový úspech

Martin Hudák dal Slovensko na kávovú mapu sveta. Martin získal 6. miesto na majstrovstvách sveta baristov v príprave drinkov na základe kávy – Coffee in Good Spirits. Martin je neuveriteľne šikovný mixológ a s našou kávou súťažil aj minulý rok, kedy na Majstrovstvách Slovenska baristov v rovnaskej kategórií získal 3. miesto. Minuloročné interview s Martinom nájdete tu.

Je to dvojitý slovenský úspech.Martin je prvý mixológ/barista, ktorý sa rozhodol na svetovom šampionáte reprezentovať Slovensko kávou, ktorá bola pražená na Slovensku. Osobne som veľký fanúšik lokálnych produktov a som rád, že v Martinovi som našiel človeka, ktorý má podobné zmýšľanie a s našou kávou to riskol. Karma bola určite na jeho strane.

Tento rok sa Martin rozhodol súťažiť s vynikajúcou Burundi Kayanza. Bez mihnutia oka vyhlásim, že je to najlepšia Burundi akú som v živote pil a testoval. Pôvodne som hľadal zaujímavú Keňu, ale už prvý aromatický dojem ma presvedčil, že sa jedná o niečo unikátne. Aj preto som rád, že Martina táto Burundi inšpirovala a rozhodol sa sňou súťažiť.

Martina som cez Facebook poprosil, či by nám neposlal recept. A tu je jeho odpoveď:

V celom perfomance išlo o to, že som chcel ukázat porotcom a hlavne hosťom, aká je doležitá rovnováha v našich životoch v každodennom dni. Tak ako pre farmára, pestovateľa, pražica či baristu je všade rovnako doležity „balance“ a preto som nazval svoj drink Balanced World! Pripravil som si pre porotu dva úplne identické drinky s jedným rozdieľom a tým je teplota, vďaka ktorej sa či už studený alebo teplý drink chuťovo zmenil a po následnom vypití jedného a hneď druhého sa odkryl zážitok oboch chutí.
V drinku som chcel podporiť chuť africkej kávy Burundi Kayanza, pretože takmer pre všetky africké kávy je typická citrusová a kvetinová aróma a preto som použil franczúzsky likér z bazy St. Geramain pre podporu kvetov a taktiež francúzsky likér zo šupiek pomarančov Grand Marnier pre podporu citrusovosti. Na zjemnenie som použil celkom netradičnu surovinu. Nakoľko som nechcel používať mlieko tak som použil lyžičku čerstvého masla, kvapku citrónovej štavy a pre sladkosť trochu sirupu s bielej čokolády!
V studenej verzii sa odkryli chute kvetov a ľahké tony a v teplej verzii zase tažšie tóny čokolády v spojení s citrusami. Prajem tebe a tvojej rodine ballanced day!;)