Pražiareň kávy The Coffee Collective

VÝZNAM NÁZVU COFFEE COLLECTIVE

Aby som vám pomohol lepšie pochopiť filozofiu a zmýšľanie spoločnostiThe Coffee Collective, najprv vám poviem viac o tom, prečo práve Collective. Mnoho ľudí nachádza zmysel v tom, že pražiareň majú štyria zakladatelia. V skutočnosti je to však preto, že kolektívom medzi farmárom, pražiarom a baristom. Podčiarkujú to aj trojuholníky v ich logu.

ZAKLADATELIA KÁVOVÉHO KOLEKTÍVU ALEBO KTO ZA NÍM STOJÍ

Ako som už spomínal, zakladatelia pražiarne sú štyria: Peter Dupont, Klaus Thomsen, Casper Rasmussen a Linus Törsäter. Založili ju vroku 2007 v dánskej Kodani, kde začínali ako obyčajný sklad praženej kávy. Pred založením sa mohli pochváliť niekoľkými titulmi zo súťaží, ako sú majstrovstvá sveta baristov a majstrovstvá sveta degustátorov. Dnes v pražiarni pracujú len traja zakladatelia. Peter Dupont je výkonným riaditeľom a stará sa aj o nákup zelenej kávy, Klaus Thomsen je vedúcim marketingu a kaviarní a Casper Rasmussen ako vedúci pražiarne dohliada na kvalitu praženia. Sídlo spoločnosti Coffee Collective je vo Frederiksbergu, kde sa nachádza aj pražiareň.

PRAŽIAREŇ A KAVIARNE SPOLOČNOSTI COFFEE COLLECTIVE

O hodnotách pražiarne sa ešte bude diskutovať, ale podobne ako u väčšiny pražiarní výberovej kávy je pre spoločnosť The Coffee Collective dôležitá transparentnosť. Svedčí o tom aj vzhľad ich pražiarne, ktorá je od jednej z kaviarní oddelená sklenenou stenou. Zákazníci tak môžu nahliadnuť do procesu praženia. Káva sa praží v pražiarni Loring, ktorá pojme až 35 kg kávy. Okrem tejto kaviarne sa v rôznych častiach Kodane nachádzajú ďalšie štyri kaviarne a jedna pražiareň.

Takmer všetky kaviarne spoločnosti The Coffee Collective sa vyznačujú čistým a jednoduchým interiérom. Výnimkou je však pobočka Telefonkiosken, ktorá je ukrytá v historickej telefónnej búdke. Zdroj: coffeecolective.dk

NÁKUP KÁVY PRIAMY OBCHOD

Napodporu spomínanej transparentnosti je politikou spoločnosti The Coffee Collective nakupovať kávu priamo od farmárov, teda direct trade. Pražiari si uvedomujú, že káva po vypestovaní musí prejsť dlhú cestu, kým sa k nim dostane. Preto zakladatelia pražiarne vytvorili vlastný model priameho predaja medzi nimi a farmármi, počas ktorého sa musia dodržiavať určité pravidlá. Cena sa určuje podľa kvality kávy , t. j.čím kvalitnejšia káva, tým viac peňazí pražiareň farmárovi zaplatí. To dáva obom stranám dôvod na zlepšenie toho, čo robia, a zároveň zlepšuje ich vzájomné vzťahy. Nákup kávových zŕn ovplyvňuje obdobie zberu v jednotlivých krajinách.

PRAŽENIE KÁVY PODĽA VÝBERU KÁVOVÉHO KOLEKTÍVU

Zelené kávové zrná sú bez chuti, chuť získajú až počas praženia. A spoločnosť The Coffee Collective si to veľmi dobre uvedomuje. Kávu považujú za plod, v ktorom zanechali stopu všetky prírodné podmienky, ako je pôda, dážď, slnko, nadmorská výška a mnohé ďalšie.

Uprednostňujú čisté, sladké a aromatické kávy, ktoré sa pražia ľahko, aby vynikla ich prirodzená chuť. Každá káva má svoj vlastnýprofil praženia, aby čo najlepšie vyniklijej vlastnosti .

V spoločnosti The Coffee Collective pražia kávu zvlášť na espresso a zvlášť na filtrovanie. Okrem nápisu na obale ich spoznáte aj vďaka rôznym farbám. Balenia na espresso sú tmavozelené a balenia na filtrovanie sú krémové. Balenia s kávou, ktorá je niečím jedinečná , napríklad svojouodrodou alebo spracovaním, sú svetloružové ako cukrová vata.

Denne pražia kávu pre veľkoobchodných partnerov, vlastné kaviarne a pre zákazníkov, ktorí si kávu objednajú v e-shope. Po pražení skladujú kávu v klimatickej pivnici a vrecká preplachujú dusíkom, aby si zachovali vysokú kvalitu.

Po pražení kontrolujú kávu zaznamenávaním profilu praženia a farby kávy. Najdôležitejším faktorom v procese kontroly je však kupáž.