Latte art: Ako pripraviť caffe latte s rozetou

LATTE ART ROSETTA VS TULIPÁN

Medzi baristami si môžete všimnúť ich preferencie pri príprave kávy s mliekom. Niektorí vydávajú cappuccino a café latte prevažne so vzorom rosetta na povrchu kávy. Iní sa špecializujú skôr na tulipány. Tieto dva typy latte art si pri tvorbe vyžadujú odlišné pohyby rúk. Niektorí baristi sú viac zvyknutí na jeden typ obrazu a iným môže viac vyhovovať druhý typ. Profesionál by mal byť schopný zdatne vytvárať oba štýly latte art a najlepšie by mal byť schopný ich aj kombinovať.

Rovnako ako pri cappuccine, či už sa rozhodnete nakresliť tulipán alebo rozetu, aj pri café latte zohráva hlavnú úlohu dobre pripravené espresso a správne našľahané mlieko. Okrem toho si technika rosetta vyžaduje mlieko, ktoré je naozaj jemné a husté. Tak akurát. Latte art v tvare jednoduchého srdca alebo tulipánu vám môže odpustiť aj hustejšie mlieko v kanvici. Na druhej strane, pri tvarovaní rosetty musíte naozaj sledovať hustotu mlieka, aby ste dosiahli dobrú kresbu.

Pri kreslení jablka jednoducho nalejte mlieko do šálky, kým nie je plná. Pri srdiečku zopakujete rovnaký postup, len ho ukončíte pohybom, ktorý dotvorí konečný obrázok. Pri kreslení tulipánu nalievate mlieko do povrchu kávy po jednom okvetnom lístku. Pri týchto obrazcoch používate pohyby ruky sprava doľava. Pri vytváraní rozety však budete rukou pohybovať úplne iným spôsobom.

Pri kreslení tvaru rozety na povrch kávy použijete typický kolísavý pohyb čajníka, na rozdiel od latte artu srdca alebo tulipánu. Zdroj obrázku: Mgr: Zdroj: Canva pro

Nakreslenie rozety si vyžaduje pohyb rúk, a teda aj čajníka, v smere od seba a k sebe. Zároveň vkombinácii s pohybom zľava doprava, nuž a potom zase späť doľava, ale bez kolísania. Pre lepšiu orientáciu, podobne ako v predchádzajúcich článkoch o latte art, tento pohyb rozdelíme.

AKO NA LATTE ART ROSETTA

Predpokladáme, že máme všetko pripravené na tvorbu. Máme skvelé espresso v našejšálke café latte pripravené z našej obľúbenej praženej kávy. V čajníku je našľahané teplé mlieko pripravené na kreslenie. Rovnako ako pri predchádzajúcich technikách latte art nalejeme mlieko do kávy z výšky a vytvoríme správnu hladinu na kreslenie. Rovnako ako sme to urobili pri návode na latte art srdce.

Teraz je čas začať kresliť. Čajovú kanvicu úplne priblížime k šálke a začneme ňou pohybovať v týchto troch fázach:

  1. hojdanie a zároveň posúvanie kanvičky doprava.
  2. vytváranie srdca na konci rozety
  3. pretínanievzoru pohybom kanvice smerom doľava (kanvica je vyššie od povrchu)

Prvá fáza rozety sa vytvorí kývaním čajníka pri jeho pohybe doprava. Keď sa mlieko z latte, ktorá je čo najbližšie k povrchu, začne odťahovať a zanecháva bielu stopu ,rozkývame kanvicu. Pohybujeme ňou smerom od seba a k sebe. Tým sa na povrchu kávy vytvoria jemné čiary mlieka. Súčasne s týmto pohybom pomaly pohybujte rukou s kanvičkou smerom doprava. Je to, akoby sme celú šálku šteklili mliekom.

Keď sa ocitneme s kanvičkou na pravom okraji šálky, zastavíme aj kolísavý pohyb. Na chvíľu sa tu zastavíme, ale mlieko do kávy stále nalievame. Tým sa na vrchole ružičkyvytvorí malé srdiečko. Nakoniec v poslednej fáze nášho vytvárania kávy a rozety prechádzame prúdom mlieka z kanvice, ktorý sme začali dvíhať vyššie nad hladinu , nielenmalé srdiečko, ktoré sme práve nakreslili ,ale celý vzor.

