Je lepšia termo alebo sklenená dávková nádoba

Rozhodnite sa pre novú odkvapkávaciu misku na základe dávkovacej nádoby

Ste milovníkom prekapávanej kávy a hľadáte nový kávovar? Zaujal vás kávovar Moccamaster a vašimi hlavnými kritériami sú cena, funkcia prehrievania, materiál z nehrdzavejúcej ocele a veľkosť? Ste si istí, že ste na niečo nezabudli?

Pri výbere prekapávacieho kávovaru je dôležité filtrovať aj podľa dávkovacej nádoby. Kávovary sa dodávajú so sklenenou a termo karafou. To sa, samozrejme, odráža na ich celkovej cene.

Ku kávovaru si môžete kúpiť dávkovaciu nádobu a používať ju namiesto pôvodnej, ktorá sa dodáva s kávovarom.

Kávovar na prekapávanú kávu Moccamaster so sklenenou nádobou: Zdroj: https://www.moccamaster.eu/

Nepodceňujte výber, pretože voľba sklenenej alebo termo karafy pre váš odkvapkávací kávovar bude mať zásadný vplyv na čerstvosť, ako aj horkosť výslednej kávy. Nižšie uvádzam základné rozdiely medzisklenenou a termo dávkovacou nádobou .

Sklenená karafa

Tento typ dávkovacej nádoby je najbežnejší a najčastejšie sa dodáva napr. s kávovarmi Moccamaster. Samozrejme, existujeniekoľko typov sklenených nádob , ktoré súvysoko odolné voči vysokým teplotám. Ohrev sa vykonáva pomocou varnej dosky, ktorá sa nachádza pod karafou.

Sklo je veľmi krehké, preto počítajte s tým, že v prípade pádu na zem budekarafa menej odolná ako termo nádoba. Čerstvo uvarenú kávu v karafe sa neodporúča nechávať dlho navarnej doske. Dlhodobé zahrievanie má veľký vplyv nahorkosť kávy.

Sklenené dávkovacie nádoby môžu byť ajesteticky zaujímavé v porovnaní s termo nádobami, ktoré sú si všetky veľmi nápadne podobné. Sklo má tiež skvelú vlastnosť, ženie je porézne. Chute a arómy sa do nádoby nevylúhujú, takže sa nemusíte obávať miešania aróm a chutí.

Výhody a nevýhody sklenenej karafy

???????? Lacnejšie ako termo karafy

???????? Sklo je neporézne

???????? Reprezentatívnejšie ako termo nádoba

???????? Potrebuje horúcu platničku, aby sa káva udržala teplá
???????? Káva zhorkne, ak sa nechá dlho na varnej doske

???????? Náchylná na rozbitie

Termo karafa

Termo dávkovacie nádoby sú druhým najbežnejším typom karaf a zvyčajne sa nachádzajú vdrahších kávovaroch na odkvapkávanú kávu. Väčšina z nich je vyrobená znehrdzavejúcej ocele a s dvoma plášťami.

Dvojitá stena umožní termokarafe udržať kávu teplú mnoho hodín bez zdroja tepla.

Konštrukciu termokarfy navrhol sir James Dewar, ktorý potreboval nádobu na skladovanie a udržiavanie chladu kryogénneho materiálu. Vaša káva zostane horúca ešte niekoľko hodín po jej uvarení. Nemusíte sa obávať, že uvarená káva stratí svoju arómu, chuť a zhorkne.

Kávovary s termo nádobami na dávkovanie kávy sazvyčajnenedodávajú s varnými platničkami, pretože nie sú potrebné kvôli materiálu karafy. Termo karafy sú však výrazne drahšie ako ich sklenené náprotivky. Lepšie však udržujú kávu horúcu a sú nerozbitné.

Za termo karafu si v lepších kávovaroch na prekapávanú kávu priplatíte. Zdroj: https://www.moccamaster.eu/


Nevýhodou však môže byť jej
vzhľad, keďže termo karafy sú jedna ako druhá. Takmer všetky majú vzhľad laboratória alebo vojenského zariadenia. Ak usporadúvate honosnú večeru, budete chcieť mať na stole skôr sklenenú dávkovaciu nádobu.

Výhody a nevýhody termo karaf

???????? Udržuje kávu horúcu mnoho hodín bez externého zdroja tepla

???????? Odolnejšie ako sklenené karafy

???????? Káva zostáva čerstvá a nehorkne

???????? Slabší dizajn

???????? Drahšie ako sklenená karafa

Čo treba zvážiť pri výbere sklenenej alebo termo dávkovacej nádoby

Je dôležité zvážiť, kde budete chcieť dávkovaciu nádobu používať apre koľko ľudí budete kávu pripravovať. Ak pripravujete kávu len pre seba a vypijete ju celú na jedno posedenie, pravdepodobne si vyberiete sklenenú nádobu, aby ste ušetrili peniaze.

Ak však chcete používať karafu preveľký počet ľudí, určite sa vám bude hodiťtermo karafa. Kávumôžete variť a dopĺňať podľa potreby celé hodiny. Káva pripravená v sklenenej karafe a na varnej doske bude po čase horká a pripálená. Termokarafa udrží kávu dlhšie horúcu.

Lacnejšie sklo alebo príplatok za termokarfu?

Už viete, čo všetko potrebujete, takže pre vás určite nebude problém vybrať si vhodnú nádobu na prípravu dávkovej kávy alebo na prípravu celej odkvapkávanej kávy. Nezabudnite do svojich kritérií pridať typ nádoby. Správny výber môže napríklad zabezpečiť, že vaša uvarená káva zostane v nádobe dlhšie horúca.