Talianska pražiareň kávy Gardelli Coffee

PRÍBEH ZAKLADATEĽA KÁVY GARDELLI

Nemôžem začať ničím iným ako vysvetlením názvu Gardelli Coffee. Dôvod je celkom jednoduchý. Za vznikom tejto pražiarne so sídlom v talianskom meste Forli stojí Rubens Gardelli. V roku 2010 začal Rubens pražiť kávu na malej 50g pražičke. Jeho vášeň ho priviedla v roku 2014 na prvú súťaž, ktorú vyhral. MajstrovstváTalianska v pražení kávyWCE . Tejto súťaže sa zúčastnil ešte niekoľkokrát a v roku 2017 vyhral celosvetové finále. Niekoľkokrát sa zúčastnil aj na súťažiBrewers Cup a dvakrát vyhral talianske kolo. V roku 2014 skončil v celosvetovom finále na druhom mieste.

Neabsolvoval žiadny kurz SCA pre praženie , jednoducho sa všetko naučil sám. Jeho zvedavosť vedieť a naučiť sa čo najviac ho viedla k tomu, že si vyrobil vlastný 700g pražiar na kávu. Teraz praží na15-kilogramovej pražiarniGenio v spoločnosti Gardelli . Napriek rastúcemu biznisu je však Rubens stále v pražiarni a osobne dohliada na kvalitu kávy v každom balení. Uvedené víťazstvá mali vplyv aj na počet objednávok. Udržanie kvality pri rastúcom množstve je však pre Rubensa výzvou.

Balenia Gardelli Coffee sú vďaka svojej ružovej farbe rozpoznateľné na desiatky metrov. Okrem toho je ružová labuť neoddeliteľnou súčasťou značky Gardelli. Zdroj: coffeextraction.com

VÝBER KÁVY PRED PRAŽENÍM

Gardelli starostlivo vyberá kávové zrná v dávkach, ktoré spĺňajú požiadavky na výber kávy, a kladie dôraz aj na transparentnosť údajov, takže z každého balenia kávy sa dozviete všetko potrebné, ako napríklad: krajinu pôvodu a región, cuppingové skóre, spôsob spracovania, odrodu alebo sortu, dátum praženia, ale aj meno výrobcu. Okrem toho vždy uvádzajú obdobie zberu, aby si ich zákazníci mohli byť istí, že kupujú kávu z najčerstvejšieho a sezónneho zberu. Úplná transparentnosť im dáva nielen možnosť dozvedieť sa viac o výrobku: jej cieľom je tiež ukázať všetku tvrdú prácu, ktorá sa skrýva za každou šálkou.

Každá káva, ktorú spoločnosť Gardelli nakupuje, prechádza prísnou kontrolou Rubens, ktorá zahŕňa slepý výber a ochutnávku. Kávu vyberajú na základe toho, čo považujú za najlepšie v danej sezóne. Nepozerajú sa na aktuálne populárne odrody ani na spracovanie.

KÁVA GARDELLI A JEJ CENA

Cena kávy sa určuje na základe hodnotenia kvality chuti a jedinečnosti, pričom cena zelenej kávy je druhoradým faktorom. Jedinečnosť pri určovaní ceny znamená, ako ľahko, alebo skôr ako ťažko je možné danú šaržu zohnať. Tento parameter sa odráža v hodnotení vzácnosti. Ak ide omikroskupinu alebo nanoskupinu, ktorej je na celom svete dostupných len niekoľko vriec, skóre vzácnosti bude vysoké. Patria sem najmä kávy, ktoré pochádzajú z vysokých nadmorských výšok, kde je prirodzene pomerne nízka úroda.

Poľnohospodárom sa za ne platí až o 50 % viac, ako je skutočná cena. Rubens je jednou z prvých pražiarní, ktorá uplatňuje tento prístup. Môže si to však dovoliť aj vďaka víťazstvu na majstrovstvách sveta v pražení kávy a následnému nárastu objednávok.

PRAŽENIE KÁVY GARDELLI

V spoločnosti Gardelli pražia len množstvá, ktoré sú už vopred objednané, takže zákazníci vždy dostanú čerstvo upraženú kávu. Kávu pražia trikrát týždenne a o budúcich termínoch praženia vždy informujú na svojej webovej stránke.

PROFIL PRAŽENIA KÁVY

V Gardelli Coffee veria, že každá káva má len jeden profil praženia, ktorý je pre ňu ideálny. Konečnému profilu praženia predchádza testovanie profilov a mnohé šálkovania. Každá káva si zachováva chute a vône, ktoré sú špecifické pre danú oblasť, a práve tie chcú zvýrazniť. Nie je to profil praženia, ktorý by zodpovedal výslednému pivu. A preto sú takmer všetky kávy pražené omni, teda na espresso aj na filtrovanie, nájdete len niekoľko výnimiek v podobe zmesí na espresso.

PROJEKT GARDELLI MZUNGU - ŠPECIALITA MEDZI KÁVAMI

Projekt Mzungu v Ugande je súčasťou spoločnosti Gardelli Coffee od roku 2015. Kávu z Ugandy nevidíte v ponuke pražiarní často. Rubens si tamojšiu kávu rýchlo obľúbil a vďaka projektu Mzungu prináša túto kávu aj ostatným. Rubensovu pozornosť upútala aj skutočnosť, že všetky čerešne na strome boli zrelé v rovnakom čase. Za normálnych okolností dozrievajú postupne. Jedna z úrod bola použitá aj v súťaži Italian Brewers Cup, čím Rubens získal druhé miesto.

Tieto kávy inšpirovali Rubensa aj k inovácii a založeniu vývoznej spoločnosti. Gardelli tiež začal experimentovať s prírodným spracovaním v Ugande. Pomocou dostupných metód spracovania, t. j. bez použitia baktérií, kvasiniek alebo nádob z nehrdzavejúcej ocele a elektriny, Gardelli spolu s priateľmi Disonom a Alexom vyvinuli veľmi udržateľnú techniku, ktorá zahŕňa iba zber čerešní a používanie teploty. Prvá várka dostala názov Gardelli RED a ďalšie sú v procese výroby.

KÁVA GARDELLI

Kávu z tejto pražiarne nájdete v rôznych kaviarňach po celej Európe, ale Gardelli má len jednu vlastnú kaviareň. A to vo Forli, kde Rubens a celé Gardelli vzniklo. Dôvod, prečo Rubens nemá viac kaviarní, je ten, že je dôležitejšie zamerať sa na kávu a jej kvalitu.