Ako vyrobiť latte art: labute a iné zvieratá

TIPY NA LATTE ART PRE ZAČIATOČNÍKOV

V prvom článku série o technike latte art som opísal, ako správne našľahať mlieko a ako ho naliať do šálky. Ďalší článok som venovala najobľúbenejším tvarom latte art, t. j. srdiečkam a tulipánom.

Vtretej časti tohto seriálu som vám ukázala, ako ozdobiť typické kaviarenské latte , t. j. ako rozetu. A dnes vám v tomto článku o latte art poviem, ako spojiť všetky techniky, ktoré ste sa doteraz naučili, a potom nakresliť labuť do cappuccina.

AKO VYTVORIŤ LATTE ART S LABUŤOU

Zvieracie motívy patria k najobľúbenejším a zároveň najzložitejším obrázkom, ktoré zdobia mliečne kávové nápoje. Do cappuccina, kaviarenského latte a aj tí najšikovnejší baristi kreslia do espressa macchiatos obrázky zebier, líšok a labutí.

Zvieracie motívy sa dajú do kávového mlieka nakresliť aj zjednodušene, bez zložitých detailov. Dôležité jepochopiť, ako sa s mliekom pracuje. Vedieť mlieko dobre našľahať a mať nacvičené pohyby s kanvičkou pri nalievaní.

LATTE ART LABUŤ ALEBO AKO VYTVORIŤ OBRÁZOK LABUTE V KÁVE

Základná labuť je tvorená rozetou a srdcom. Vytvára sa v dvoch spojených krokoch. Do správne vytvorenej hladiny kávy budete nalievať mlieko. Keď sa mlieko začne vťahovať do hladiny, objaví sa biela škvrna a môžete začať kresliť.

  1. Kolísavým pohybom vytvoríte rozetu - telo alebo krídlo labute. Táto rozeta sa bude mierne líšiť od klasickej. Nebude taká veľká, môže byť mierne naklonená, a čo je najdôležitejšie ,prúd mlieka nebude prechádzať presne stredom rozety, ale pozdĺž jej okraja.
  2. V druhom kroku opäť priblížite kanvicu k povrchu, aby bolo mlieko dostatočne blízko na to, aby sa na kávu mohlo vyfarbiť. Rukou s latkoupohybujte smerom k pravému okraju, aby ste vytvorili bielu líniu - krk labute. Nakoniec vytvorte tvar srdca - hlavu labute.

POSTUP LATTE ART PRE ĎALŠIE VERZIE LABUTÍ V KÁVE

Ak tvar rozety nie je váš obľúbený, môžete vytvoriť labuť pomocou techniky tulipánu. Namiesto rozety zasadte do povrchu kávy úzkytulipán s minimálne tromi okvetnými lístkami. Pokračujete vytvorením krku voľným kreslením do povrchu a obrázok opäť ukončíte hlavou labute, teda tvarom srdca.

Pozrite si obrázky latte art na internete a vyskúšajte kombinovať tvary a techniky, aby ste svoj motív vyzdobili na povrchu kávy. Vaša labuť môže byť skôr z profilu s dvoma krídlami, môže mať korunku, vlny pod telom alebo možno skúste nakresliť dve labute.

Obrázok latte art na povrchu môžete upraviť a vytvoriť tak kávu napríklad s dvoma labuťami a srdcom. Zdroj obrázku: Mgr: Zdroj: Canva pre

AKO SA NAUČIŤ LATTE ART? KRESLITE, CVIČTE, CVIČTE...

Ak ste zvládli základné techniky latte artu, kreslenie rozety a tulipánu, pracujte na svojich zručnostiach ďalej a skúšajte, trénujte, vytvárajte cappuccino jedno po druhom. Osvojte si správny baristický úchop a pochopte, ako sa mlieko správa v káve.

Potom sa pustite do svojich originálnych tvarov, osobných nápadov a vytvárajte jedinečné kávy. Inšpirujte sa skúsenými profesionálmi, napríklad na súťažiach, ako je kategória latte art v rámci národného šampionátu Barista roka.

KDE ZÍSKAŤ INŠPIRÁCIU NA LATTE ART?

Najväčšou múzou pre vás aj profesionálov je príroda. Či už ide o faunu alebo flóru. Môžete skúsiťnakresliť napríklad ružu, aj s tŕňmi do najmenšieho detailu. Alebo môžete na začiatok začať so zábavnými, jednoduchšími zábermi na zvieracie motívy. Taký medvedík nie je vôbec zložitý a je tiež veľmi obľúbeným latte art obrázkom.

LEPTANIE: ILUSTRUJTE DETAILY KÁVOVÝCH OBRÁZKOV

Zvieracie motívy odliate základnými technikami latte art bývajú dotvorené metódou nazývanou leptanie. Tá sa vykonávabaristickým perom alebo špajdľou. Okrem spomínaného motívu medveďa môžete z v podstate rovnakého základného tvaru vytvoriť aj psa, pandu alebo prasiatko. Pomocou špajle vytvorte rybu z dvojlístka tulipánu.

Poteší aj roztomilý slimák v káve. Môžete ho vytvoriť vrstvením okvetných lístkov ako pri tulipáne. Okvetné lístky sa viac zasunú do seba. Vytvoríte tak ulitu. Nakreslite čiaru pod ulitou , t. j. nohu (telo) slimáka, a ukončite ju hlavou. Pomocou špajle nakreslite tykadlá a možno aj roztomilý úsmev.

Inšpiráciu na latte art nájdite u profesionálnych baristov, na internete alebo v prírode. Na pridanie detailov použite techniku leptania. Zdroj obrázku: Mária Štefániková, PhD: Zdroj: Canva pre

LATTE ART NIELEN NA KÁVU

Jednoduché zvieracie motívy milujú najmä deti. Preto neváhajte využiť príležitosť a precvičiť si latte art aj na nápojoch pre ne. Samozrejme, nehovoríme, aby ste svoje ratolesti nútili piť kávu. Namiesto espressa z výberu kávy v základe mliečneho nápoja môžete pre svoje deti pripraviť babyccino alebo kakao s obrázkom.

V troche horúcej vody rozmiešate tri čajové lyžičky rozpustného kakaa. Tento základ bude fungovať rovnako ako espresso. Na nakreslenie kakaa použijete rovnakú techniku, akú ste použili na vytvorenie latte art v káve. Výsledok bude kontrastnejší vďaka tmavšej farbe kakaa.

V ČOM ŠĽAHAŤ MLIEKO NA LATTE?

Jednoduché srdce, môžete vytvoriť aj s hustejšou mliečnou penou takto vytvorenou napríklad elektrickým alebo mechanickým šľahačom. Alebo aj s mliekom vyšľahaným vo french presse. Takáto pena si vyžaduje dobrý odhad a následné spracovanie v kanvici leštením a odlievaním.

Neistý výsledok a vysoká spotreba takto našľahaného mlieka odôvodňuje kúpu kávovaru. Ak teda máte radi kávu s mliekom a často si ju doprajete, zaobstarajte si kávovar s parnou tryskou. Oplatí sa to. Lacnejšie typy domácich kávovarov nemusia mať taký dobrý výkon dýzy a kým prídete na to, ako váš model kávovaru ovládať, spotrebujete pomerne veľa mlieka. Pozrite sa aj na samotné spracovanie trysky.