Najlepší čas lúhovania pre Cold Brew

AKO DLHO BY SA MAL VARIŤ ZA STUDENA?

Cold brew je najlepšie nechať lúhovať približne 12 hodín. Neodporúča sa nechať kávu lúhovať dlhšie ako 24 hodín. Jedným z najlepších spôsobov, aj keď trochu zdĺhavejších, ako určiť správny čas lúhovania, je vyskúšať si ho metódou pokusu a omylu.

Každý človek má individuálne chuťové preferencie a uprednostňuje inú silu kávy. Istévšak je, žepri namáčaní kávy dlhšom ako 24 hodín bude káva veľmi horká. Ak kávu namáčate pri izbovej teplote, stačí približne 8 až 12 hodín. Káva pripravovaná v chladničke trvá dlhšie, približne 12 - 24 hodín. Nízke teploty spomalia extrakciu kávy.

Rôzne druhy kávy si vyžadujú rôzny čas lúhovania. Hlavná vec, ktorú si treba zapamätať, je, že čím dlhšie zostane káva vo vode, tým silnejšia a horkejšia bude káva.

METÓDY LÚHOVANIA

Metóda 8 až 12 hodín

Ak si večer spomeniete, že ráno potrebujete studenú kávu, je to pre vás ideálny čas. Káva lúhovaná 8 až 12 hodín vám poskytne dostatočný chuťový profil.

Pri výbere tejto metódy je potrebné zvážiť niekoľko premenných. Záleží napríklad na tom, či kávuvaríte pomocou systému dripper alebo ju len prelievate do french pressu. Ak si vyberiete systém dripper, káva sa vo vode viac extrahuje. Preto odporúčame, aby ste si pre túto metódu vybrali dripper. Káva, ktorá sa len zalieva vodou, potrebuje viac času na to, aby sa z nej vylúčili všetky chute.

METÓDA 18 HODÍN

Väčšina odborníkov na kávu odporúča lúhovať cold brew 18 hodín. Výsledný cold brew bude mať potom jemnejší a ovocnejší chuťový profil. Cold brew, ktorý sa lúhuje 18 hodín, má nižší obsah kyselín, takže je šetrnejší k vášmu žalúdku.

Ak vás často páli žáha, máte žalúdočné problémy alebo problémy s trávením, cold brew je pre vás ideálny.

Nenechávajte cold brew lúhovať dlhšie ako 24 hodín. Káva bude mať potom veľmi zemité a drevité tóny, ktoré nebudú veľmi chutné. Platí tu jednoduchá úmera: čím dlhšie sa káva varí, tým viac látok sa z nej vylúči.

Ak chcete výraznejšiu chuť kávy, pohrajte sa radšej s pomerom vody a kávy, než aby ste kávu namáčali dlhšie.


KTORÁ KÁVA JE VHODNÁ NA PRÍPRAVU ZA STUDENA?

Existujústovky rôznych druhov kávy, ktoré môžete použiť na prípravu cold brew. Najobľúbenejšie sú však tie s ovocným profilom.

Ak dávate prednosť ovocnejším a kyslejším tónom, vyberte si africké kávy alebo svetlejšie pražené kávy .

Ovocné kávy vám nič nedarujú a ste fanúšikom káv s orechovými a čokoládovými tónmi? Potom si vyberte kávu z Latinskej Ameriky. Nebojte sa však rôznych kávových zmesí. Tie zvyčajne obsahujú ovocné aj orechové tóny.

ĎALŠIE POZNÁMKY

Hotový cold brew by sa nemal uchovávať v chladničke dlhšie ako desať dní. Akonáhle vám na káve prestane niečo chutiť a zmenia sa chuťové profily, mali by ste kávu vyhodiť.

Kávu na prípravu za studena zomeľte nahrubo, podobne ako kávu do french pressu. Takáto veľkosť mletia umožňuje odfiltrovať čo najviac kávy a zabraňuje rozpúšťaniu kávy počas procesu varenia. Ak kávu zomeliete príliš najemno, výsledok bude zakalený a chuť kávy bude horká, pretože jemné mletie spôsobí vyšší obsah kyselín.

ZHRNUTIE

Výrobu studeného nápoja ovplyvňuje mnoho faktorov. Podstatný je druh kávy a jej hrubosť. Najdôležitejšia je však dĺžka celkovej extrakcie cold brew.

Na základe intenzity a chutí, ktoré hľadáte, môžete zistiť, že je vhodné lúhovať cold brew približne 16 až 18 hodín. Najlepšou možnosťou je vyskúšať rôzne časové postupy a nájsť dokonalú rovnováhu, ktorú hľadáte.