Prehľad českých súťaží pre baristov a pražiarov

České súťaže v príprave kávy

V Českej republike sa kávové súťaže organizujú najmä pod záštitou SCA (Specialty Coffee Association) alebo CBA (Česká barmanská asociácia). Ak uvažujete o tom, že sa niektorej z týchto súťaží zúčastníte priamo ako súťažiaci, odporúčam prečítať si pravidlá súťaže na webových stránkach týchto organizátorských inštitúcií.

Na súťaži potom predvediete, ako viete pripraviť kávu. To znamená pripraviť nápoj podľa pravidiel, obsluhovať kávovar alebo pracovať s potrebnou technológiou a náradím a tiež vedieť o príprave a káve rozprávať a prezentovať svoje schopnosti odbornej porote.

V praxi, t. j. za barovým pultom v kaviarni, musí barista vedieť pripraviť všetky druhy káv z jedálneho lístka a ďalšie nápoje. Súťaž bude zameraná na konkrétny typ prípravy kávy. Môžete si teda vybrať, či budete súťažiť v príprave kávy z kanvice, aeropressu, miešaní kávy s alkoholom alebo v kráľovskej baristickej disciplíne - príprave espressa a cappuccina.

Barista roka

Pravdepodobne najväčšou baristickou súťažou v krajine je Barista Championship alebo Barista roka. Každý rok vo februári sa najlepší baristi zo všetkých kútov krajiny snažia pripraviť štyri absolútne dokonalé espressá, štyri dokonalé cappuccina a tiež svoj "signature drink".

Zároveň prednesú pripravenú prezentáciu o svojej práci, káve, ingredienciách a príprave. Na to všetko majú 15 minút. Súťaž organizuje SCA a najlepší barista bude potom reprezentovať Českú republiku na majstrovstvách sveta baristov.

Základnou baristickou disciplínou je príprava dokonalého espressa. Správna dávka kávy je veľmi dôležitá, preto nemožno vynechať váženie mletej kávy v portafiltri kávovaru. Zdroj obrázku: Kávovar na kávu: Zdroj: Canva pro

Barista roka: junior

Motiváciou pre mladých študentov, ktorých zaujalo baristické remeslo, je súťaž Juniorský barista roka. Práca v kaviarni počas štúdia alebo priamo štúdia gastronómie je jedna vec. Možnosť ukázať, čo dokážu, a zmerať si sily s ostatnými mladými baristami do 21 rokov je neoceniteľnou skúsenosťou.

Pohár pivovarníkov

SúťažBrewers Cup sa tradične koná v rámci súťaže Barista roka . Tentoraz sa baristi nepostavia za kávovar, ale pripravia pre porotu filtrovanú kávu podľa nimi zvoleného alternatívneho spôsobu prípravy kávy. Aj v tomto prípade získa víťaz titul majstra Českej republiky v príprave filtrovanej kávy a bude reprezentovať republiku na majstrovstvách sveta Brewers Cup.

Majster kávy

Od roku 2003 organizuje Škola kávy a neskôr Česká barmanská asociácia súťaž Barista Cup alebo Coffee Master. Pohár prebieha počas celého roka, baristi získavajú body v priebežných súťažiach a každoročne sa vyhlasuje celkový víťaz - Coffee Master. Tento titul získala (v tom čase sa Pohár ešte nevyhlasoval na kalendárny rok) ako Majster kávy 2005/2006 a 2007/2008 známa baristka a autorka Knihy o káve Petra Veselá.

Juniorský majster kávy

Popriprofesionálnej súťaži organizuje CBA aj súťažJunior Barista Cup. Súťaž je podobná, ale zúčastňujú sa jej len mladí baristi, študenti vo veku od 18 do 21 rokov. Počas štúdia môžu získať jedinečné skúsenosti a preukázať svoje baristické zručnosti.

Džezva Ibrik Cup

Organizáciou Barista Cupu sa záujem Českej barmanskej asociácie o kávu nekončí. Zaujímavou, tradičnou a trochu exotickou technikou prípravy kávy je džezva alebo ibrik. Táto kategória súťaže Master of Coffee Cup je organizovaná pre profesionálov aj mladých baristov do 21 rokov.

