Čo je to káva Flat White? Recept a história tohto nápoja

Flat White. Čo to je?

Vezmime to poporiadku a definujme kávu Flat White. Keď si ju objednáte, očakávajte kávu s mliekom. Obsah kávy bude predstavovať 2 espressa a zvyšok šálky - alebo najčastejšie pohára - bude doplnený našľahaným teplým mliekom. Tieto ingrediencie spolu tvoria Flat White, ktorý má objem približne 160 ml.

Nie všetky pekárne však pečú chlieb rovnako, preto sa baristu opýtajte na presné zloženie alebo objem nápoja, pomer ingrediencií a množstvo kávy. Kávu Flat White môžete pripraviť menšiu (140 ml) alebo väčšiu (180 ml), dokonca aj sila kávy sa môže líšiť.

Okrem správnej výslovnosti, ako som už spomínal na začiatku tohto článku, som sa stretol s objednávkami typu: "Dám si byt!... Jeden byt, prosím!... Dva byty." Ale teraz už poďme k príprave a základnému receptu tohto nápoja.

Príprava Flat White

Základom nápoja je espresso, ktoré je doplnené našľahaným mliekom. Preto na prípravu tejto kávy budete potrebovať:

Základný recept Flat White

 • Dvojité espresso (približne 50 ml)
 • Šľahané mlieko (viac ako 100 ml, v závislosti od objemu vášho latte)
 • šálku nakávu (ako sa používa na cappuccino)

Všeobecné odporúčanie na prípravu kávy Flat White: ⅓ kávy a ⅔ mlieka.

Ako pripraviť Flat White

 1. Pripravte si 2 espressá.
  - Dvojité espresso v základe nápoja prináša silnejšiu a silnejšiu chuť kávy. Správny recept espresso je oveľa dôležitejší ako napríklad pri príprave kávy Café latte. Nadmerný obsah mlieka v nej zakrýva mnohé chute kávy.
 2. Mlieko vyšľahajte.
  - Použite správny postup šľahania mlieka
  , aby ste vytvorili hladkú a krémovú mikropenu. Jediným poklepaním na stôl sa zbavíte všetkých bublín na povrchu. Premiešavaním mlieka v džbáne vyleštíte jeho štruktúru.
 3. Do kávy nalejte mlieko.
  - Čo iné nám zostáva, ako spojiť mlieko a kávu do jedného lahodného nápoja alebo Flat White. Mliečny nálev dokončite technikou latte art, t. j. obrázkom na povrchu.

Rozdiely medzi Flat White, cappuccinom a latte

Ako sa líšia objemom a cenou?

Flat White vs. cappuccino vs. latte

Zvyčajne je menšia ako latte a väčšia alebo má rovnaký objem ako cappuccino. Vždy je silnejší ako ostatné dva porovnávané nápoje. Cenovo je Flat White bližšie k Caffé Latte, hoci má menší objem, ale za to viac kávy - espressa.

2 espressá 1 espresso 1 espresso
100 ml mlieka 110 ml mlieka 150 ml mlieka
objem 150 ml objem 140 ml objem 180 ml
cca 60 - 80 Kč cca 50 - 70 Kč cca 60 - 90 Kč

Uvedené objemy a ceny sú samozrejme ilustratívne a líšia sa podľa cenovej politiky jednotlivých kaviarní. Výrazné cenové rozdiely sú najmä medzi jednotlivými regiónmi Českej republiky. Viac informácií o cenách kávy v Českej republike nájdete v článku na Espresso Index.

Flat White tradične v pohári, cappuccino alebo veľkej šálke na latte. Aby si každý mohol objednať správny pomer kávy a mlieka v šálke. Podľa vlastného vkusu.

Druhy kávy Flat White. Ako sa vyrába vo svete?

Rozdiely v príprave kávy Flat White sú malé, recepty sa líšia od kaviarne ku kaviarni a od baristu k baristovi. Ak si prejdeme históriu vzniku tohto kávového nápoja, pri jeho zrode stáli baristi z Austrálie a Nového Zélandu.

Dve krajiny sa hádajú o vlastenectvo nápoja Flat White a dva originálne recepty. Kto bol prvý? Názory tretích strán sa zhodujú v tom, že Austrálčania pravdepodobne zaradili Flat White do svojej kaviarenskej ponuky skôr ako Nový Zéland.

Recept na Flat White z Austrálie vs. Flat White z Nového Zélandu

Austrálska Flat White sa tradične pripravuje na základe 2 ristrettov alebo "kratších espress". Druhý recept sa líši v základe. Nastránke na Novom Zélande pripravujú Flat White zvyčajne z jedného silného espressa. Ak vlastníte nahú páku alias nahý portafilter, môžete pripraviť espresso s objemom 36 ml. Čo je takmer dve espressá.

Austrálsky recept na Flat White z dvoch espress je rovnaký ako ten, ktorý používa všadeprítomný Starbucks. Tento svetový kávový gigant s bezkonkurenčným dosahom a marketingovou stratégiou urobil z Flat White hit medzi kávovými nápojmi. A spomínané krajiny začali "vojnu", aby získali celosvetové uznanie, že dali svetu Flat White.

