Pravda o kofeíne v instantnej káve

Prečo ľudia pijú instantnú kávu?

Instantnou kávou možno mnohí baristi opovrhujú, ale vkomerčnom prostredí je stále žiadaná a tam si jednoducho nájde svojich konzumentov.

Mnohí ľudia preto pijú instantnú kávu ráno, keďsa chcú rýchlo prebudiť, ale nechcú nevyhnutne zažiť plnohodnotnú chuť.

A niet divu. S instantnou kávou je jednoducho všetko jednoduchšie. Jej príprava je oveľa jednoduchšia a rýchlejšia. Nemusíte sa starať o nastavovanie mletia, zisťovanie správneho pomerusparovania pomeru alebo dokonca čistenie či údržbu kávovaru.

Ďalším dôvodom, prečo je instantná káva taká obľúbená, je jej nízka cena. Instantná káva je v skutočnosti lacnejšia ako výberová káva, preto väčšina kávičkárov siaha po instantnej káve.

Koľko kofeínu obsahuje instantná káva?

Určiť priemerné množstvo kofeínu v instantnej káve nie je také jednoduché. Rôzneznačky obsahujú rôzne množstvo kofeínu v závislosti od výrobných procesov. Ak vás teda zaujíma množstvo kofeínu v konkrétnom balení kávy, pred kúpou si skontrolujte obal.

Množstvo kofeínu je ovplyvnené výrobným procesom, pretože veľa kofeínu sa stráca počas výroby instantnej kávy.

Niektorí výrobcovia môžu do svojich výrobkov pridávať kofeín späť, aby túto stratu kompenzovali, preto si pri porovnávaní značiek dávajte pozor, čo čítate.

Ak sa však pozrieme na trochu matematiky, podľa USDA je v každej čajovej lyžičke (čo je približne 0,9 gramu) instantnej kávy približne28,3 miligramu kofeínu.

Zvyčajne sa instantná káva pripravuje z dvoch čajových lyžičiek instantnej kávy a približne 200 ml horúcej vody. Takže na jednu šálku kávy to predstavuje približne 56,6 miligramov kofeínu.

Podľa článku uverejneného v roku 2017 v časopise Journal of Psychology & Psychotherapy sa však v jednej šálke kávy nachádza približne 80 miligramov kofeínu. To nám krásne ukazuje, že množstvo kofeínu v instantnej káve sa jednoducho líši.

Kofeín v instantnej káve VS normálna káva

Šálka bežnej kávy obsahuje 60 až 145 mg kofeínu. Instantná káva teda obsahuje približne 20-45 % celkového obsahu kofeínu, ktorý sa nachádza v šálke bežnej kávy.

Pretože instantná káva sa spolieha namalé množstvo vody, aby získala svoju chuť , obsahuje aj menej kofeínu ako filtrovaná káva.

Ak je kofeín to, čo vás naštartuje, budete potrebovať viac instantnej kávy, aby vám dodala rovnakú dávku energie ako šálka bežnej varenej kávy.

Koľko instantnej kávy môžeme vypiť?

Na otázku, koľko instantnej kávy môžeme denne vypiť, neexistuje univerzálna odpoveď. Ak však instantná káva patrí do vašej rannej rutiny, máme pre vás niekoľko odporúčaní:

  • Neprekračujte bezpečnú hranicu kofeínu pre dospelých, ktorá je približne 400 mg kofeínu denne.
  • Niektorí ľudia však môžu byť na kofeíncitlivejší , preto si pred vypitím viacerých šálok instantnej kávy v jeden deň skontrolujte obal .
  • Nezabudnite, že instantná káva bez kofeínu je tiež možnou voľbou.
  • Ak máte nejaké zdravotné problémy, poraďte sa so svojím lekárom, koľko instantnej kávy je pre vás vhodné.

Ak hľadáte ľahšiu dávku kofeínu, instantná káva sa môže stať vaším novým obľúbeným nápojom. Možno neposkytuje takú komplexnú a bohatú chuť ako filtrovaná káva alebo espresso, ale jej príprava je oveľa jednoduchšia a obsahuje približne o 30 % menej kofeínu.