Domáce kávovary Lelit

História a súčasnosť značky Lelit

Len málo spoločností sa drží svojich základných princípov od založenia až po súčasnosť. SpoločnosťLelit je jednou z tých, ktorým sa to podarilo. Vyrába malé pákové kávovary, ktoré vy držiakaždodenné používanie celé roky, minimalistický dizajn s prevahou brúsenej alebo leštenej nehrdzavejúcej ocele.

To neboli hlavné ciele spoločnostiLelit, ktorá bola založená v roku1986 neďaleko severotalianskeho mesta Brescia ako malý rodinný podnik. Dnes má viac ako200 zamestnancov. Nie je bez zaujímavosti, že prevažnú väčšinu z nich tvoria ženy.

Malé pákové kávovary Lelit Anna a Lelit Glenda

Lelit Anna je najlacnejší model značky. Napriek tomu vás rozhodne dokáže zaujať svojím spracovaním a klasickým dizajnom.

Bojler s objemom 250 ml nepatrí k najväčším. Na bežné používanie v domácnosti však rozhodne stačí. Samozrejmosťou jekĺbová parná tryska, PID systém na lepšiu reguláciu teploty ,tlakomer a spoľahlivé vibračné čerpadlo čerpajúce vodu z 2,7l nádržky.

Pri šírke iba 23 cm vyzerá Lelit Anna pomerne roztomilo. Pred návštevou vám však hanbu neurobí a po chvíli z neho vykúzlitecappuccino ako z vašej obľúbenej kaviarne.

Domáci pákový kávovar Lelit Anna

Ak máte chuť na výkonnejší kávovar, je tu Lelit Glenda. V základe je veľmi podobný modelu Anna. Glenda však dostala o niečo väčší a výkonnejší 300ml bojler.

Ďalšou výhodou oproti lacnejšiemu variantu je jeho 58 mm hlava, ktorá je štandardom profesionálnych kávovarov. Nemusíte sa teda obmedzovať na originálne príslušenstvo a môžete kávovaru Glenda dopriať niečo navyše.

ModelLelit Glenda s označením PL41PLUST je o stupeň vyššímodel PL41PLUST, ktorý dostal navyše PIDsystém pre lepšiu stabilitu teploty.

Lelit Anita a Lelit Kate

Domáci pákový kávovar Lelit Anita s integrovaným mlynčekom

Model LelitAnitatiež vychádza zkávovaru Lelit Anna , hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať. Takmer všetky špecifikácie sú prakticky rovnaké. Ale aj keď sa na kávovarLelit Anita pozrietez diaľky, všimnete si, že muniečo chýba.

Model Anita totiž dostalpraktický mlynček na kávu. Melie pomocou 38 mm kónických kameňov z tvrdenej ocele.

Takže nebudete musieť kupovať ďalší prístroj a budete maťvšetko na jednom mieste.

Ideálne pre minimalistov, však?

A pretože spoločnosťLelit jednoducho robí veci jednoducho a funkčne, akýmsi krížením modelovLelit Anita a Lelit Glenda vznikol model Lelit Kate.

Dalo by sa teda povedať, že Kate je kávovar veľmi podobný Glende (300 ml výkonnejší bojler, 58 mm hlava), ale so zabudovaným mlynčekom. Výhodou tohto mlynčeka je pomerne veľký zásobník na kávové zrná, ktorý modelu Anita chýba.

Domáci pákový kávovar Lelit Kate s mlynčekom

Domáci kávovar s dvoma varnými nádobami: Lelit Elizabeth

Dostávame sa ku kávovarom, ktoré majú okrem doteraz uvedených ajniečo veľmi užitočné. Ide o použitie dvoch varičov.

Vďakadvom bojlerom existuje možnosť nečakať a šľahať mlieko počas prípravy espressa.

Prvým takýmto kávovarom, ktorý vám predstavím , jeLelit Elizabeth. Jeho dizajn nemá konkurenciu. Vo vnútri však nájdete dva vyššie spomínané bojlery (300 ml a 600 ml ).

Samozrejmosťou je58mm hlava, PID systém, volumetria (nastaviteľné dávkovanie vody) a možnosť nastavenia predinfúzie u kávovaru Lelit Elizabeth.

Ďalšou silnou stránkou zariadeniaLelit Elizabeth je systém LCC. Takto spoločnosť Lelit označuje svoj displej/počítač, ktorý okrem iných funkcií napríklad sám spustí časovač pri začatí extrakcie. Veľmi praktické, však?

Dizajnový domáci kávovar s E61: Lelit MaraX

KávovarLelit MaraX je jedným znajmenších kávovarov značky Lelit. To mu však neuberá na kvalite - práve naopak.

Lelit MaraX je jeden z mála domácich kávovarov, ktorý sa môže pochváliť teplotne stabilnou zostavou hlavy E61, vychádzajúcou z legendárneho modelu Faema E61.

Hoci sa v kávovareLelit MaraX nachádza len jeden bojler. Jeho konštrukcia výmenníka tepla však vytvára veľmi podobné podmienky, ako keby v ňom boli dva bojlery. Regulácia je založená naprincípe priority - káva vs. para .Prvým ovládačom ovládate prvúz nich a druhým volíte požadovanú teplotu kávy alebo teplotu/tlak pary.

Z ďalších špecifík kávovaru Lelit MaraX spomenieme 58 mm portafilter, tiché vibračné čerpadlo, profesionálnu parnú trysku a neodmysliteľný dokonalý dizajn s možnosťou dokúpenia štýlových drevenýchprvkov.

Domáci pákový kávovar s E61 Lelit MaraX

To najlepšie na záver: domáci pákový kávovar Lelit Bianca s tlakovým profilovaním

Domáci pákový kávovar Lelit Bianca s tlakovou profiláciou

Vlajková loď značky nesie názov LelitBianca. Ak by sme všetky dnešné kávovary postavili do radu, som si takmer istý, žeBianca by vás zaujala ako prvá.

Lelit Bianca je domáci pákový kávovar shlavovou skupinou E61 a dvoma bojlermi ( 1,5 l a 800 ml).

Rovnako akov profesionálnych kávovaroch, aj v prístroji Bianca nájdeme rotačné čerpadlo. Vďaka tomu má praktickú možnosť pripojenia na vodovodné potrubie. Napriek tomu ho možno používať aj s 2,5l nádržkou na vodu umiestnenou na oboch stranách alebo na zadnej strane kávovaru.

K dispozícii je samozrejme aj spomínaný patentovaný počítač LCC a systém PID. Trysky na vodu a paru navrhnuté podobne ako tryskyCool touch spoločnosti Nuova Simonelli. Tým sa minimalizuje možnosť prípadného popálenia.

Za veľkú výhodu považujem možnosť profilovania tlaku pomocou drevenej lopatky na hornej časti hlavovej skupiny. S tým súvisia dva manometre - jeden na kávu a druhý na paru.

Opäť je tu 58 mm portafilter a volumetria. Nehovoriac o priliehavom dizajne , vďaka ktorému sa kávovarLelit Bianca stane ozdobou vašej kuchyne alebo kancelárie.

Odporúčané produkty11