Prečo (ne)kupovať pákový kávovar so zabudovaným mlynčekom

Nasypanie kávových zŕn do mlynčeka, ktoré sa v portafiltri zmenia na nadýchanú hromadu kávy. Nasledujeniekoľko poklepaní na bočnú stranu páky a jemné utláčanie mletej kávy tamperom do presnej roviny. Potom už stačí len zasunúť portafilter do hlavy kávovaru. Stlačíte to čarovné tlačidlo, ktoré spustí extrakciu. Po niekoľkých sekundách cedenia sa objaví káva. Za chvíľu prevonia celý byt a za ďalší okamih je hotová. Z pohodlia gauča popíjate čokoládovo sladké espresso.

AKO SI PRIPRAVIŤ KÁVU DOMA

Taktomôže vyz eraťváš čas strávený pri káve doma. Čo na to - okrem balíčka praženej kávy - potrebujete ? V prvom rade kávovar a mlynček na kávu. Pretože skvelé espresso si môžete pripraviť len v kvalitnom pákovom kávovare a len s čerstvo namletou kávou.

Vnašom e-shope pri hľadaní týchto prístrojov nájdete domáce kávovary, mlynčeky na espresso, ale ajkávovary s už zabudovaným mlynčekom. Stojíte teda pred rozhodnutím, či si kúpiť dva solitérne kávovary alebo jeden kombinovaný.

VÝBER KÁVOVAROV SO ZABUDOVANÝM MLYNČEKOM

Prvé, čo vám napadne, keď uvidíte kávovar so zabudovaným mlynčekom, je pravdepodobne radostná myšlienka, že nebudete musieť hľadať a vyberať mlynček. Svoju energiu pri rozhodovaní o kúpe musíte venovať len typom tohto kombinovaného kávovaru.

Pre britskú spoločnosť Sage, ktorá sa venuje výrobe kvalitných domácich spotrebičov, sú typické kávovary so zabudovaným mlynčekom. S navrhovaním domácich kávovarov majú dlhoročné skúsenosti. Ich kávovary navrhnuté na skvelý pôžitok z kávy v domácnosti. Môžete ho mať už od 18 000 korún. Srastúcim počtom modelov ich kávovarov rastie aj ich cena v súlade s nárastom funkcií, automatizácie a výkonu.

Ešte obľúbenejšie sú kávovary Lelit.

VÝBER Z HĽADISKA CENY

Teraz sa zameriame na často rozhodujúci faktor pri kúpe takmer čohokoľvek - cenu. Porovnáme cenu kombinovaného kávovaru s kúpou dvoch solitérov, t. j. mlynčeka a kávovaru. Aby sa nám tieto dva spotrebiče na porovnanie pekne zladili, pozrieme sa teraz na výrobky Lelit.

Talianski majstri vo výrobe kávovarov a mlynčekov nielen pre domácnosť, ale aj pre domácnosť, pomenúvajú svoje výrobky trochu romanticky. Jeden bez druhého, presnejšie kávovar bez mlynčeka, nemôže byť ako zamilovaný pár. Preto sú verzie kávovarov Lelit označené ženskými menami. Ich mlynčeky sú pomenované podľa mužov.

V PÁRE ALEBO SINGLE

Ak si kúpite kávovar Lelit Anna a k nemu dostanete mlynček Lelit Fred. Za túto krásnu, lesklú dvojicu zaplatíme niečo vyše 22 000 eur. V porovnaní s kávovarom Lelit Anita, čo je jediné dievča, vlastne kávovar so zabudovaným mlynčekom , jekúpa Anny a Freda približne o tisícku drahšia.

Takže ak to zhrniem, ak si kúpimkávovar so zabudovaným mlynčekom, ušetrím. Navyše nemusím hľadať informácie o výbere správneho mlynčeka a premýšľať o jeho kúpe. Taktiež budem mať všetko pohromade v jednom balení. V jednom prístroji. Takže nad čím treba premýšľať? No tento článok by musel mať v názve o dve písmená menej.

