Pražiareň kávy s bielou etiketou

ZALOŽENIE PRAŽIARNE KÁVY S BIELOU ZNAČKOU

Príbeh pražiarne sa začal niekoľko rokov pred jej založením. Jej zakladatelia Francesco Grassotti a Elmer Ommkense sa stretli ako kolegovia v kaviarni a pražiarni Espressofabriek. V marci 2014 sa však rozhodli ísť vlastnou cestou a spustiť vlastný projekt. A tak sa zrodila káva s bielou značkou.

Prečo práve názov white label coffee? White label symbolizuje čistý papier, ktorý je vždy otvorený všetkému.

V posledných rokoch potvrdili svoju kvalitu aj na súťažiach. Vroku 2015 to bolo na holandských majstrovstvách AeroPress a v roku 2019 vyhrali súťaž Roast Masters, ktorá je súčasťou Amsterdamského kávového festivalu. V tejto súťaži sa preukazujú zručnosti pražičov aj baristov. Kávu, s ktorou súťažili, pražili sedemkrát, kým dosiahli, aby chutila podľa ich predstáv.

KAVIARNE S BIELOU ZNAČKOU

White label coffee však nie je len pražiareň, ale aj niekoľko kaviarní. Všetky podniky nájdete v Amsterdame, kde sídli aj pražiareň. Celkovo ide o tri podniky ,dve kaviarne a jedno bistro.

V podnikoch s kávou white label prevláda jednoduchý škandinávsky štýl. Jednoduchosť podčiarkuje aj dizajn obalov kávy. Obyčajné papierové vrecko dopĺňa biely papier s informáciami a jednoduchá papierová spona. Zdroj: whitelabelcoffee.nl

FILOZOFIA A CIELE PRAŽENIA

Základom ich filozofie jeotvorenosť, od prístupu k hosťom, cez veľkoobchodných partnerov až po pestovateľov kávy. Sú tiež hrdí na to, že rozvíjajú kávovú scénu bez rivality, s ktorou sami podnik založili. Práve vďaka tomu veria, že sa toto odvetvie môže posunúť vpred.

Čo je cieľom kávy s bielou značkou? Podľa ich majiteľov je najdôležitejší rozvoj ich kávy. Chcú osloviť viac ľudí a ukázať im, aká môže byť káva. Chcú rozvíjať svoje znalosti a experimenty v spolupráci s obchodníkmi a farmármi a sami robiť viac výskumu.

KÁVA S BIELOU ZNAČKOU A PRAŽENIE

White label coffee začínala ako väčšina pražiarní. Teda svetlejšie pražená káva na filtrovanú kávu a tmavšie pražená káva na espresso. Výber kávových zŕn pre obe praženia bol však rovnaký. Po dvoch rokoch fungovania pražiarne však počas cuppingovej kontroly dospeli k záveru, že kávy na espresso sú jednoducho príliš horké a nedosahujú svoj chuťový potenciál ako filtrové praženie. Pretosa vydali smerom všestranného praženia. Použitím tohto štýlu praženia sa vytvára vhodné praženie pre samotnú kávu, nie pre spôsob prípravy. Okrem toho lepšie rozvíjajú jedinečné vlastnosti kávy, ktoré sú zakorenené v jej pôvode, odrode a spôsobe spracovania.

V začiatkoch, keď si nemohli dovoliť vlastnú pražiareň, pražili kávu v Espressofabrike. Káva s bielou značkou sa však ujala a oni si mohli kúpiť vlastnú pražiareň. Nazačiatku skúšali pražičky rôznych značiek a nakoniec sa ako holandská pražiarska firma rozhodli pre miestnu pražiareň značky Giesen.