Inšpirujte sa a vyskúšajte nové témy Latte Art

Majstrovstvá sveta v umení latte

Každý rok sa na stretávajúnajlepší baristi z celého sveta na World Latte Art Championship a súťažia medzi sebou o najzábavnejšie a najkreatívnejšie obrázky na káve.

Baristi sú hodnotení na základe dizajnu, kreativity, rovnakých návrhov vo dvojiciach, kontrastu návrhov a celkového výkonu. Vo finále je súťažiaci s najlepším skóre vyhlásený za majstra sveta Latte Art.

Baristi sa zameriavajú na umelecký výraz v mliečnom nápoji. Začínajú prípravou jedného kreatívneho dizajnu a potom sa presunú na hlavné pódium, aby vytvorili dve identické voľne nalievané a dve identické dizajnérske latte.

Majstrovstvá sveta v latte art 2022

Tohtoročná súťaž prilákala rekordných 11 000 účastníkov z viac ako 137 krajín. Súťaž sa konala v júni na mieste konania World of Coffee v talianskomMiláne .

Na šampionáte sa počas troch dní uskutočnilocelkovo päť súťaží v pití kávy:

 • Majstrovstvá sveta v latte art
 • Majstrovstvá sveta v pití kávy v dobrej nálade
 • Majstrovstvá sveta degustátorov
 • Majstrovstvá sveta v pražení kávy
 • Majstrovstvá Cezve/Ibrik

Prvé miesto získala Carmen Clemente reprezentujúca Taliansko. Carmen nie je Latte Art žiadnym nováčikom, toto remeslo študuje od roku 2010 a spolu so svojou partnerkou Manuelou Fensore vedieškolu Latte Art v Miláne s názvom Barlady Cafè Academy.

Carmen podala na súťaži skvelý výkon a obhájila titul majsterky sveta v Latte Arte na rok 2022.

"Aj keď sa mi triasli ruky, podarilo sa mi odviesť pôsobivý výkon a stať sa novou talianskou majsterkou v Latte Arte." - Carmen Clemente

Pozrite si, ako sa Carmen darilo:

Umiestnenie šiestich najlepších baristov z Milána:

 1. Carmen Clemente, Taliansko
 2. RORA, Južná Kórea
 3. Shao-Sing Lin, Taiwan
 4. Nicky Voon Pei Xin, Malajzia
 5. Victor Vu, Austrália
 6. Christos Douvas, Grécko

Najlepší baristi v kategórii Latte Art na súťaži v Miláne. Zdroj: worldlatteart.org

Predchádzajúce ročníky majstrovstiev sveta v Latte Art

Berlín 2019

Meno Manuela Fensore sa tu dnes už raz spomínalo. Manuela je partnerkou Carmen Clemente, majsterky sveta v latte arte v roku 2022 a víťazky titulu majsterky sveta v Berlíne v roku2019.

Titul v Berlíne získala so svojimi návrhmi koňa, orla a papagája, do ktorých chcela vniesť precíznosť, techniku, čistotu a kreativitu. Na fotografii vidíme návrh papagája. Zdroj: baristamagazine.com

Brazília 2018

V roku 2018 sa vbrazílskom meste BeloHorizonte konali majstrovstvá sveta v latte arte, kdeIrvine Quek Siew Lhek z Malajzie rozdrvila súťaž a získala prvé miesto.

Do súťaže si vybral návrhy zvierat, ktoré sú typické pre Malajziu, odkiaľ Irvine pochádza. Zdroj: coffeeteaimagazine.com

Top 5 najinšpiratívnejších účtov na Instagrame s témou Latte Art

Nahliadnite a inšpirujte sa, ako baristi z celého sveta vytvárajú Latte Art. Zadajte do vyhľadávača #latteart a preskúmajte všetko, čo Instagram ponúka, alebo sa inšpirujte účtami na Instagrame, ktoré rada sledujem.

Inšpirácia pre zaujímavé latte art

Zdroj: instagram.com/baristaswag
Zdroj: instagram.com/baristart
Zdroj: instagram.com/dariopieber
Zdroj: instagram.com/dariopieber
Zdroj: instagram.com/dariopieber

Najlepšie džbány na mlieko

Žiadny z uvedených baristov by nevytvoril Latte Art bez kvalitného džbánu na mlieko. Džbán na mlieko je nevyhnutnou súčasťou výbavykaždého baristu. Preto je výber toho správneho naozaj dôležitý.

Na trhu je veľa rôznychdžbánov na mlieko . Líšia sa farbou, dizajnom, veľkosťou, tvarom, typom lievika, hmotnosťou a všetky sú navrhnuté a distribuované rôznymi značkami po celom svete.

Spísali sme pre vás, akú kanvičku na mlieko by ste si mali vybrať a ako sa v tom množstve vyznať,ktorá kanvička je pre vás najlepšia.