Pražiareň Dievčatá, ktoré melú kávu

PRAŽIARNE, KTORÉ MELÚ KÁVU

Za vznikom tejto revolučnej pražiarne stoja dve ženy. Casy Lalonde pochádza z New Yorku, kde začala svoju kariéru v kaviarni Coffee Lab and Roaster vo Vermonte .Fi O'brien pochádza z Austrálie. Pracovala tam ako dizajnérka a zároveň vlastnila kaviareň v Melbourne. Ich cesty sa však skrížili v Spojenom kráľovstve, kde obe žijú.

Po niekoľkých rozhovoroch o jej predchádzajúcich skúsenostiach si uvedomili, že im na kávovej scéne chýba rovnosť. Veď vo svete kávy oveľa častejšie stretnete pražičov, farmárov a iných mužov. Ako ženy sa cítili trochu vytlačené z odvetvia, ktoré milujú a do ktorého majú čím prispieť. Namiestotoho, aby sa na to len sťažovali, rozhodli sa urobiť zmenu, a tak v roku 2017založili pražiareň . Vďaka čomu sa už po niekoľkých rokoch podnikania ženy začali cítiť posilnené a uznané za všetko, čo prinášajú.

Pražiareň nemá vlastnú kaviareň nikde v Európe, ich kvalita a príbeh však zaujali mnohé kaviarne po celej Európe a odoberajú od nich kávu.

PRAŽIACI TÍM

V prvých rokoch sa o všetky fázy, ako je nákup kávy, praženie balenie a marketing, starali oni. Spolumajiteľka Fi sa stará oidentitu značky, tiež o všetky vizuály a sociálne médiá, ako aj o všetky partnerstvá. Taktiež vymýšľa, ako lepšie zdieľať príbehy, ktoré sa skrývajú za kávou z jej pražiarne.

Balíček kávy od Girls Who Grind Coffee jednoducho neprehliadnete. Každý balíček kávy zdobí iný obrázok ženy. Zdroj.

Ako vedúca oddelenia kávy a hlavná pražiarkasa Casey stará o to, aby káva chutila čo najlepšie. Má na starosti vyhľadávanie najlepších farmárov a kávových zŕn ženského pohlavia. A tiež vyberá najlepšie profily praženia a potom ich neustále testuje a upravuje.

Tím Girls Who Grind Coffee dopĺňajú Grace a Justin. Grace má na starostiveľkoobchod. Je tiež držiteľkou kvalifikácie SCA (International Coffee Association) v oblasti baristiky, praženia a na strednej úrovni aj filtrovania. Justina je manažérkou prevádzky a jej hlavnou úlohou je vybavovanie objednávok.

VÝBER A NÁKUP ZRNKOVEJ KÁVY

Čo je pre Girls Who Grind Coffee dôležité pri výbere kávy? Kávu získavajú výlučne od producentiek, farmárok alebo výrobcov, ktorí podporujú ženy v poľnohospodárstve. Ich cieľom je získavať a pražiť kávu od žien, ktorých príbehy si zaslúžia byť vyrozprávané, ocenené a odmenené. Kvalitu kávových zŕn posudzujú nielen podľa ich chuti, ale aj podľa ich príbehu.

Chcú mať veľký vplyv a jedným zo spôsobov, ako to môžu dosiahnuť, je nakupovať čo najviac kávy od každého výrobcu. Farmári získavajú väčšinu svojich príjmov z väčších dávok kávy, nie z niekoľkých mikrodávok, ktorých výroba je drahá a časovo náročná. Ak chcú niekedy kúpiť jedinečnejšiu a experimentálnejšiu kávu, vyberajú si z ponuky svojich stálych obchodných partnerov.

KÁVOVÉ DIEVČATÁ, KTORÉ MELÚ KÁVU A JEJ PRAŽENIE

Svoju kávu pražia päť dní v týždni v malých troj- až päťkilogramových dávkach na pražičke Giesen W6, ktorú pomenovali Auntie Edie. Vo svojom prístupe k praženiu veria, že káva by mala byť dostupná pre každého, preto si nerobia silné nároky nachuťové profily. S kávou pracujú podľa toho, čo jej vyhovuje a ako najlepšie vyzdvihnúť jej najlepšie vlastnosti. Ak chcú dosiahnuť ovocnejší alebo kvetinovejší výsledok, pražia ju ľahšie a kratšie. Dlhším pražením získajú sladšie kávy.

Dovolia si tiež voľnosť pri príprave. Hoci pri každej káve nájdete recept, povzbudzujú aj svojich zákazníkov, aby si kávu pripravili podľa vlastného receptu. V skutočnosti by príprava kávy nemala byť stresujúca, ale práve naopak.

Ponúkajú kávy pražené na espresso, filtrované kávy, ako aj všestranne pražené kávy, a teda vhodné na oba spôsoby prípravy. Na obale zákazníci nájdu aj informácie o tom, či je káva vhodnejšia na prípravu nápojov s mliekom alebo bez neho.

INICIATÍVA "CHEEK TO CHEEK

Cheek to cheek je spôsob, akým dievčatá, ktoré melú kávu, robia veci namiesto toho, aby len sľubovali. Zaplatenie spravodlivej ceny farmárom je čoraz populárnejšou témou. Pražiarne pretovytvorili iniciatívu, v rámci ktorej ide 10 % zo všetkých maloobchodných objednávok kávy priamo do vreciek farmárok. Táto iniciatíva, samozrejme, dopĺňa skutočnosť, že už teraz platia farmárom spravodlivú cenu za zelené kávové zrná.

Pestovatelia kávy bojujú o živobytie zo svojho produktu. Ešte ťažšie je to pre ženy, ktoré často dostávajú menej peňazí za rovnakú prácu, akú vykonávajú muži. V spoločnosti Girls Who Grind Coffee však veria, že príbehy, ktoré sa skrývajú za kupovanou kávou, pridávajú výsledným produktom na hodnote.

RECEPT NA KÁVU Z AEROPRESSU

Kávu Girls Who Grind Coffee si môžete upražiť aj doma a vyskúšať ich recept na Aeropress.

  1. Najskôr zomeľte 14 g kávy a pripravte 250 ml vody s teplotou 95 °C.
  2. Potom umiestnite filtračný papier na uzáver Aeropressu, pevne ho naskrutkujte na telo Aeropressu a postavte ho na šálku.
  3. Filtračný papier vopred navlhčite nalitím horúcej vody do zariadenia AeroPress, čím sa zariadenie AeroPress tiež predhreje, čo podporuje lepšiu extrakciu. Vylejte vytečenú vodu zo šálky.
  4. Položte šálku a AeroPress na váhu a nasypte do AeroPressu 14 g stredne mletej kávy. Poklepte na obe strany Aeropressu, aby ste zaistili rovnomerné rozloženie kávy.
  5. Do Aeropressu nalejte200 g vody a trikrát premiešajte miešacou tyčinkou, potom okamžite rýchlo nasaďte piest na AeroPress, aby ste zabránili filtrácii kávy.
  6. Po jednej minúte odstráňte piesta opäť trikrát premiešajte.
  7. Nasaďte piest späť na AeroPress a odoberte šálku a Aeropress z váhy.
  8. Začnite rovnomerne tlačiť nadol a dbajte na to, aby ste tlačili rovnomerne.
  9. Akonáhle budete počuť "syčivý" zvuk , čo by malo byťmedzi 1 minútou 20 sekúnd a 1 minútou 30 sekúnd, prestaňte tlačiť.
  10. Otočte šálkou, aby sa premiešali chute, a vychutnajte si kávu.