Potrebujete domáci kávovar s PID reguláciou?

Čo je PID regulácia?

Na začiatok vám predstavím tohto baristického pomocníka. PID regulátor je elektronický komponent, ktorý má na starosti teplotu vody v kávovaroch. Skratka PID znamená "Ideálny medziproduktový teplotný počítač" - ehm... takže to je len moja mnemotechnická skratka, ale dokonale vystihuje jeho úlohu. V technickom jazyku je PID sk ratka preproporcionálno-integračno-derivačnú reguláciu. Čo je trochu komplikovaný preklad.

Ak na chvíľu zostaneme pri "technickom jazyku ",PID regulácia je definovaná ako mechanizmus spätnej väzby používaný v riadiacom systéme. PID funguje na princípe ternárnej regulácie alebo riadenia a výpočtu troch parametrov: proporcionálneho, integrálneho a derivačného. V dôsledku odchýlok od požadovanej hodnoty PID vypočíta a riadi rôzne regulačné činnosti pre konkrétnu úlohu.

Prvý PID regulátor v kávovare na espresso

Hoci systém PID uvádzam v súvislosti s výrobou kávy, až od tohto tisícročia sa PID používa pri výrobe kávovarov na espresso. Dovtedy kávovary fungovali tradičným spôsobom riadenia ohrevu pomocou snímača tlaku. Tento spôsob ohrevu však nie je úplne kontrolovateľný, aspoň nie jednoducho.

Počiatky PID v pákovom kávovare sa spájajú s pánom Schecterom, americkým výrobcom tofu a nadšencom espressa. Zaujala ho myšlienka skrotiť kolísanie teploty vody v kávovare a mať tak kontrolu nad prípravou skvelého espressa. A to, že bol výrobcom tofu, bolo pre tento príbeh veľmi dôležité.

Pretože na správnej teplote záleží aj pri príprave tohto sójového výrobku. A tú nekontroluje nikto iný ako systém PID. Pán Andy Schecter teda prevzal technológiu z továrne na tofu a pokúsil sa ju skombinovať s domácim pákovým kávovarom, konkrétne s káv ovaromRancilio Silvia. A Voilà! Do februára 2001 bol nasvete prvý kávovar so systémom PID, ktorý inšpiroval zavedenie tohto elektronického komponentu do bežnej výroby kávy. Vďaka, Andy!

Prvý pákový kávovar s riadením PID, ktorý doma vytvoril domáci kutil, milovník espressa a výrobca tofu Andy Schecter. Zdroj obrázku: baristahustle.com

Ako funguje kávovar s PID a tlakovým spínačom

Prejdime k veci, teda k vysvetleniu, prečo mať domáci pákový kávovar s PID. Najlepšie je ukázať, ako jednotlivé systémy fungujú, a porovnať ich výsledky. Takže ideme na to.

Tradičné ohrievanie kávovaru

Ako kávovar bez PID vie zapnúť alebo vypnúť ohrev vody? Pôvodná technológia je založená na princípe mechanického tlakového spínača. Teória takéhoto spínača spočíva v tom, žepri ohrievaní sa zvyšuje tlak, ktorý zapína alebo vypína ohrev.

Je to pomerne jednoduchý systém. Zapnete zariadenie a ono začne ohrievať vodu. Kým je dostatočne horúca, v kávovare je dostatočný tlak na to, aby zatlačil na membránu tlakového spínača. Tým sa ohrievanie na pokyn vypne. No v okamihu, keď tlak klesne na určitú úroveň (pripravíte si kávu a v kávovare dôjde studená voda), uvoľní sa aj tlak na spínač, a tak sa ohrev kávovaru opäť zapne, kým tlak z ohrevu opäť nespustí spínač a nevypne ohrev.

Regulácia teploty kávovaru pomocou systému PID

Práve systém PID rieši vyššie opísaný cyklický ohrev a chladenie. V prvom odseku tohto článku som ho nazval takýmto "počítačom", pretože PID regulátor je dostatočne inteligentný na to, aby pracoval s rôznymi vplyvmi na teplotu v kávovare. Nejde teda o nejaké mechanické zapínanie a vypínanie vykurovacieho systému. Ale o sofistikovaný prístroj, ktorý neustále prepočítava matematické algoritmy na dosiahnutie nastavenej ideálnej teploty na prípravu kávy.