ZVLÁDNETE UMENIE ROSETTA LATTE... A ČO ĎALEJ?

Zvládnutie tohto kolísavého pohybu s kanvičkou vám otvorí dvere k mnohým ďalším a zložitejším latte artovým tvarom. Stačí zmeniť rýchlosť alebo smer nalievania mlieka do kávy a vytvoríte tvary, ako je vlnité srdce alebo rosetta vír.

LATTE ART: VLNOVÉ SRDCE

Pri vytváraní rosetty je dôležité mať na pamäti, žezačiatok kresby nie je umiestnený blízko stredu povrchu, ako je to pri centralizovaných obrázkoch typu srdce, ale je na ľavom okraji šálky. V okamihu, keď začnete kresliť tesne za stredom plochy v šálke a švihnete konvičkou bez toho, aby ste ju posunuli doprava, ale na jedno miesto, vytvoríte tvar nazývaný vlnité srdce. To znamená vlnovkové srdce. Vlnky vytvárajú hojdavý pohyb. Ak zostanete s kanvicou na jednom mieste, udržíte tvar mliečneho obrazca, ktorý sa po pretrhnutí prúdom mlieka zhora zmení na srdce.

LATTE ART: ROSETTA SWIRL

Tento vzor latte art sa vytvára pomocou užšej rozety, ktorá kopíruje okraje šálky. Hojdavý pohyb čajníka je zachovaný ako pri klasickej rosette, len hojdačka nie je taká široká. Nekreslíme však pozdĺž stredovej osi, ale začíname na okraji šálky, kde stekajúce mlieko víri povrch kávy. Tá sa otočí a my do nej nalejeme úzku rosettu. Tá sleduje celý obvod povrchu kávy. Takéto obrázky sa zvyčajne zdobia srdiečkom, buď vlnovkovým srdiečkom, alebo klasickým či menším tulipánom. Táto dekorácia sa potom nakreslí do prázdneho priestoru v strede šálky. Rozetový vír vytvorí pekný okrúhly rám pre srdce alebo iný zvolený tvar.

LATTE ART: POMALÝ LIST

Nalievanie mlieka môžeme spomaliť aj hojdavým pohybom. Čím rýchlejšie budete nalievať, kývajúc kanvičkou, tým hladšie budú ťahy mlieka na povrchu kávy a tým viac bude vaša rosetta vrstvená. Tento pohyb však môžete vykonávať aj pomalšie. Takto naplníte šálku už za sedem švihnutí kanvičky. Predstavte si, že pomaly kreslíte cik-cak čiaru mliekom od okraja šálky k opačnému okraju. Nakoniec môžete umiestniť srdce, ako pri klasickej rozetke, a potom cez celý tvar prechádzať prúdom mlieka.

TIPY NA PRÍPRAVU LATTE S ROSETOU

Najdôležitejšie pri tejto technike je teda naučiť sa tento hojdavý pohyb. Čajník sa kýve dopredu smerom od vás a späť. Zároveň je vždy čonajbližšie k hladine, aby v nej zanechala svoju bielu stopu. Tento pohyb sa oplatí cvičiť. Možno len s prázdnou kanvicou a šálkou. Uvoľnite zápästie a nechajte čajník skĺznuť po okraji šálky.

AKO DRŽAŤ ČAJNÍK PRI PRÍPRAVE LATTE ART

Čo vám môže uľahčiť zvládnutie tohto typu práce , jesprávne držanie čajníka. Správny úchop je práve ten, ktorývám najviac vyhovuje. Pozrite si videá a sledujte ruky baristov pri práci. Každý z nich drží čajník trochu iným štýlom.

Nižšie, vyššie, s celou rukou za rukoväťou alebo len s dvoma či tromi prstami. Ani jeden z týchto úchopov nie je ten správny pre každého a často zvolený pohyb nie je navždy ten definitívny. Odporúčame vám vyskúšať rôzne štýly uchopenia čajníka anájsť si ten svoj, ktorý vám najviac vyhovuje.