Potrebujete dvojpákový kávovar alebo si vystačíte s jednopákovým?

Vyberáte pákový kávovar do kaviarne. Koľko pák by mal mať?

Veľkosť kávovaru, a teda aj počet pák, závisí od toho, koľko káv chcete za deň priprav. Čím viac pák, hláv alebo sparovacích skupín na kávovare máte , tým viackáv môžete pripraviť zakratší čas. Čo je veľmi užitočné v rušnejších prevádzkach.

Myslite nielen na priemernú dennú prevádzku v kaviarni, ale aj na najvyťaženejšie hodiny dňa. Aj včase špičky, hoci krátkej, chcete podávať skvelý výkon. To znamenádokonale uvarenú kávu za relatívne krátky čas.

Výhodnejší sa môže zdať skôr dvojpákový kávovar, t. j. taký, ktorý má dve skupiny na varenie - hlavy. Typické príslovie "mať druhú páku pre každý prípad". Tieto výhody však môžu znamenať aj niekoľko ďalšíchstarostí s kávovarom.

Hlavy, páky a portafiltre kávovarov

Najskôr si ujasnime terminológiu. Zvyčajne názov pákový kávovar potom vedie k rozlíšeniu jeho typu alebo veľkosti na základe počtu pák. Teda jednopákový kávovar alebo dvojpákový kávovar atď. Samotné páky, alebo inak povedané portafiltry, však môžete do svojho kávovaru zakúpiť v rôznom množstve.

Miesto, kde sa páka v kávovare nachádza, sa nazýva hlava kávovaru, hlava skupiny (brew group) alebo "hlava skupiny". A tak počet týchto hláv určuje schopnosť kávovaru pojať daný počet portafilterov - pák.

Čo je to hlava kávovaru

V kávovare sa nachádza čerpadlo, bojler a mnoho ďalších potrebných komponentov. Ale kúzlo extrakcie kávy sa odohráva v hlave kávovaru. Teda v portafiltri, ktorý je v nej umiestnený. V prípade, že sa rozhodujete o výkone kávovaru, o tom, koľko káv bude schopný pripraviť naraz, rozmýšľate preto nad počtom hláv kávovaru.

Z prevádzkového hľadiska by ste z komponentov, ktoré tvoria hlavu kávovaru, mali poznať predovšetkým sprchu a tesnenia. Sprcha, to je sitko v hlave kávovaru, z ktorého prúdi voda do kávy v portafiltri. Tesnenie sa potom nachádza okolo sprchy. Na tieto dve časti kávovaru by ste nemali zabúdať pri pravidelnej údržbe.

Jednopákový kávovar je kávovar s jednou hlavou - skupinou sparovacej jednotky, do ktorej sa vkladá páka, t. j. portafilter.

Budete potrebovať dvojpákový kávovar?

Nazačiatok vám pri rozhodovaní pomôže priemerný počet káv za deň. Vďaka tomu budete mať predstavu o tom, koľko pák bude pre vás vhodnejších. Pre predstavu si to vypočítajte takto: do50 káv denne = jednopákový kávovar, do 100 káv denne = dvojpákový kávovar. Ak plánujete viac ako 100 káv denne, potom môžete použiť aj trojpákový alebo viacpákový kávovar.

Okrem tohto predpokladaného denného počtu káv myslite aj na časy dňa, kedy bude vaša kaviareň najviac vyťažená. V čase špičky, keď bude vaša kaviareň úplne plná a vy budete stále pripravovať kávu pre zákazníkov, ktorí sa zastavili na latte do šálky.

Počas dňa, keď budú zákazníci prichádzať priebežne, vám možno bude stačiť kávovar na jedno použitie. V rušnej hodine by vám mohol pomôcť kávovar s druhou hlavicou, aby ste boli efektívnejší. Možnosť pripravovať kávu na oboch pákach súčasne môže znamenať, že váš barista bude pracovať o 30 % rýchlejšie ako s jednopákovým kávovarom. Rýchlejšie spracovanie objednávky znamená vyššiu spokojnosť zákazníkov.

Ďalšie výhody dvojpákového kávovaru

Mať vo svojej kaviarni väčší kávovar znamená viac než len extrakciu až 4 espress naraz. Veľkosť dvojpákového kávovaru zväčšujeplochu na ohrev šálok kávy vporovnaní s jednopákovým kávovarom. Aj tento malý detail by ste mohli v špičke prehliadnuť a spôsobiť vám problémy s prípravou nárazového množstva kávy.

Na pákovom kávovare nebudete pripravovať len kávu. Dve páky znamenajú väčší kávovar a viac priestoru v kávovare znamená viac miesta pre bojler. Takže pri dvojpákovom kávovare budete mať k dispozícii väčší objem horúcej vody ako pri jednopákovom kávovare.

V kaviarni sa zvyčajne podáva nielen káva, ale aj iné horúce nápoje. Teda aspoň čaj. Najjednoduchší spôsob prípravy čaju je použiť na jeho zalievaniehorúcu vodu z kávovaru. Preto potrebujete aj dostatočne veľký bojler vo vnútri kávovaru. Taký, ktorý zvládne kávu aj čaj a všetky ostatné nápoje, na ktoré potrebujete horúcu vodu z kávovaru.

Výhody jednopákového kávovaru

Hoci vás mnohé z týchto uvedených výhod môžu lákať na kúpu dvojpákového kávovaru, nezabudnite zvážiť aj nevýhody. Alebo skôr výhody jednopákového. Prvou je jeho veľkosť. Jednopákové kávovary sú kompaktné a zaberajú menej miesta na tyči kávovaru. V menších prevádzkach, kde počítate s každým centimetrom, môže táto vlastnosť jednopákového kávovaru výrazne zavážiť pri vašom rozhodovaní.

Jednopákový kávovar sa tiež ľahšie ovláda. K dispozícii máte len jednu páku, ktorou môžete nastaviť espresso. A samozrejme, na konci dňa máte len jednu páku a hlavu, ktorú treba čistiť. Jednopákový kávovar teda zjednodušuje a urýchľuje rannú prípravu pred otvorením a záverečné čistenie na konci dňa.

Kávovar pre stánky s kávou na svadbách a festivaloch

Plánujete vziať svoj kávovar na podujatie, festival alebo pripravovať kávu na svadobnom cateringu? Budete radi za kávovar, ktorý vám pri prenášaní z auta do stánku a späť nezlomí chrbát. Ľahšie, ľahšie ovládateľné a jednoducho "prenosné" kávovary sú jednopákové.

Cena kávovaru a prevádzkové náklady

Samozrejme, sú tu aj financie, ktoré chcete (môžete) do kávovaru vložiť. Menší jednopákový kávovar stojí menej ako dvojpákový . Napríklad v prípade obľúbeného kávovaru Appia Life je rozdiel medzi jednopákovým a dvojpákovým variantom približne 30 000 Kč . Vďaka nižšejspotrebe energie ušetríte aj na samotnej prevádzke menšieho kávovaru .

Profesionálny kávovar pre malú kaviareň vs. stojan na kávu

Celkovo môžete počítať s jednorýchlostným kávovarom do stánku s kávou, výkladu s kávou so sebou, pekárne alebo cukrárne so sprievodným sortimentom kvalitných espresso a mliečnych kávových nápojov. Ak máte v pláne otvoriť malú kaviareň s ponukou teplých nápojov a predajom aspoň 50 káv denne, vyberte si už teraz medzi dvojrýchlostnými kávovarmi.