Pražiareň kávy Five Elephant

PÄŤ SLONOV - PRAŽIAREŇ, KAVIAREŇ A PEKÁREŇ V JEDNOM

Príbeh pražiarne Five Elephant sa začal v Berlíne v roku 2010. Pomerne rýchlo sa presadili na berlínskej kávovej scéne ako nová pražiareň tretej vlny. Ak hovoríme o Five Elephant, nemusí to byť vždy v súvislosti s pražením kvalitnej kávy. Známe sú aj ich kaviarne, ktoré sú v celom Berlíne štyri. Okrem kávy v nich nájdete aj množstvo sladkostí z ich vlastnej pekárne. Pozornosť väčšiny zákazníkov z Berlína a celého sveta sa sústreďuje najmä na ich slávny tvarohový koláč.

Práve cheesecake z pekárne Five Elephant by mohol konkurovať káve ako najčastejší dôvod návštevy kaviarní Five Elephant. Zdroj: fiveelephant.com

Mnohí milovníci kávy považujú za "hriech" už len pridanie mlieka do kávy, nehovoriac o kombinácii kávy a koláča alebo inej sladkosti. Spojenie kávy a sladkostí jeteda to, čo môžeme v kaviarňach Five Elephant považovať za jedinečné.

HODNOTY DÔLEŽITÉ PRE VÝBER KÁVY FIVE ELEPHANT

Prvou z nich jetransparentnosť, vďaka ktorej zákazníci vedia, akú cestu káva prešla, kým sa dostala do ich šálky, ale aj to, kto, kde a ako ju spracoval. Transparentnosť podporujú aj dlhodobé partnerstvá s farmami a výrobcami kávy.

Tonajlepšie z kávy môžu získať aj návštevou svojich partnerov, kde sa oboznámia s celým procesom prípravy kávy od jej spracovania až po prípravu.

Prepražiarne je dôležitý aj vplyv výroby kávy na životné prostredie. Podobne kľúčové sú ajinovácie a zlepšovanie kávy, ktorú nakupujú a pražia. Zlepšovať sa môžu aj komunikáciou so zákazníkmi. Svoje kávy vždy vyberajú tak, aby boli sezónne a čerstvé.

VÝBER KÁVY FIVE ELEPHANT - PRAŽENIE A KONTROLA

Zelenézrná v spoločnosti Five Elephant sa pražia v pražiarni Diedrich. V ich ponuke nájdete kávy pražené na espresso, filtrované a omni pražené. Takáto káva je vhodná na akúkoľvek prípravu. Na kvalitu praženia dohliada hlavný pražiar WojtekBiałczak, ktorý má skúsenosti aj z finále majstrovstiev sveta baristov.

Po pražení sa káva kontroluje pomocou cuppingu. To umožňuje lepšie pochopiť a zhodnotiť arómu a chuťový profil kávy. Navyše je to skvelý spôsob, ako ochutnať rozdiely medzi kávovými farmami, regiónmi, krajinami pôvodu a odrodami. Práve preto je zaujímavé robiť cuppingy káv z celého sveta, ktoré sú vedľa seba.

RECEPT NA FILTROVANÚ KÁVU Z V60 OD PIATICH SLONOV

Ako sa pripravuje káva v Berlíne? To môžete ľahko zistiť vďaka tomuto receptu na kávu z V60.

  1. Ohrejte 600 ml vody na teplotu približne 93-96 °C. Ak nemáte po ruke teplomer, jednoducho priveďte vodu do varu a potom ju nechajte približne 2-3 minúty odstáť.
  2. Kým sa voda varí ,zomeľte 21 g kávy s hrubosťou pre V60.
  3. Dodrippera vložtepapierový kávový filter. Zalejte ho 200 ml horúcej vody a uistite sa, že je celý navlhčený. Nechajte vodu zovrieť a potom ju vylejte. Tým sa káva zbaví chuti papierového filtra a zároveň sa predhreje kávovar V60.
  4. Postavte kanvicu alebo šálku na digitálnu váhu, umiestnite na ňu dripper a pridajte mletú kávu.
  5. Spustite stopky. Pomaly nalejte vodu, začínajúc od vonkajšieho okraja a špirálovito smerom dovnútra. Po 15 sekundách , keďhmotnosť dosiahne 50 g, prestaňte nalievať.
  6. Všetka mletá káva by mala byť mokrá a mala by kvitnúť. Na premiešanie a nasýtenie kávovej usadeniny môžete použiť aj lyžičku.
  7. O 0:30 h pokračujte v druhom nalievaní. Opäť začnite nalievať vodu, tentoraz začnite v strede a postupujte smerom von. Prestanete približne o 0:50 a keď hmotnosťdosiahne 150 g.
  8. Teraz, o 1:00, nalejte ďalších 100 g vody na kávovú usadeninu a zastavte približne o 1:20.
  9. Nakoniec v čase 1:30 pridajte ďalších 100 g vody. Približne o 3:00, keď sa voda úplne prefiltruje, odstráňte odkvapkávač.
  10. Teraz už zostáva len popriať vám dobrú chuť.