Sprievodca latte art

DÔLEŽITÉ RADY

Ak chcete začať s latte art, musíte byť trpezliví. Budete tiež potrebovať niekoľko základných vecí a niekoľko rád, ktoré vám pomôžu začať. Najdôležitejšou vecou jekávovar s parnou tryskou (tá je samozrejmosťou u profesionálnych kávovarov, ale často ju obsahujú aj menšie, domáce pákové, automatické alebo kapsulové kávovary). Musíte vlastniť aj baristickú kanvicu z nehrdzavejúcej ocele na šľahanie mlieka. Ten správny si môžete vybrať podľa kónického tvaru a špeciálneho lievika. Na vytvorenie peny bez zvyšku na jedno cappuccino budete potrebovaťkanvičku s objemom do 360 ml.

Samozrejme, pre divákov je efektnejšie načerpať priamo našľahanú penu do kávy, táto technika sa nazýva free pour. Existuje aj pomôcka, ktorá umožňuje vytvárať jemnejšie a rafinovanejšie tvary z mliečnej peny, táto technika sa nazýva leptanie. Je to baristické pero na latte art.

ZAVEDENÉ POSTUPY

Existujú zavedené a osvedčené postupy pre latte art, ktoré pomáhajú začiatočníkom lepšie sa zorientovať v tomto odvetví. Vzory sa najčastejšie vytvárajú pomocou dvoch vyššie uvedených techník. Je totechnika voľného nalievania, pri ktorej sa vzory pomaly nalievajú do vytvoreného penového základu s penou priamo z baristickej kanvice. Pracujeme s náklonom kanvice a šálky, rýchlosťou a spôsobom nalievania. Na vytvorenie lístkov a mliečnej čiary na konci používame hojdavé pohyby s kanvicou, čím sa vzor preruší a konce lístkov sa vďaka mikrovlnnej rúre ohnú. Vznikajú základné tvary srdiečok, jabĺčok, ktoré sú typické pre macchiato. Alebo rozeta či papraď pre café latte. Obľúbené a pokročilejšie obrázky sú tulipán, labuť s dlhým krkom alebo škorpión. Voľné nalievanie si vyžaduje skúsenosti, rýchlosť a presnosť.

Druhá technika je z hľadiska postupu trochu prácnejšia. Leptanie spočíva v dokončení základného vyliateho obrázka najlepšie baristickým perom, ale postačí aj obyčajná špajla alebo špáradlo. Touto technikou môžete vytvoriť jednoduché geometrické tvary alebo rýchle schematické kresby zvierat, kvetov alebo tvárí vašich obľúbených zákazníkov a celebrít.

AKO VYTVORIŤ PENOVÉ LATTE ART?

Bez peny by nebolo latte art. Ako ho vytvoriť? Rýchlo. Rýchlosť ovplyvňuje kvalitu a konzistenciu peny. Naplňte kanvicu do polovice vychladeným plnotučným mliekom a priveďte ho k tryske nastavenej na približne 45 stupňov. nasmerujte ústie trysky na stranu kanvice a ponorte ju asi 1 cm do mlieka. Pustite trysku a začnite rýchlo šľahať, vytvorí sa vír a kanvica sa za chvíľu naplní penou takmer po okraj. V tejto chvíli už len sledujte teplotu, ktorá by mala dosiahnuť 60 až 70 ℃, aby ste mohli džbán pohodlne držať v ruke a nepopálili zákazníkovi jazyk. Po našľahaní niekoľkokrát buchnite dnom kanvice o stôl, aby ste vypudili veľké vzduchové bubliny. Teraz je mikropena pripravená na nalievanie do pripravovaného nápoja. Pred každým použitím a po ňom nezabudnite dôkladne prepláchnuť trysku horúcou parou. Pri tryske majte pripravenú handričku a rovnako často utierajte ústie trysky.

KDE NÁJSŤ INŠPIRÁCIU

Najinšpiratívnejšie sú videonávody, ktorých dnes na internete nájdete nepreberné množstvo. Podrob ne vám ukážu,ako postupovať, aké sú najčastejšie chyby a pomôžu vám, ak s latte artom ešte len začínate. Opisujú technické detaily (napr. čistenie trysky, nastavenie nádoby atď.) aj presné postupy pri vytváraní jednotlivých vzorov pri voľnom nalievaní a leptaní. Okrem toho sú nastránke veľmi užitočné kurzy zamerané na latte art, kde sa môžete naučiť osvedčené triky a osvojiť si rôzne vychytávky od skúsenejších baristov, ktorí sa s vami radi podelia o svoje skúsenosti .

Existuje aj veľké množstvo každoročných súťaží, ktoré môžete sledovať online alebo sa ich priamo zúčastniť. Najprestížnejšie súMajstrovstvá sveta baristov , na ktoré sa súťažiaci prihlasujú prostredníctvom regionálnych majstrovstiev - v našom prípade Majstrovstiev Českej republiky baristov alebo Latte Art League.

A kde hľadať inšpiráciu pre vlastné obrázky? Príroda ponúka tie najkrajšie a najrozmanitejšie tvary. Môžete začať napríklad pozorovaním rôznych tvarov listov a pokúsiť sa ich napodobniť, zdokonaliť svoju techniku k dokonalosti a vytvoriť napríklad motýľa alebo javorový list.

PRÍRODNÉ UMENIE

Baristické umenie je umením okamihu. Je to umenie vyvolať, hoci len na chvíľu v každodennom zhonu, pocit pohody a radosti. Prchavé čaro obrázkov mliečnej peny k tomu výrazne prispieva. Takže pred prvým dúškom, ktorý, žiaľ, všetko pokazí, sa pozrite do svojej šálky a oceňte baristovu snahu. Niektorí dokážu skutočné zázraky!