Novinka na svete - káva dalgona

Dalgona vírusový kávový nápoj

Nový kávový nápoj, ktorý sa zrodil na TikToku. Mnohým ľuďom pripomína pravé grécke frappé, , ale jeho pôvod je iný.

Dalgona káva je nápoj, ktorý si každý z nás môže pripraviť doma. Vyrába sa šľahaním rovnakých dielov instantnej kávy, cukru a horúcej vody do krémovej konzistencie a následným pridaním do studeného alebo horúceho mlieka.

Možno ju doplniť aj kávovým práškom, kakaom, rozdrvenými sušienkami alebo škoricou.

Dalgona pravdepodobne dostala svoj názov podľa obľúbenej juhokórejskej cukrovinky Dalgona, ktorá vyzerá a chutí ako tento kávový nápoj.

Pôvod kávového trendu Dalgona

Tento virálny trendsa zrodil počas karantény a kde inde ako na sociálnych sieťach. Za jeho veľkým úspechom však stojí viacero faktorov.

Karanténa nám neumožnila dať si obľúbený nápoj v našej obľúbenej kaviarni. Okrem toho mnohí ľudia nemajú doma profesionálny kávovar na prípravu kávy alebo dokonca ani výber kávy. Ľudia teda začali hľadať spôsoby, ako si pripraviť dobrú kávu s možnosťami z domu a zároveň sa nejako zabaviť počas dlhých dní.

Začali sa objavovať videá sprípravou kávy Dalgon, ľudia začali napodobňovať recepty a kávu ochutnávať. Tým sa začal nový fenomén vo svete kávy.

Káva Dalgona. Zdroj: unsplash.com

Pôvod kávy Dalgona siaha až do Indie.

Hoci sa káva Dalgona začala tešiť popularite po celom svete až vďaka TikToku a Instagramu počas pandémie, existovala už dávno predtým.

Napríklad v Indii je táto káva známa pod názvom Phenti Hui. Kľúčový rozdiel medzi kávou Dalgona a jej indickou predchodkyňou je poradie, v akom sa oba nápoje pripravujú.

Káva Phenti Hui sa pripravuje šľahaním rovnakých dielov kávy, cukru a horúcej vody v miske, kým sa zmes nerozpustí a nevytvorí sa svetlá pena. Potom sa postupne pridáva viac vody, až kým sa nevytvorí väčšie množstvo peny. Pena sa potom pridá do pohára a doplní sa horúcou vodou a mliekom.

Pri káve Dalgona sa zmes peny zvyčajnepridáva lyžičkou na vrch šálky, ktorá je naplnená ľadovým mliekom a kockami ľadu, čím sa vytvorí atraktívny vrstvený efekt.

Čo si baristi myslia o káve Dalgona

Pokiaľ ide o názory na kávu Dalgona medzi profesionálmi vo svete kvalitnej kávy, názory sa rôznia. Niektorí sa domnievajú, že ju možno použiť ako inšpiráciu pre iné nápoje na báze kávy, zatiaľ čo iní z nej nie sú nijako zvlášť nadšení a berú ju len ako záležitosť sociálnych médií.

Vanessa Lee je konzultantkou pre kávu v spoločnosti Forbidden Bean, ktorá sa zaoberá poradenstvom v oblasti výberovej kávy v Hongkongu.

Tvrdí, že kávu Dalgona sa oplatí vyskúšať a je skvelou inšpiráciou pre kreatívne nápoje. Dodáva, že je to dobrá inšpirácia pre baristov, aby preskúmali možnosti vytvárania rôznych textúr v samotnej káve, a že je to dobrý príklad toho, ako trh reaguje prostredníctvom Instagramu na nápoj, ktorý viac dobre vyzerá ako dobre chutí.

Iní sa domnievajú, že zložky použité v nápoji môžu ovplyvniť jeho kvalitu.

James Hoffmann vo svojom videu o káve Dalgon hovorí, že veľkou súčasťou nápoja je jeho jednoduchosť. Poukazuje na to, že vždy veľmi záleží na tom, aké ingrediencie použijete. Pokiaľ sú kvalitné, bude kvalitný aj výsledný nápoj.

Čo si barista James Hoffman myslí o káve Dalgona?

Ako pripraviť kávový nápoj Dalgona

Príprava kávy Dalgona nie je zložitá! Koniec koncov, v kaviarni TikTok to zvládli všetci ostatní, takže to zvládnete aj vy.

Prísady na prípravu kávy Dalgona

  • 2 polievkové lyžice instantnej kávy
  • 2 polievkové lyžice cukru
  • 2 polievkové lyžice horúcej vody
  • mlieko
  • ľad (nepovinné, ak dávate prednosť ľadovej verzii)

Pokyny na prípravu klasickej kávy Dalgona

  1. Do vyššieho pohára dajte 2 polievkové lyžice instantnej kávy, 2 polievkové lyžice cukru a 2 polievkové lyžice horúcej vody a šľahajte, až kým nevznikne pena pripomínajúca šľahačku. Podobá sa to šľahačke alebo hustej smotane.
  2. Do ďalšieho poháranalejte mlieko . Je na vás, či použijete horúce mlieko, alebo zvolíte originálny variant s ľadovým mliekom a ľadom. Opäť šľahajte, kým sa nevytvorí hustá pena.
  3. Nakoniec pridajte pripravenú kávovú smotanu na vrch šľahačky a máte hotovo.

Výsledkom je teda v podstate obrátené cappuccino, namiesto šľahaného mlieka pridaného do horúcej kávysa kávová pena pridáva do mlieka.

Príprava nápoja z vybraných druhov kávy

Keďžekáva Dalgona sa stala veľmi populárnou na celom svete, je prirodzené, že výrobcoviavýberovej kávy chceli zistiť, či by sa tento nápoj dal reprodukovať pomocou výberovej kávy. Je to však veľká výzva.

Vytvorenie kávy Dalgona z klasického espressa sa môže zdať ako najjednoduchšie riešenie, ale James Hoffman poznamenáva, že štandardná dávka espressa bude stále príliš riedka.

Príprava Dalgony alternatívnou metódou môže viesť k oveľa lepším výsledkom.

The Space Roastery je pražiareň kávy so sídlom v Yogyakarte v Indonézii. Vytvorili verziu Dalgony, ktorá zahŕňa prípravu jedného dielu čerstvo namletej kávy v AeroPresse s dvoma dielmi horúcej vody.

Túto zmes a jeden diel cukru potom pridajú do fľaše s vodou a desať minút intenzívne pretrepávajú, aby sa vytvorila pena podobná Dalgone.

Zdá sa, že použitím AeroPressu sa dá vytvoriť štruktúra pripomínajúca nápoj Dalgona. Bohužiaľ, vytvorenej pene môže chýbať lesklá štruktúra a tuhosť, ktorá sa vytvára pri použití instantnej kávy.

Hoci sa Dalgona najlepšie vytvára s instantnou kávou a nedáva veľký priestor na experimentovanie s výberom kávy, je to ďalší vynaliezavý spôsob, ako si milovníci kávy môžu udržať záujem o kávu v čase, keď návšteva kaviarní nemusí byť vždy možná.

Okolnosti týkajúce sa kávy Dalgona zatiaľ nie sú úplne preskúmané. Nemusíme sa však obávať, že by tak rýchlo zmizla z kávovej scény.