Káva piccolo, existuje alebo nie?

Aký nápoj sa skrýva pod názvom piccolo?

Nech sa na to opýtate ktoréhokoľvek baristu: "Čo je to piccolo?" s radosťou vám odpovie obľúbenou baristickou frázou:"Piccolo neexistuje."

Napriek tomusa s týmto pojmom stretávame v českých kaviarňachveľmi často a medzi miestnymi návštevníkmi kaviarní ho počujeme až príliš často. Zákazníci často ani nevedia, čo si objednávajú.

Pri objednávke piccola môžeme dostať buď espresso, malú silnú kávu s objemom 30 ml, alebo ešte menšiu kávu - ristretto.

Ak toto označenie použijeme v zahraničných kaviarňach, musíme počítať s tým, že barista námnebude rozumieť.

Vo väčšine prípadov nebude vedieť, čo má pripraviť, alebo pripraví niečo úplne iné, ako sme zvyknutí z českých kaviarní. Pure Piccolo je rize českéoznačenie .

Odkiaľ pochádza názov piccolo?

Napriek tomu, že piccolo je talianske slovo, ani v Taliansku sa s ním nedokážeme vyhnúť. V skutočnosti v doslovnom preklade z taliančiny znamená malý, ale v Taliansku sa v súvislosti s kávou nepoužíva.

Ak budeme pátrať po pôvode tohto slova, vrátime sa späť do Talianska. Existuje totiž teória, že tento výraz priniesli turisti z Talianska niekedy po revolúcii. V období, keď sa u nás začala rozbiehať kávová scéna a okrem obľúbeného turku začali kaviarne skúšať aj iné druhy nápojov.

V kaviarňach sa začali objavovaťkávovary na espresso, ale málokto ich vedel používať a nikto nevedel,ako vyzerá dobrá káva.

Výsledkom boli rôzne nápoje s rôznym objemom a veľkosťou, čo sa nepáčilo talianskym turistom, ktorí boli zvyknutí na malé espresso.

Takže keď na stole pristálo espresso veľkosti lungo, Taliani pohŕdali personálom, že si ho neobjednali a že chcú menšiu kávu,"piccolo". Pravdepodobne odtiaľ sa tento názov ujal a v českých kaviarňach sa uchytil na dlhé roky.

Kampaň "Piccolo neexistuje"

Piccolo nie je jediným problematickým pojmom pre kávu v Českej republike. V miestnych kaviarňach často počujeme výraz"presso" alebo dokonca"expresso". Prekvapivo ani jeden z týchto termínov nie je správny.

Česká kaviarenská scéna všeobecne problémy v terminológii a typológii kávy, preto v roku 2010 vznikol Klub kávy, ktorý reaguje na potrebu podporiť znalosti o príprave kávy v kaviarňach a domácnostiach v Českej republike.

Spustili populárnu kampaň s názvom"Piccolo neexistuje" s ambíciou vykoreniť piccolo a ďalšie prípady nezmyselných kávových nápojov a zaviesť nový kávový poriadok.

Piccolo Latte - možno piccolo existuje

Pamätáte si, keď som písal, že ak si v zahraničí objednáte piccolo, je pravdepodobné, že vám personál prinesie úplne iný nápoj? Nuž, je čas pozrieť sa bližšie na tentozáhadný nápoj .

Piccolo latte - malý mliečny nápoj, ktorý sa niekedy označuje ako"latte s nízkym prílivom", sa dá ťažko nájsť a často je nepochopený. Vďaka svojmu prieraznému espressu a jemnému mlieku môže byť lahodnou alternatívou ku klasickým kávam.

Piccolo latte je mliečny nápoj, ktorý sa zvyčajne podáva v pohári s objemom 85-114 ml. Saša Šestic, majster sveta baristov z roku 2015, ho opisuje ako"jeden diel espressa a dva diely našľahaného mlieka s vrstvou hodvábnej peny na vrchu". Presnejší pomer definuje ako "dávku espressa, približne 20-30 ml, so 40-60 ml mlieka".

Odpovedal som na vašu základnú otázku. Piccolo, ako ho poznáme v Českej republike, správne neexistuje. V spojení s kávou existuje len piccolo latte, ktoré si však častejšie vychutnávame v zahraničí.