Jednoducho povedané, PID nečaká, kým kávovar vychladne pod určitú úroveň. Ak stlačíte tlačidlo horúcej vody, PID už počíta s ochladením v dôsledku odberu a doplnenia vody. Okamžite začne vymýšľať a realizovať kroky na udržanie konštantnej teploty. PID regulátor má tiež viac možností ako tradičný systém ohrevu. V závislosti od vypočítanej činnosti spúšťa a zastavuje vykurovanie v rôznych intervaloch, čím dokáže efektívne zvýšiť alebo znížiť vykurovací výkon na dosiahnutie presnej teploty.

Potrebujete domáci pákový kávovar s PID?

Môžem len odporučiť zaobstarať si kávovar so systémom PID. Určite existujú spôsoby, ako odhadnúť ideálnu teplotu vody v kávovare bez systému PID. Trik spočíva v tom, že vodu vypustíte, kým sa kávovar nezačne opäť zohrievať, a potom odpočítate čas ohrevu, aby ste určili konkrétnu teplotu. Zdá sa mi to však ako úplne nepraktický, zdĺhavý a predovšetkým nepresný spôsob, ako mať správnu teplotu vody na prípravu espressa.

Narozdiel od počítania sekúnd počas zahrievania kávovaru je použitie PID regulácie oveľa inteligentnejším riešením. Najmä pre tých z vás, milí milovníci kávy, ktorí sa nedržia jedného druhu kávy, ale chcú so svojím kávovarom spoznať chute kávy z celého sveta. Hoci mletie a váženie je najefektívnejším faktorom pri vytváraní správneho receptu na espresso, určite s tým má veľa spoločného aj teplota vody.

Rôzne kávy potrebujú rôzne stupne teploty vody,aby sa ich chuť v šálke čo najlepšie rozvinula . A vďaka PID máte nad nastavením teploty najlepšiu kontrolu. V kávovaroch s tlakovým spínačom môžete teplotu vody upraviť otáčaním ovládacieho gombíka a prepnúť tak na mierne vyšší alebo nižší tlak. Opäť je to dosť nepraktický spôsob, ale funguje. Zatiaľ čo pri PID je oznámenie konkrétnej teploty vody oveľa jednoduchšie.

Ktorý domáci kávovar s PID reguláciou si vybrať?

Na záver mám pre vás malú inšpiráciu. Ktoré kávovary s PID riadením by ste mali zaradiť na zoznam vhodných kandidátov na váš nový domáci kávovar? Najskôr si pozrite tieto krásky, ktoré exponenciálne zvýšia vašu dennú spotrebu kávy len pre samotnú radosť z varenia.

Nuova Simonelli Mood

Keď výrobcovia najlepších profesionálnych kávovarov na svete predstavia nový kávovar pre domácnosti, vždy je to radosť pozerať sa naň. Tohtoročný príspevok od Nuova Simonelli pre domácich baristov je Oscar Mood. Obľúbený kávovar Oscar vylepšili do niekoľkých rôznych nálad alebo farieb. Čo tak mať doma kávovar na espresso v kombinácii leštenej nehrdzavejúcej ocele, dreveného portafiltru a plášťa vo farbe guacamole?

Aby sme nehovorili len o vzhľade, má samozrejme PID, ale aj dvojlitrový bojler, prehľadný displej a profesionálnu parnú trysku s technológiou "cool touch". Výberom tohto kávovaru sa teda rozhodne nespálite.

Lelit Glenda

Lelit, ďalšia profesionálna spoločnosť vyrábajúca kávovary, má sídlo v severnom Taliansku. Z ich sortimentu predomácich baristov som si vybral kávovar Glenda. Teda kávovar pre pôžitok z kávy aj pre cenu, keďže nestojí ani 20 tisíc. Napriek tomu si môžete vychutnať množstvo skvelého espressa, cappuccina, latte... jednoducho čokoľvek, na čo máte chuť.

Je jednoducho minimalistický, a pritom spĺňa všetky základné požiadavky na naozaj dobrú kávu. Najprv PID, potom je to profesionálny 58 mm portafilter, praktická parná tryska a jednoduchý displej pre naozaj jednoduché nastavenie teploty.

Rocket Espresso R58

Ako tretí tip na skvelý domáci kávovar uvádzam zástupcu zo stajne Rocket Espresso. Tieto kávovary sú radosťou domácich baristov, ktorí si prípravu kávy naozaj užívajú. Už na prvý pohľad pôsobia trochu industriálnym dojmom, čo môže znamenať predovšetkým to, žesa s espressom budete môcť pohrať.

Okrem PID má kávovar Rocket R58 pod kapotou dva variče. Rotačné čerpadlo, možnosť pripojenia priamo na vodu a legendárnu hlavu E61. K tomu komunikačný panel s veľkým displejom.