Obzretie sa za majstrovstvami Českej republiky v tlači AeroPress

Majstrovstvá sveta v tlači AeroPress

Budovanie komunity, nadväzovanie priateľstiev a oslava kávy. Takto opisuje organizácia The World AeroPress Championship súťaž o kávu AeroPress.

Baristi a nadšenci kávy sa zídu z celého sveta, aby predviedli svoje najlepšie výkony v príprave kávy s AeroPressom.

Od roku 2008 sa na tomto šampionáte stretávajú milovníci kávy, aby spoločne odpovedali na otázku, ktorú si ešte nikto nepoložil:"Kto dokáže uvariť najlepšiu šálku kávy pomocou AeroPressu?".

Podstatou šampionátu je spojiť ľudí milujúcich kávu v otvorenom, inkluzívnom a zábavnom prostredí.

Víťazné ceny v národnej súťaži AeroPress 2018. Zdroj obrázku. europeancoffeetrip.com

Krátko o AeroPresse

Ľahký valcovitý tvar, vyrobený z tvrdého plastu a ideálny kávový partner na cestovanie. To je AeroPress. Jeden z alternatívnych spôsobov prípravy kávy. Funguje na princípe lisovania kávy cez papierový filter a ponúka ešte rozmanitejšiu chuť kávy.

Súťaž vo Vancouveri

Prvýkrát v 14-ročnej históriisa majstrovstvá sveta AeroPress uskutočnia v kanadskom Vancouveri. Svetové finále sa bude konať počas troch decembrových dní, ktoré budú až po okraj naplnené kávovým kamarátstvom a súťažou o to, kto je najlepší v..

Podmienky súťaže

Súťaž je otvorená pre všetkých. Či už je to skúsený barista alebo domáci nadšenec. Všetko, čo potrebujete na súťaženie, jekávovar AeroPress, vášeň pre prípravu kávy a dodržiavanie jednoduchých pravidiel:

 • Káva musí byť pripravená len pomocou prístroja Aeropress.
 • Musia sa použiť všetky 3 časti -komora , piest a sitko. Žiadne iné neoriginálne príslušenstvo nie je povolené.
 • Môže sa použiťakýkoľvek filter - papierový, látkový, kovový...
 • Používa sa len mletákáva a voda.
 • V deň súťažedostanú súťažiaci balenie kávy (v Českej republike káva od Doubleshot), ktorú môžu použiť. Nie je povolená žiadna vlastná káva.
 • Maximálne 18 g kávy.
 • Minimálne 150 ml finálnej kávy.
 • Časový limit na prípravu kávy je 5 minút.
 • Porušenie pravidiel bude mať za následok diskvalifikáciu.

Majstrovstvá Českej republiky AeroPress

V Českej republike sa konala desiata súťaž v poradí. Súťaže sa zúčastňuje 27 kávových nadšencov a každý z nich môže vytvoriť jednu šálku.

Zdroj obrázku: facebook.com/doubleshot.cze

Ktorý barista sa dostal až do finále vo Vancouveri?

Prvé miesto Mario Adamčík

Prvé miesto v českom kole získal barista a autorčasopisu Roast Different, MarioAdamčík, ktorý sa dostal až do finále v kanadskom Vancouveri.

Mário sa o víťazný recept podelil na svojom Instagrame.

Zdroj obrázku: instagram.com/marioadamcik

Druhé miesto Adam Trubač

Nadruhom mieste sa umiestnil Adam Trubač, ktorý sa popasoval s receptom, o ktorý sa s nami podelil:

 • 18 gramov kávy
 • 170 g vody
 • AeroPress

18 g kávy zalial 30 g vody s teplotou 97 °C, zamiešal a nechal párovať asi 40 sekúnd. Pridal ďalších 140 g vody a opäť premiešal. Vodu nechal pôsobiť do 2.30 minúty a potom začal lisovať.

Ale pozor a jemne, ako na prvom rande, ako hovorí Adam. Skončil o 3 minúty, pridal do nádoby ďalších 30 g čistej vody a počas nalievania chladil.


Tretie miesto Lukas Faber

Lukáš Faber obsadil 3. miesto v súťaži o najlepšiu kávu. Aký bol jeho recept?

 • 18 g kávy
 • 220 g vody
 • 2 originálne filtre AeroPress
 • metóda reverzného obtoku

Lukas pomlel kávu o niečo jemnejšie ako na V60 (Timemore Chestnut X - 13 kliknutí). Medzitým zohrial vodu na 94 °C a prepláchol filtre. Kávu nasypal do AeroPressu a pridal 160 g vody.

O 0:20 začal miešať, každú sekundupohybom tam a späť . To je 15 pohybov počas 15 sekúnd, takže sa dostal až na 0:35. Nasadil filter, vytlačil prebytočný vzduch a počkal do jednej minúty. Potomprevrátil AeroPress na karafu a celý AeroPress opäť roztočil.

Pri jednej minúte a 30 sekundách začal tlakovať približne 40 - 45 sekúnd. Nakoniec doplnil zvyšných 60 g vody. Takže jeho konečný čas bol približne 2:10 - 2:15.

Zdroj obrázku: instagram.com/marioadamcik

Ako si reprezentant Lázeňskej kávy poradil so súťažou?

Aj naša pražiareň vyslala na súťaž svojho zástupcu.Dominik Fabík sa súťaže zúčastnil ako reprezentant. Podelil sa s nami aj o svoj recept:

 • 16 g kávy
 • voda 78 °C

Mletú kávu na 23 kliknutí nasypal do AeroPressu a zalial 40 ml vody. Spolu miešal 30 sekúnd, potom prilial ďalších 40 ml vody a opäť miešal 30 sekúnd.

Potom doplnil zvyšných 180 ml vody, uzavrel ju filtrom, počkal 2 minúty a 10 sekúnd a potom stlačil.

Nepodarilo sa vám tento rok zapojiť do súťaže alebo ste sa neumiestnili na prvom mieste? Nezúfajte. Teraz máte dostatok času na to, aby ste si vzali AeroPress, natrénovali s ním svoju najlepšiu šálku a porazili svojich súperov v budúcoročnej súťaži.