Káva v dobrej nálade

Už len vôňa kávy vám navodí dobrú náladu. Čo však, keď sa k nej pridá kvapka alkoholu? Nuž, presne o tom je umenie alkoholickej kávovej mixológie v súťaži Coffee in Good Spirit.

Súťažiaci barista pripravuje dva druhy kávových nápojov s alkoholom. Pri prvom má barista voľnú ruku a pripraví pre porotu dva kusy teplého alebo studeného alkoholického kávového nápoja. Druhý typ nápoja potom dostanú všetci súťažiaci rovnako a nie je ním nič iné ako najobľúbenejšia írska káva.

Majstrovstvá Českej republiky v latte art

Hoci kávový víkend pozostávajúci zo súťaží Barista roka, Junior barista roka a Brewers Cup je tradične veľmi navštevovaným podujatím, najpopulárnejšou súťažou okrem Coffee in Good Spirit je súťaž v latte art alebo v maľovaní na mlieko .Latte Art Championship je zaujímavou prehliadkou zručnosti baristov pri nalievaní mlieka a kreslení obrázkov na povrch kávy.

Majstrovstvá Českej republiky AeroPress

Súťaž v príprave filtrovanej kávy som už spomínal ako Brewers Cup. V nej si súťažiaci vyberajú spôsob prípravy kávy podľa svojich preferencií. Jeden z alternatívnych spôsobov prípravy kávy je však natoľko zábavný a multifunkčný, že si vyslúžil vlastnú súťaž.

Nie je ňou nikto iný ako toľko obdivovaný AeroPress. Ak aj vy milujete tento cestovný kávovar,majstrovstvá AeroPress si jednoducho nenechajte ujsť!

Majstrovstvá ochutnávačov českých pohárov

Súťaže v príprave kávy sú predovšetkým o príprave kávy a o schopnosti baristu vytvoriť takýto nápoj. Svet kávy však ponúka viac možností, ako súťažiť v pití kávy. Czech Cup Taster Championship je o hľadaní najlepšieho "degustátora" kávy. Účastníci šampionátu kávu nepripravujú, ale ju ochutnávajú v ôsmich sadách po troch vzorkách kávy (dve sú rovnaké). Kto rozpozná najviac káv v najlepšom čase, vyhráva.

Pohár pražiarne

V rámcimajstrovstiev SCA si teraz môžu majstri pražiari porovnať svoje schopnosti v súťaži oPohár pražiarov. Zúčastnení pražiari dostanú vybrané zelené zrná, každý pražiar 35 kg rovnakej kávy. Úloha pre pražičov je jasná ,pripraviť súťažnú kávu čo najlepšie. To znamená, aby čo najlepšie využili jej potenciál.

Súťaže kávy musia byť vždy o príprave kávy. V súťaži ide o rozpoznanie chuti alebo o to, ktorá pražiareň dokáže najlepšie pripraviť vybranú kávu. Zdroj obrázku: Kávová záhrada v Bratislave, s.r.o: Zdroj: Canva pre

Barista Cup Ostrava

Zvyčajne septembrový festival kávy v Ostrave. Ide oBarista Cup Ostrava. Je to podujatie, na ktorom sa stretávajú baristi z najlepších kaviarní nielen z Ostravy, ale aj z okolia. Súťaž prebieha za podobných podmienok ako Barista roka, pripravuje sa espresso a káva s mliekom.

Pre divákov, ktorí prídu podporiť svojho baristu, je samozrejme pripravené množstvo sprievodnej kávovej zábavy. Milovníci kávy z celej Ostravy si preto nenechajú ujsť Barista Cup.

Pražský festival kávy s mliečnou bitkou

Na záverby som rád spomenul každoročný pražský festivalkávy . Program je nabitý kávovými workshopmi, prednáškami a ochutnávkami kávy. Známe osobnosti zo sveta kávy a, samozrejme,Mliečna bitka. Festivalu kávy predchádza celý týždeň podujatí v pražských kaviarňach a tradičné vydanie Knihy kávy.