Domáce cappuccino bez kávovaru? Žiadny problém!

KAŽDÉ CAPPUCCINO ZAČÍNA ESPRESSOM

To, bez čoho sa vaše dokonalé domáce cappuccino nezaobíde, je espresso. Skvelé espresso môžete pripraviť pomocou správneho kávovaru ,tampera a mlynčeka na espresso. Pre kvalitný pákový kávovar na espresso nemusíte siahnuť ani tak hlboko do vrecka. Tentoraz vám však poradíme, ako si pripraviť cappuccino bez kávovaru. Najprv si teda povieme, ako pripraviť espresso bez kávovaru.

Ak sa chcete s prípravou espressa pohrať trochu viac, máme pre vás kávovar Flair Neo Espresso. Čo je kávovar, ale nie je to presne to, čo by ste považovali za bežný kávovar. Jeho hlavným pohonom ste vy. Ide o kávovar, ktorý funguje na základe tlaku ľudskej sily, absolútne bez elektrickej energie. Pripravíespresso približne za dve minúty. Kávu si nameliete na hrubosť espressa. Naplníte portafilter a utlačíte ho tamperom. Hlavu kávovaru predhrejete na 30 sekúnd v horúcej vode a potom už len nasadíte portafilter na hlavu, nalejete horúcu vodu, stlačíte a máte skvelé espresso s dokonalou penou.

Navyše, pri kávovare Flair NEO nezáleží na hrubosti mletej kávy tak veľmi ako pri iných kávovaroch z rodiny Flair Espresso, pretože portafilter Flow Control je zameraný na odpor. Nie je potrebné ho nijako zložito nastavovať, je jednoducho vhodný pre každého milovníka espressa.

Flair NEO bude skvelým spoločníkom pri príprave espressa doma alebo aj na chate bez elektrickej energie. Portafilter Flow Control so správnym odporom sa navyše postará o to, aby kávovar NEO pripravil skvelé espresso bez zložitého nastavovania. Zdroj: flairespresso.com

ĎALŠIE MOŽNOSTI ESPRESSA PRE DOMÁCE CAPPUCCINO

Ďalším a lacnejším tipom môžu byť stroje ako Aeropress alebo Twist Press. Pri dodržaní niektorých pravidiel, ako je jemnejšie mletie kávy alebo použitie menšieho množstva vody, môžete aj s nimi pripraviť kávu, ktorá dobre poslúži ako základ espressa pre vaše cappuccino. Lepší výsledok dosiahnete, ak použije tekovový filter, ktorý v porovnaní s papierovým filtrom poskytne aromatickejšiu kávu.

AKO SI PRIPRAVIŤ ESPRESSO DOMA POMOCOU AEROPRESSU

  1. Zomeľte si kávu a pripravte si horúcu vodu (približne 96 °C).
  2. Ako vždy, vložte jeden papierový filter do spodnej časti aeropressu.
  3. Nasypte do neho mletú kávu.
  4. Pripravte si druhý papierový filter, ktorý umiestnite na vrchnú vrstvu kávy pomocou stláčacej časti AeroPressu alebo iného oválneho nástroja a stlačte kávu do páky kávovaru tak, ako stláčate kávu pomocou tampera.
  5. Potom zalejete kávu a filter približne do polovice horúcou vodou do AeroPressu a stlačíte.
  6. Výsledkom by malo byť krásne espresso s penou ako skvelý základ pre vaše cappuccino.

Naprípravu kávy podobnej espressu môžete použiť aj moka kanvicu. Pomocou neho môžete pripraviť aj väčší počet šálok espressa naraz.

FRENCH PRESS AKO NAPEŇOVAČ MLIEKA NA DOMÁCE CAPPUCCINO

Prvá metóda, ktorú vám predstavím, je pomerne známa, a to šľahanie pomocou french pressu. Najprv mlieko zohrejete na teplotu približne 55-65 °C. To je správna teplota na šľahanie mlieka a správne zohriate mlieko spoznáte podľa toho, že je sladšie. Ak je prehriate, bude pravdepodobne chutiť ako zemiaková kaša, ale potom to nie je mlieko, ktoré chcete použiť do svojho cappuccina alebo latte.

Ohriate mlieko nalejete do french pressu a postupným stláčaním a zdvíhaním filtra mlieko našľaháte. Neponáhľajte sa, inak vaše mlieko skončí všade inde, len nie našľahané vo French Presse.

Ako to vyzerá v praxi, si môžete pozrieť vo videu.

Tomuto sa môžete vyhnúť, ak sa rozhodnete šľahať mlieko priamo ručným šľahačom, ktorý funguje na rovnakom princípe ako šľahanie vo French Presse. Pohybom piestu hore a dole. Takýto šľahač ponúka spoločnosť Barista&Co alebo známy výrobca moka kanvíc Biatelli, ktorý svoje šľahače vyrobil z hliníka, takže sú vhodné na priame zohrievanie mlieka na plynovom alebo elektrickom sporáku či sporáku so sklokeramickou varnou doskou.

NAPENENIE MLIEKA BEZ NÁMAHY

Pomocou elektrických napeňovačovmlieka našľaháte mlieko úplne jednoducho . V našom e-shope momentálne nájdete dva :Sencor SMF 2020WH a elektrický napeňovač od spoločnosti Bialetti. Oba majú okrem šľahania teplého mlieka aj funkciu ohrievania mlieka alebo šľahania studeného mlieka, čo je skvelé na prípravu ľadovej kávy. Stačí teda naliať mlieko a stlačiť tlačidlo, zvyšok urobí prístroj za vás. Tieto elektrické napeňovače majú jednu nevýhodu, a to, že často šľahajú mlieko do veľmi hustej peny, čo nie je práve najlepšie na latte art. So vzniknutým mliekom potom musíte pracovať, aby bolo vhodné na kreslenie tulipánov do cappuccina.

