Latte macchiato vs. cafe latte. V čom sa líšia?

O čo ide: latte macchiato a caffe latte

Začnime od základov - definície oboch nápojov. Latte macchiato je dobre známa káva, ktorá sa (nie tak dávno) bežne podávala vo všetkých kaviarňach, cukrárňach a reštauráciách v Českej republike. Typicky sa podáva vo vysokom hrubostennom pohári. Dôvodom tohto štýlu podávania bola priehľadnosť skla, ktorá dodávala káve prúžkovaný vzhľad.

Káva Latte macchiato sa skladá z trochvrstiev: horúceho mlieka, espressa, mliečnej peny. Spolu tvoria mliečny kávový nápoj s objemom viac ako 2 dl alebo espresso (± 30 ml) a najmenej 200 ml horúceho speneného mlieka.

Keď je v šálke pripravené espresso, nalejte do nej našľahanú mliečnu mikropenu a zalievanie ukončite vytvorením obrazu mlieka na povrchu kávy - to je caffe latte. Motív rosetty alebo iného latte umenia je obvyklý, ale nie je povinný. Takýto nápoj z kávy a mlieka má celkový objem 180 ml alebo viac. V závislosti od konkrétnej receptúry, baristu a kaviarne.

Prečo sa latte pripravuje rôzne?

Tak ako iné položky nápojového lístka, aj kávový lístok odráža aktuálnosť svojej doby. Alebo by aspoň v dobrých kaviarňach mala. To, že máme kaviarne, ktoré ponúkajú latte macchiato, a iné kaviarne, ktoré ponúkajú caffe latte, je výsledkom meniaceho sa trhu s kávou v našej krajine. Pôvodná "talianska kávová škola" sa spája s nápojmi ako ristretto, espresso macchiato, latte macchiato.

Taliansko je kolískou kávovaru na espresso. Káva espresso je v skutočnosti národným nápojom, na ktorý sú domáci kávovary právom hrdé. Kde inde by sa mali vytvárať aj recepty na nápoje vytvorené z espressa?

Klasické pridávanie mlieka do kávy potom dalo vzniknúť nápojom, ako je espresso macchiato - espresso s kvapkou (lyžičkou) mlieka, tradičné cappuccino - espresso s horúcim mliekom a našľahanou mliečnou penou. A potom aj latte macchiato, ako mlieko so škvrnou (v taliančine: macchiato = škvrna, fľak). Škvrnou sa tu myslí káva, preto prevažuje mlieko, do ktorého sa pridáva espresso.

Talianska kávová tradícia je spojená s druhou kávovou vlnou. Súčasné kaviarne v tejto krajine a vo veľkej časti sveta už ovládol moderný trend kávy a tretia kávová vlna. V tomto duchu sa caffe latte dostáva na stránky nápojových lístkov a do povedomia kávičkárov. Po rokoch, keď nahradili alebo sa aspoň pokúsili nahradiť trojvrstvové latte macchiato, vybavujú majitelia kaviarní bar väčšími šálkami namiesto vysokých pohárov. Vzhľadovo caffe latte vyzerá ako veľké cappuccino. Ale moderné cappuccino.

Recept na caffe latte vs. latte macchiato: rozdiel v chuti a vzhľade

Vzhľadom na históriu oboch nápojov, pričom jeden sa týka histórie, ale druhý si ju stále vymýšľa, sa technológia prípravy mení. Kým mlieko pre latte macchiato sa šľahá s dôrazom na hustotu a výšku peny, pre caffe latte je dôležité dosiahnuť homogénnu krémovú mikropenu.

V prvom prípade sa oddelí vrstva tekutého a napeneného mlieka. Rozdielna hustota týchto dvoch na seba navrstvených vrstiev mlieka spôsobí, žeespresso sa pri nalievaní usadí medzi nimi. Druhý nápoj predpokladá jednotnú štruktúru mlieka v celom jeho objeme. Po naliatí do espressa v šálke sa obe spojia a vcelom nápoji vznikne pomerne jednotná zmes krémového kávového mlieka. Len pri povrchu je mliečna časť o niečo hustejšia a vytvára lákavé obrazce známe ako Latte Art.

Rozdiely v technológii šľahania a zostavovania nápoja majú výrazný vplyv na chuť výslednej kávy. Keď si dáte dúšok z kávy latte macchiato, prvým chuťovým tónom bude robustná mliečna pena, po ktorej bude nasledovať ostrosť espressa a sladkosť teplého mlieka. Pri caffe latte sa použitím mlieka vo forme mikropeny dosiahne vyvážená chuť, ktorá je sladko kávová a predovšetkým harmonicky jemná pri každom dúšku až po dno šálky.

Niekoľko slov na záver o obľúbenom latte

Môže byť jeden spôsob prípravy latte správny a druhý nesprávny? Myslím, že nie. Porovnanie týchto dvoch podobných kávových nápojov by malo byť predovšetkým opisom vlastností. Vysvetlenie, že ide o dva nápoje, dva recepty a dva spôsoby prípravy a ochutnávky kávy s mliekom vo väčšom objeme. Či uprednostňujete jeden alebo druhý, je na vás.

Osobne sa prikláňam k verzii nápoja caffe latte. Som zástancom modernej prípravy kávového nápoja s mliekom pomocou mikropeny. Som presvedčený, že takto pripravená výsledná šálka kávy vďaka technológii prípravy ponúka absolútne optimálnu rovnováhu chutí a necháva vyniknúť potenciál kombinácie kvalitného mlieka a výberovej kávy.

Káva, mlieko, t. j. latte

Chuť a celý zážitok z popíjania latte v akejkoľvek podobe je okrem spôsobu prípravy vždy podmienený aj surovinami. Skúste skombinovať kávu s čerstvým farmárskym mliekom, bezlaktózovým mliekom alebo ich zmesou. Myslím, že budete príjemne prekvapení.

Pri výbere pražených kávových zŕn sa rozhodujte na základe chutí, ktoré chcete mať v latte. Napríklad naša zmes espressa 80/20 vám poskytne latte s kakaovými a čokoládovými tónmi. Pri kávach z Južnej Ameriky je bežná orechová sladkosť.

Kyslosť kávy môže mať v kombinácii s mliekom pozitívne aj negatívne účinky. Príliš intenzívna kyslosť môže byť niekedy príliš výrazná. Optimálne extrahované espresso, dokonca aj z afrických káv s príjemnou kyslosťou, môže zvýrazniť sladkosť teplého mlieka. Budete sa s potešením usmievať na luxusne zamatové latte, ku ktorému už určite nebudete chcieť cukor. ????