História kávy v Ekvádore

Pôvod kávy v Ekvádore

Káva bola do Ekvádoru dovezená začiatkom 19. storočia a v 70. rokoch 20. storočia zostala jednou z hlavných ekvádorských vývozných plodín. (V súčasnosti sú najväčšími vývoznými artiklami olej, krevety a banány.) Ekvádor produkuje kávu Arabica na západnom úpätí Ánd južne od mesta Guayaquil a v kopcovitých oblastiach pobrežnej provincie Manabí. Niektoré odrody Robusty, ktoré sa používajú na výrobu rozpustnej (instantnej) kávy, sa pestujú na severe. Väčšina ekvádorských káv sa pestuje na malých farmách s rozlohou od 1 do 10 hektárov. Približne polovica pôdy je určená len na pestovanie kávy, zatiaľ čo zvyšok sa pestuje spolu s kakaom, citrusovými plodmi, banánmi alebo mangom.

Úpadok ekvádorskej kávy

Pokles produkcie ekvádorskej kávy sa začal v 80. rokoch 20. storočia, keď sa začala znižovať výmera obrábanej pôdy, pretože káva sa kvôli nízkym cenám často nezberala. Z hľadiska svetovej produkcie kávy sa Ekvádor v súčasnosti podieľa menej ako 1 %. Znížili sa aj príjmy z kávy, najmä vzhľadom na to, že medzinárodné ceny boli v tomto období relatívne nízke a často klesali pod úroveň výrobných nákladov.

COFENAC

Na riešenie problémov upadajúceho kávového priemyslu sa poľnohospodárom poskytla len malá pomoc. Veľmi nízke výnosy, ktoré sa odhadujú na 5 až 6 kvintilov na hektár za rok, sú približne polovičné v porovnaní s inými krajinami (ktoré dosahujú v priemere 11 kvintilov na hektár.) Hoci ekvádorská vláda podporila vytvorenie COFENAC, Národnej rady pre kávu (Consejo Cafetalero Nacional), a umožnila jej zaviesť 2 % príplatok na všetok vývoz kávy, malí poľnohospodári sa sťažujú, že vidia len málo výhod. Napriek svojmu poslaniu COFENAC neposkytla školenia, transfer technológií, poľnohospodárske úvery ani podporu pre výrobcov, ktorú väčšina pozorovateľov požaduje.

Dovoz kávy do Ekvádoru

Namiesto toho možno tvrdiť, že COFENAC v skutočnosti prispieva k zníženiu kvality ekvádorskej kávy a prístupu na trh. COFENAC sa viac zaujíma o sprostredkovanie predaja kávy ako o zlepšenie produkcie, preto schválil dovoz 100 000 kvintilov vietnamskej kávy na okamžité zásobovanie produkcie kávy v Ekvádore. Ako ohromujúci príklad iracionality globalizácie riadenej korporáciami ekvádorskí kávoví baróni zistili, že je výhodnejšie dovážať lacnú a nekvalitnú kávu z Vietnamu (pričom pri tomto procese spálili nespočetné množstvo barelov fosílnych palív), ako platiť spravodlivú cenu miestnym ekvádorským malým farmárom. Táto krátkozraká politika síce možno priniesla okamžité zisky, ale podporila pokles ekvádorského vývozu rozpustnej a celozrnnej kávy z 3 % v roku 2000 na 1 % v rokoch 2001 a 2002.

Káva hnije na kríku

Živobytie približne pol milióna ľudí v Ekvádore závisí od kávy, teda približne každého ôsmeho poľnohospodára a jeho rodiny. Extrémna chudoba malých pestovateľov kávy je realitou a viedla k opusteniu mnohých kávových plantáží. Mnohí chudobní farmári sa vysťahovali do Španielska, Talianska a USA, aby hľadali prácu a prežitie. Problémy so škodcami, ktoré spôsobuje ponechanie kávy hniť na kríkoch, pretože ceny sú príliš nízke na to, aby pokryli úrodu, sa snažia bojujúci farmári kávy prekonať.