Kruve: mikrometricky presné mletie

Všetci vieme, aká dôležitá je pri príprave kávy presnosť mletia. V dnešnom článku vám predstavíme Kruve Sifter - sitko, ktoré zabezpečí, že vaša káva bude mať vždy plnú a konzistentnú chuť. Čítajte ďalej a dozviete sa oveľa viac.


Čo je to Kruve Sifter?

Je tosystém sít, ktorý triedi mletú kávu, čo umožňuje dokonalejšiu chuť výsledného nápoja .Funguje na princípe odstraňovania veľkých alebo malých častíc a prachu, ktoré sa tvoria po zomletí kávy. Je to preto, že ani tie najlepšie mlynčeky na kávu nemelú kávu na 100 % rovnomerne a dôsledne.

Kruvové sitko má dve úrovne preosievania. Každé sito je navrhnuté tak, aby preosievalo zrnkovú kávu určitej veľkosti aoddelilo nežiaduce častice.

 1. Sito s väčšími otvormi patrí do hornej časti.
 2. Sito s menšími otvormi sa nachádza v dolnej časti.

Pomletú kávu nasypete do hornej časti, zatvoríte ju a začnete preosievať. Príliš veľké častice zostanú v hornej časti atie jemnejšiespadnú do spodnej časti . Kávová usadenina sa zachytí v strede,ktorý by mal byť úplne ideálny pre zvolený kávový nápoj .


 Čo ešte od spoločnosti Kruve? Výrobky Kruve nie sú len sitká, ale aj ďalšie kávové doplnky, ako sú esteticky a predovšetkým funkčne dokonalé sklenené šálky na kávu.


Typy sitiek Kruve

Existujú tri modely sitiek Kruve:

 • Základňa sitka,
 • Sifter plus
 • Sifter max.

Každý model sa líši počtom dostupných sít. Veľkosti jednotlivých sít sú uvedené vmikrometroch (0,001 mm).

Model Sifterbasepäť sít v nasledujúcich veľkostiach:

 • 300 μm
 • 500 μm
 • 800 μm
 • 1100 μm
 • 1400 μm

Sifter plus15 sít v rozsahu od200 do 1600μm (jemnosť sa zvyšuje v krokoch po 100 μm), ktoré poskytujú ešte väčšiu presnosť triedenia .

Posledný model ,Sifter max, je najlepší pre tých, ktorí si kávu nielen sami melú, ale ajpražia. Keďže má 15 sít na mletú kávu a 10 sít na zrnkovú kávu, vďaka ktorým môžete odstrániť chyby z pražených zŕn.

Čo znamenajú "balvany a jemné častice" v mletej káve?

Tieto dva pojmy sa používajú v súvislosti s hrubosťou mletej kávy. Jemné čiastočky (bouldre) sú spôsobené krehkosťou kávy. Boulders (väčšie častice, kamene) sú veľké kusy kávových zŕn, ktoré môžu prejsť cez mlynček bez toho, aby sa rozdrvili. Tieto častice vznikajú takmer vždy po zomletí kávy.

Je potrebné zachovaťrovnováhu medzi jemnými a väčšími časticami . Pretože tieto nadbytočné častice spôsobujú, že chuť sa výrazne mení. Jemné častice sú zodpovedné za to, že káva má potom "blatistejšiu" chuť a je preextrahovaná. Na druhej straneväčšie časticeneprenášajú do kávy dostatok svojej chuti.

Typická krivka rozdelenia veľkosti častíc. Zdroj scottrao.com

Ako homogenita mletia ovplyvňuje chuť kávy v šálke

Používanie sitka Kruve, ktoré ovplyvňuje konzistenciu mletej kávy, má veľkú výhodu. Dosiahnete zrnká, ktoré nie sú ani väčšie, ani menšie, ako chcete. Vaša káva tak bude extrahovaná v rovnakej miere. A vy môžete experimentovať s rôznymi premennými.

Scott Rao vo svojom článku skúmal, pri ktorých druhoch kávy sú jemné častice v poriadku a pri ktorých sú škodlivé, a prišiel k zaujímavému výsledku.

Ak chcete pripraviť čo najlepšiu filtrovanú kávu, musíte čo najviac minimalizovať jemné častice.

Jemné častice totiž nadmerne extrahujú a prispievajú k horkosti a trpkosti výslednej šálky. Ak tieto častice odstránite, získate čistejšiu a sladšiu šálku kávy.

Pokiaľ však ide o espresso, jemné častice sú do určitej miery v poriadku, vzhľadom na to, že espresso si vyžaduje rýchlu extrakciu. Jemné častice zvyšujú povrchový kontakt kávy s vodou, čo môže pomôcť extrakcii. Zároveň ich nadmerné množstvo môže upchať sitko portafiltra na rozdiel od prietoku vody cez kávu.

Tipy Scotta Rao na zníženie množstva "jemných častíc" v mletej káve:

 • Používajte ostré mlecie nože,
 • dbajte na to, aby boli mlecie nože čo najrovnejšie,
 • melte hrubšie
 • používajte väčšie čepele v mlynčeku
 • preosievajte a odstraňujte jemné častice
 • melte teplejšie zrná alebo používajte vyhrievaný mlynček.

Záver

Posuvné sitká na kávu Kruve, ktoré odstraňujú prebytočné častice z mletej kávy, sú revolučným nástrojom na dosiahnutie nielen dokonale presného mletia. Sitká môžete použiť aj ako kalibračný nástroj na správne nastavenie mlynčeka, pretože poznáte presnú veľkosť mletých zŕn. S týmito sitkami si už budete môcť vychutnávať chuť svojich najlepších vybraných káv, presne takú, aká má skutočne byť. Zaobstarajte si aj vy svoje!

Kruvový sprievodca

Referenčná tabuľka správnej veľkosti mletia pre rôzne typy prípravy kávy. Zdroj kruveinc.com

Odporúčané produkty5