Pražiareň The Good Coffee Cartel

KARTEL DOBREJ KÁVY

Niekedy musíte riskovať, aby ste niečo zmenili, a vďaka tomuto postoju Courtney Brennanová a Todd Whiteford založili pražiareň. Predtým, ako spolu začali pracovať, pracovali v kaviarni v Glasgowe. Na kávovej scéne im však niečo chýbalo, a tak sa po niekoľkých večeroch na pive rozhodli v roku 2017 vydať vlastnou cestou.

Ich inšpiráciou je pražiareň Round Hill a tiež Mamnick Thom Barnett, zakladateľ anglickej značky dizajnového oblečenia. Thom vytvára vysokokvalitné oblečenie a predovšetkým sa drží zásady neprispôsobovať sa tomu, čo si myslia ostatní. Ide svojou vlastnou cestou a robí a hovorí to, čo chce.

PRAŽENIE A PODÁVANIE KÁVY UDRŽATEĽNÝM SPÔSOBOM

To, čo túto pražiareň nepochybne odlišuje od ostatných, je jej prístup k udržateľnosti. Ich veľkoobchodní zákazníci dostávajú kávu v opakovane použiteľných vedrách. Maloobchodným zákazníkom predávajúkávu v opakovane použiteľných a opätovne naplniteľných plechovkách. Keď sa životnosť týchto plechoviek skončí, môžu sa recyklovať na neurčito. Zákazníkom tiež ponúkajú možnosť naplniť si plechovky odkiaľkoľvek v Spojenom kráľovstve. Zrná, ktorými si dopĺňajú plechovky, sú dodávané v kompostovateľných a recyklovateľných obaloch.

The Good Coffee Cartel je tiež prvou kaviarňou, ktorá je priekopníkom v používaní opakovane použiteľných pohárov. Návštevníci ich kaviarne a pražiarne, ktorí sa rozhodnú vziať si kávu so sebou, tzv. take away, zaplatia pri prvej návšteve malú vratnú zálohu za šálku. Pri každej ďalšej návšteve stačí, ak si zakúpený pohár prinesú so sebou. Týmto spôsobom pomáhajú pražiarni znižovať množstvo odpadu a plniť jej ciele.

Kaviareň Good Coffee Cartel je súčasťou budovy pražiarne a nachádza sa na okraji škótskeho Glasgowa. Modré steny sú tu z jednoduchého dôvodu, rovnako ako modrý náter na plechovkách, do ktorých sa káva balí. Zdroj: medium.com

KARTEL DOBREJ KÁVY A AKO JU KÚPIŤ

Kávové zrná do svojej pražiarne nakupujú len od dodávateľov, ktorí aktívne zabezpečujú udržateľnosť pre farmárov, napríklad lepšie techniky spracovania alebo lepšie zavlažovacie systémy, ako aj lepšiu efektivitu pracovného procesu a obchodnej stránky veci. Vďaka spolupráci s organizáciami a ľuďmi, s ktorými buduje dlhodobé vzťahy, získavajú kávu, ktorá je z roka na rok kvalitnejšia, a zároveň si môžu byť istí, že farmári v mieste pôvodu dostanú za svoju úrodu vždy dobre zaplatené.

PRAŽENIE KÁVY

Káva v The Good Coffee Cartel sa praží každý pondelok na pražiarni Probat. Ich súčasný štýl praženia sa nazývaomni. To znamená, že káva sa praží na filtrovanú kávu aj na espresso. Ich sortiment je pomerne úzky, čo ovplyvňuje aj sezónnosť káv. Aj keď sú kávy pražené omni, niektoré z nich sú vždy o niečo lepšie na espresso a iné na filtrovanie. Pražiareň ponúka aj zmesi, t. j. mix. Obľúbené kávy Courtney a Todda kolumbijské. Vzhľadom na rozdiely medzi jednotlivými regiónmi môžete naraziť na klasické a tradičné kávy alebo na úplne nečakané a zaujímavé kávy.

SPRAVODLIVÉ MZDY A ZAMESTNÁVANIE KÁVOVÝCH NINJOV

V The Good Coffee Cartel svojich zamestnancov s trochou nadsádzky nazývajú kávovými nindžami. Do svojej práce vkladajú veľa úsilia a dbajú na to, aby ich káva bola čo najlepšia. Pražiareň sa tiež pýši rozmanitosťou a rodovou rovnosťou. Svojim zamestnancom poskytujú bezpečné prostredie, ktoré je založené na vzájomnej podpore a spolupráci. Cenia si všetko úsilie, všetky skúsenosti a vedomosti, ktoré ich tím má , apreto spravodlivo platia nielen farmárov, ale aj svojich zamestnancov. Dbajú na to, aby ich mzda bola vyššia ako minimálna mzda v Škótsku.