Čo je káva macchiato

ODKIAĽ POCHÁDZA MACCHIATO

Espresso macchiato vzniklo pravdepodobne v Taliansku v 80. rokoch 20. storočia vďaka baristom, ktorí chceli odlíšiť objednávku obyčajného espressa pre ľudí, ktorí k nemu ešte potrebovali kvapku mlieka.Podobný nápoj ako espresso macchiato sa pije v Portugalsku ako káva pingado .

Iné nápoje majú rovnaký názov ako macchiato, takže je náročné ich rozlíšiť. Napríklad v Austrálii si môžete objednať tzv. long macchiato, čo sú dva šoty espressa a trochu mlieka. Napríklad spoločnosť Starbucks ponúka karamelové macchiato, nápoj vynájdený v 90. rokoch 20. storočia, ktorý pozostáva z našľahaného mlieka s jedným šálkou espressa a karamelového sirupu.

MACCHIATO, KAŽDÝ MÁ INÚ DEFINÍCIU

Lauro Fioretti, vedúci oddelenia vzdelávania spoločnosti Simonelli Group, výrobcu kávových zariadení, vysvetľuje, že existujúdva rôzne nápoje - macchiato a espresso macchiato. Prvý sa zvyčajne podáva vo vysokom pohári a pozostáva z espressa a našľahaného horúceho mlieka. Espresso macchiato je menšie a podáva sa v šálke na espresso spolu so šľahaným mliekom.

Ollie Futcher, vedúci praženia v spoločnosti Saint Espresso v Londýne, uviedol, že macchiato je dvojité espresso s mliečnou penou, ktorá má na vrchu hladkú štruktúru. Mikael Jasin, riaditeľ spoločnosti So So Good Coffee Company v indonézskej Jakarte, súhlasí s tým, že macchiato sa pripravuje z jednej dávky espressa a trochy mliečnej peny.

Hoci Lauro je presvedčený, že základ espressa macchiato by mal obsahovať jeden výstrel espressa a trochu mlieka, pripúšťa, že niektoré kaviarne v Taliansku ho dopĺňajú latte art alebo robia iné variácie. Sú kaviarne, ktoré do espressa pridávajú len mliečnu penu, iné, ktoré pridávajú len horúce neošľahané mlieko, a dokonca aj kaviarne, ktoré pridávajú len studené mlieko.

Či už sa macchiato pripravuje s mliekom alebo mliečnou penou, stále ide o nápoj, ktorému dominuje espresso. Tradičné espresso macchiato je obľúbené v mnohých krajinách, pretože nie je také silné ako espresso a zároveň nie je také riedené ako latte.

Šampión súťaže Swiss Barista Competition 2017 André Eiermann z Victoria Arduino Australia súhlasí, že tento nápoj je vhodný pre tých, ktorí chcú niečo menej intenzívne ako espresso. Je to harmonický mliečny nápoj na báze espressa pre milovníkov malých šálok kávy, ktorí si chcú vychutnať svoju kávu s trochou mlieka.

Espresso macchiato možno považovať za zdravšiu možnosť, pretože obsahuje len malé množstvo mlieka, takže nápoj neobsahuje toľko kalórií. Mlieko však zároveň robí kávu jemnejšou a väčšina ľudí si ju nepotrebuje sladiť, takže opäť ide o zdravšiu verziu.

AKÁ JE BUDÚCNOSŤ MACCHIATA

Macchiato má pre niektorých zákazníkov zjavnú príťažlivosť, a to aj napriek tomu, že jeho receptúra sa v jednotlivých kaviarňach líši, preto sa v kaviarňach vždy pýtajte, ako pripravujú espresso macchiato.

Ollie Futcher verí, že macchiato určite zostane na nápojových lístkoch. Pražiarne začínajú pražiť kávu tak, aby výsledné espresso malo čo najvyváženejšiu chuť. Zákazníci potom nebudú vyžadovať cukor, pretože chuť kávy im bude príjemná aj bez neho. A budú potrebovať menej mlieka, takže espresso macchiato vyzerá ako skvelá voľba, ani príliš málo, ani príliš veľa.

Samozrejme, na konečný úspech nápoja môže mať vplyv aj to, kto ho pripravuje, pretože dávka espressa musí byť vždy dokonalá. V macchiate s mliekom nemôžete skryť zle extrahované espresso. Pre baristov je tak trochu výzvou ukázať, čo dokážu.