Príbeh kávy Flat White zo Sydney

Písal sa rok 1985. V Austrálii, konkrétne na ulici Sussex v Sydney, si vtedy 30-ročný Alan Preston otvoril kaviareň Moors Espresso Bar. V tomto období sa vďaka silnému vplyvu Talianov usadených v Austrálii v 20. storočí stalo pitie a príprava kávy veľmi obľúbenou činnosťou Austrálčanov. Taliani so sebou priniesli trend pitia kávy v ich typickej forme, espressa. Preto Alan Preston otvoril kaviareň zameranú na nápoje na báze espressa.

V 80. rokoch boli typické mliečne nápoje s naozaj vysokou vrstvou mliečnej peny. Alan Preston však prišiel s kávou, ktorá by bola podobná latte populárnemu v Austrálii, ale chuť kávy by bola výraznejšia. Ďalším rozdielom bolo len vyrovnanie hladiny nápoja. Nie kopec mliečnej peny ako pri klasickom talianskom cappuccine.

Austrália ako krajina plná rôznych kultúr vytvorila "hybridnú" kávu. Káva s typickým našľahaným mliekom, ale zarovnaná po okraj šálky. Ľahko sa pije bez miešania, je lahodná, jemná vďaka mlieku a zároveň silná vďaka použitiu dvojitej dávky kávy. Tento obľúbený kávový nápoj Alana Prestona musel byť súčasťou ponuky jeho novej kaviarne. Jeho plochá biela káva alebo Flat White.

Tento príbeh je rozšírený v komunite baristov a milovníkov deep L po celom svete. Samotný vynálezca Alan Preston je na tento austrálsky poklad patrične hrdý a vytvoril webovú stránku , na ktorej podrobne opisujesvoje spomienky týkajúce sa histórie tohto populárneho nápoja.

Písanie a zverejňovanie informácií o pôvode Flat White malo aj ďalší dôvod. Išloo dlhoročný spor Austrálie s Novým Zélandom o vynález tohto mliečneho kávového nápoja.

Barista z Wellingtonu a prvý Flat White

V rovnakom čase ako Austrália si aj Nový Zéland pripísal zásluhy za vynález Flat White. Obe krajiny, ktoré od seba oddeľuje Tasmánske more, sa už niekoľko rokov sporia o pôvod obľúbeného kávového nápoja (obe krajiny, ktoré nie sú od seba príliš vzdialené, mali medzi sebou viacero sporov, napríklad o pôvod svetoznámeho koláča Pavlova).

Na Novom Zélande sapríbeh vzniku Flat White spája s náhodou a nepodarenou kávou.

Fraser McInnes pracuje v kaviarni Bar Bodega vo Wellingtone v roku 1989. V tom roku, koncom leta, sa počas pracovnej zmeny stalo, že baristovi sa nepodarilo pripraviť cappuccino, ktoré bolo v tom čase pripravené typickým talianskym spôsobom, s vysokou "čiapkou" mliečnej peny. Fraser McInnes zlyhal práve pri šľahaní hustého mlieka. Potom sa zúfalo ospravedlnil zákazníkovi za vtedy netypický plochý vzhľad svojej kávy: "Prepáčte, je to plochá biela káva". Onedlho sa na jedálnom lístku objavil Flat White.

Nech už sa s prvou kávou Flat White na svete stalo čokoľvek, naďalej každý deň teší milióny kávičkárov na všetkých kontinentoch. Teraz už viete, čo je Flat White, ako si ho správne objednať a ako ho pripraviť. Prajem vám, aby ste si vychutnali chvíle pri káve, či už doma alebo v kaviarni!

Hitom tohto leta je Ice Flat White

Káva s mliekom v najchutnejšom pomere, aspoň podľa rastúceho trendu pitia Flat White, je hitom aj v lete. Ale robí to aj v ľadovej verzii ako osviežujúci Ice Flat White.

Ako ho pripravujete? Podobne ako klasická verzia. Rovnaký pomer, objem nápoja a prísady. Plus ľad.

Tentoraz sa mlieko nešľahá na tryske prístroja, ale nalieva sa priamo do pohára s ľadom. Stačí si naliať dvojité espresso a popíjať túto ľadovú kávu na terase na slnku.

Ľadové osvieženie, ktoré je tou správnou kávou a mliekom zároveň. Zdroj obrázku: Mirka Vnenková

Mandľový Flat White na ľade

Možno niekto zatúži po ešte výnimočnejšej chuti takejto ľadovej kávy. V takom prípade určite skúste namiesto klasického mlieka použiť jeho rastlinnú alternatívu . Odporúčam najmä "mlieko" z mandlí. Takýto Mandľový Flat White je jednoducho radosť. Horúce alebo s ľadom.

Pohár, kocky ľadu, mandľové mlieko a espresso - rovno dvojité. To je Almond Flat White ako sladko voňajúca ľadová káva. Zdroj obrázku: Mirka Vnenková

Odporúčané produkty5