VÝHODY SAMOSTATNÝCH ZARIADENÍ

Kúpa kávovaru spojeného s mlynčekom totiž nie je taká jednoznačná voľba, ako sa doteraz mohlo zdať. Spojenie mlynčeka a kávovaru do jedného zariadenia má svoje nevýhody. Tie potom môžu mať rozhodujúci vplyv na kúpu kávovaru. Pridanie mlynčeka do konštrukcie kávovaru má logický dôsledok v podobezväčšenia kávovaru. Kombinovaný kávovar potom pôsobí robustným dojmom. Preto vám môže viac vyhovovať pohľad na, hoci aj dva, nie až tak masívne kávovary.

MLYNČEK A TEPLO KÁVOVARU

Okrem tejto estetickej záležitosti, ktorá je skôr otázkou vkusu a miesta na kuchynskej linke, má kombinácia kávovaru a mlynčeka aj negatívny vplyv na kvalitu prípravy kávy. Vo vnútri kávovaru sa voda používaná na prípravu kávy ohrieva. Všetky kávovary teda počas svojej prevádzky vytvárajú teplo. Na zabudovaný mlynček potom toto teplo pôsobí, čo má za následok:

  • zahriatie kameňov a spálenie kávy počas mletia,
  • zahriatie kávy v zásobníku a poškodenie jej kvality.

Dôraz na tieto nevýhody sa pri výbere kávovaru zvyšuje v závislosti od toho, aké množstvo kávy sa bude na kávovare pripravovať. Čím väčšie a častejšie používanie kávovaru, tým viac sa tieto negatívne účinky na kvalitu vášho espressa prejavia.

MLYNČEK LEN PRE KÁVOVAR

Pozitívna vlastnosť kombinovaných kávovarov opísaná o niekoľko riadkov vyššie, že nás zbavujú dilemy výberu mlynčeka, sa môže javiť aj ako negatívum. Vybraný kávovar má zabudovaný mlynček, ktorý navrhol jeho výrobca. Takýto mlynček však nemusí spĺňať všetky naše osobné požiadavky, napríklad rozsah mletia.

Kávovar si kupujeme, pretože máme radi espresso a ranné cappuccino. Popoludní si však radšej dáme filtrovanú kávu . Samozrejme, na prípravu "filtra" potrebujete mlynček. Ale rozsah hrubosti mletia na mlynčeku vášho kávovaru nie je dostatočný. Je určený len na espresso.

JEDEN UNIVERZÁLNY MLYNČEK

Samozrejme, je vhodné mať samostatný mlynček na espresso a samostatný mlynček na alternatívne spôsoby prípravy kávy. Ak však nechcete kupovať dva mlynčeky, či už z finančných, priestorových alebo iných dôvodov, je vhodné zvoliť siuniverzálny mlynček. Taký, ktorý melie kávu nahrubo naFrench Press a veľmi jemne na espresso.

KEĎ SA KÁVOVAR S MLYNČEKOM POKAZÍ

A nakoniec je tu myšlienka, čo sa stane, keď sa pokazíkombinovaný kávovar. Porucha sa môže vyskytnúť aj pri tých najspoľahlivejších veciach. Či už ju neopatrne spôsobíte vy, alebo zlyhala nejaká súčiastka, zvyčajne to znamená, že si kávu neurobíte hneď.

Pošlete svoj mlynček na kávu do obchodu a poviete si: " Keby som si vtedy kúpil tento kávovar ako samostatný, dnes by som si už len mlel kávu v náhradnom mlynčeku požičanom od kamaráta. No aj tak si dnes môžem vychutnať svoje espresso".

Ak sa stane, že sa porucha nedá odstrániť, budete mať doma kávovar s nefunkčným mlynčekom. Alebo mlynček s nefunkčným kávovarom. Takže kúpou solitérneho mlynčeka, kávovaru alebo oboch sa z toho aj tak nedostanete. Prípadne, ak sa nechcete na svoj kombinovaný kávovar po mŕtvici stále pozerať , budetesi musieť tento kombinovaný kávovar kúpiť znova.