Etiketa pri pití kávy v kaviarni

Nerozhodnosť

Pána Karla občas trápi mierna paralýza rozhodovania. Pri návšteve doposiaľ neznámej kaviarne si musí pozorne preštudovaťjedálny lístok . Dnes však vie, že najlepšie je urobiť to z radu.

Máloktorého baristu poteší, keď si pán Karol prezerá jedálny lístok a za ním niekoľko čakajúcich zákazníkov s premyslenou objednávkou.

Zmeny v objednávke

Keď už pán Karel svoju objednávku vybratú, snaží sa držať svojej pôvodnej objednávky. Vie, že jednu zmenu v objednávke môže tolerovať. Pokiaľ tovčas oznámi .

Barista s hrnčekom šľahaného mlieka na caffè latte asi nebude nadšený, keď sa pán Karel nakoniec rozhodne pre studený nápoj.

Komplikované objednávky

Svet kávy je z roka na rok komplikovanejší a pán Karel si už roky neobjednal slovami:"jednu kávu za druhou". Vie, že musí byť konkrétny. Len tak dostane to, čo naozaj chce.

Zároveň však má na pamäti, že je vhodné nezaťažovať personál príliš komplikovanými receptami. Ani barista roka nemusí presne splniť jeho objednávku, ak nápoj, ktorý opisuje,nikdy nepripravoval aleboo ňom nepočul.

Netrpezlivosť

Priznajme si to: pán Charles je závislý na kofeíne. Len čo pred sebou v kaviarni uvidí viac ľudí, začne byť netrpezlivý.

Vie však, že ostatní hostia a personál sú na tom rovnako ako on a že len máloktorý barista sa cíti pohodlne, keďsa pozerá na čakajúcich zákazníkov.

Každé ráno sa pán Charles snaží sľúbiť si, že nabudúce bude trochu trpezlivejší. Alebo odíde z domu o tri minúty skôr ako dnes.

Nepríjemný hosť

Pán Karel niekedy zlý deň. To však neznamená, že je prepersonál nepríjemný, a ten sa snaží robiť, čo uzná za vhodné. Pán Karel vie, že keď prenesie negatívne pocity na baristu, nebude mu káva chutiť viac. Keď nemá svoj deň,rozpráva sa s baristom o tom. Ibaže sa za ním tvorí rad.

Telefón

Pred rokmi pán Charles dvíhal telefón, keď si potreboval zavolať. Dnes sa zdá, že jeho smartfón sa mu prilepil nadlaň. Buď mu tak plynie čas, alebosa jednoducho vyhýba spoločenskej interakcii. Ale pán Karel sa snažíprekonať svoju závislosť od technológií . Nadviaže očnýkontakt s baristkou, čím jej dáva najavo, že si uvedomuje, že aj ona je človek. Vie, že za 3 minúty naozajnemôže nič zmeškať na e-maile, facebooku, instagrame alebo tiktoku. Počas čakania si s baristkou vymenípár slov. Spýta sa jej, ako sa jej darí alebo ako sa naučila tak pekne kresliť rozprávky.

Neporiadok

Upratovanie po hosťoch je úlohoupersonálu . Ale nie je od pána Karla pekné, že zanecháva podnik v lepšom stave, ako bol pri jeho príchode?

Baristi sú mu vďační, keď im na bare prinesie šálku a pohár. Pokiaľ je na ňom miesto.

Ušetrí im to čas. Pán Charles vie, že okolo kávovaru je vždyveľa práce.

Uzurpuje si priestor

Pán Karel píše blog o káve. Najlepšie sa mu to darí v kaviarni. Niekedy sa mu však stane, žetam sedí hodiny a hodiny a vypil len jedno cappuccino. Ostatní zákazníci prichádzajú a odchádzajú, pretože si nemajú kam sadnúť. Pán Karel sa na to snaží myslieť a dáva ostatným miesto na sedenie v kaviarni.

Hlasité hovory

Pán Karel má priateľa. Niekedy s ním diskutuje o zaujímavých témach. Ich komunikácia sa najviac rozprúdi, keď sa rozprávajú o domácom varení filtrovanej kávy. Vtedy sú obaja nezastaviteľní a veľmi hluční. Pán Karol si však uvedomí, že v kaviarni sú aj ďalší ľudia, ktorí sa chcú rozprávať. Preto sa so svojím priateľom snaží udržať rozhovor na hlasitosti, ktorá je pohodlná pre ostatných hostí a
obsluhu
.