NAPENENIE MLIEKA VO VLASTNÝCH RUKÁCH

Ďalším veľmi obľúbeným prístrojom sú elektrické ručné šľahače. Na jeho používanie potrebujete len dve tužkové batérie AA. Ľahko s ním našľaháte horúce aj studené mlieko. Môžete ho potom naliať priamo do kávy. Nalatte art musíte použiť latte maker, ale k tomu sa ešte vrátim. Okrem mlieka vám našľahá aj kakao alebo horúcu čokoládu pre deti alebo dresing na šalát či smoothie. Je to veľmi multifunkčná záležitosť. Ako zástupcu týchto šľahačov nájdete v našom e-shope napeňovač Bodum Schioma.

Aj pri ručnom šľahači je potrebné dodržiavať uhol 45° na dobre napenené mlieko. Ak chcete zmiešať penu s mliekom, šľahajte kolmo. Zdroj: Mlynské čerpadlo, s.r.o., s.r.o.

INOVÁCIA DOMÁCEHO ŠĽAHANIA MLIEKA NA DOMÁCE CAPPUCCINO

Nanajkrajšie latte art potrebujete dobre našľahané mlieko, ktoré nevyzerá ako pena vo vani, ale je to krásna lesklá mikropena. Doma alebo na cestách, skrátka bez kávovaru, to môžete dosiahnuť s touto relatívnou novinkou na trhu ,Subminimal NanoFoamer. Ide teda o akýsi ručný elektrický napeňovač, ktorý však nie je rovnaký ako ostatné. Subminimal je vybav enýdvoma nástavcami s dvoma rôznymi hustotami mriežky, pričom obe sú veľmi jemné, takže v mlieku nevytvárajú veľké bubliny, ale jemnú mikropenu, a to približne za 20 sekúnd.

Každá mriežka je vhodná na šľahanie mlieka na iný nápoj. Jemná mriežka vytvorí hustejšiu penu, a preto je vhodnejšia na latte, . Mriežka Super Fine sa bude používať predovšetkým na cappuccino alebo flat white. Súčasťou puzdra je aj uzáver, takže vám nič nebráni vytvoriť si dokonalé cappuccino na cestách. Po použití stačí metličku opláchnuť vo vode. Napeňovač môžete použiť aj na prípravu kakaa, čaju matcha alebo chai latte.

LATTE ART IBA S LATTIEROU

Chcete, aby vaše cappuccino bolo nielen lahodné, ale aj krásne? Naučiť sa kresliť dosamotného cappuccina nie je až také ťažké, základom je správne našľahané mlieko. Pred nalitím našľahaného mlieka do espressa sa uistite, že máte mlieko dobre premiešané. To sa nerobí lyžičkou, ale plynulým krúžením zápästím po povrchu latte. Ak máte na povrchu veľmi veľkú mliečnu "čiapočku", môžete si pomôcť buď nalitím, alebo jej zoškrabaním lyžičkou. Nežiaducich bubliniek v mlieku sa môžete zbaviť tak, že ho položíte na stôl.

Správne našľahané mlieko a lattéra stačia na to, aby ste si doma do kávy nakreslili mliečne obrázky. Na začiatku budete pravdepodobne vytvárať rôzne abstrakcie, ale časom určite pochopíte, ako na to. Zdroj: Tyler Nix | unsplash.com

Vďaka zobáčiku na latte je potom jednoduchšie nakresliť do svojho cappuccina srdce, rozetu alebo dokonca labuť. Najlepší spôsob, ako sa naučiť robiť latte art , jeskúšať, skúšať, skúšať. Okrem kurzu šľahania mlieka, pre ktorý nás môžete kontaktovať priamo, odporúčam pozrieť si aj niektoré z videí na YT.

Pozrite si, ako nakresliť srdce do cappuccina.

NIE JE MLIEKO AKO MLIEKO

Dôraz treba klásť aj navýber mlieka, pre kvalitnú mikropenu treba siahnuť po kvalitnom mlieku. Dobrú kávu si predsa nechcete pokaziť zlým mliekom. Najlepšie mlieko je čerstvé, čo najmenej umelo upravované a od farmára. Na dobré našľahanie si vyberte bežné tučné mlieko, odstredená voda veľmi sťažuje šľahanie mikropeny.

Voľba kávičkárov čoraz častejšiepadá na rastlinné mlieka, teda alternatívy kravského mlieka, ako je sójové, ovsené, kokosové alebo dokonca hrachové mlieko. Aj tu je dôležitý výber, pretože pri kravskom mlieku potrebujete na dobré našľahanie mlieko s vyšším obsahom tuku. Preto aj na domáce použitie odporúčam hľadať rastlinné mlieka sbaristickou alebo baristickou prísadou. Práve tie zaručujú dobrú voľbu pre kávové nápoje.

Ak používate alternatívne mlieko a vaše latte art nie je dokonalé, nezúfajte, niekedy, aj keď si vyberiete baristické mlieko, je ťažšie mlieko našľahať a ešte ťažšie s ním nakresliť tulipány v cappuccine. Najmä ak mlieko šľaháte bez kávovaru pomocou niektorých z vyššie uvedených tipov, tie fungujú skvele s kravským mliekom, ale rastlinné mlieko je jednoducho ťažšie. Spomínaný Subminimal NanoFoamer však skvele funguje aj s alternatívami.

Odporúčané produkty6