Prečo ponúkať kávové nápoje vo vašej kaviarni

KÁVA + ALKOHOL = VEĽKÁ LÁSKA

Káva a alkohol sa pijú už stáročia, ale ich spojenie do koktailov je relatívne nové. Slávna írska káva bola údajne vynájdená v 40. rokoch 20. storočia ,Biely medveď, nápoj, ktorý preslávil film Big Lebowski v 60. rokoch 20. storočia , aEspresso Martini v 80. rokoch 20. storočia. Všetky tri tieto koktaily sú stále populárne a sú uvedené v zozname najpredávanejších koktailov na svete, ktorý zostavila spoločnosť Drinks International v roku 2019.

Podľa Davida Jamesona (víťaza súťaže Good Spirits Champion v rokoch 2014 a 2016) boli prvé kávové koktaily zvyčajne základné a dominovala v nich silná a horká chuť kávy. Časy sa odvtedy zmenili a nástup výberovej kávy a kaviarní tretej vlny znamenal, že moderné kávové koktaily sa stali oveľa rafinovanejšími ako ich tradiční predchodcovia.

SÚŤAŽ MAJSTROVSTIEV DOBRÝCH DESTILÁTOV

Vytvorenie súťaže Good Spirits Championships (CIGS) svedčí o tom, že kávový priemysel oceňuje kávové koktaily. Toto každoročné podujatie sa koná od roku 2011 a súťažiaci na národnom šampionáte CIGS súťažia o titul majstra sveta. Účasť si vyžaduje, aby súťažiaci pripravili írsku kávu a horúce alebo studené kávové koktaily, ktoré potomhodnotí portál na základe ich chutí, kreativity a celkového dojmu.

Súťaženie v CIGS si vyžaduje dôkladné znalosti a pochopenie toho, aké vlastnosti prinášajú rôzne druhy kávy a s akými ďalšími ingredienciami (a alkoholom) sa dobre kombinujú.

Jeden z víťazných súťažiacich vytvoril svoju verziu írskej kávy kombináciou prírodne spracovanej kávy Pacamara z Nikaraguy, pripravenej v Clever Dripper, s tromi whisky, karibským ľahkým muškátovým sirupom, kokosovým palmovým sirupom a dvojitou tatárskou smotanou. Výsledkom bolo, že nápoj mal vanilkovú a maslovú príchuť, po ktorej nasledovali tropické tóny karamelizovaného manga a ananásu, sušeného banánu a bol okorenený tmavým rumom.

Kombinácia kávy a alkoholu na akejkoľvek úrovni si vyžaduje pochopenie jedinečných vlastností kávy, ale aj alkoholu.

Súťažiaci na majstrovstvách Dan Good Spirits hovorí: "Vždy sa snažím používať kávu kreatívne. Dá sa použiť aj ako sekundárna zložka, ktorá kokteilu dodá komplexnosť a hĺbku. Káva totiž môže mať takú širokú škálu chutí v závislosti od mnohých premenných (pôvod, spracovanie, odroda, stupeň praženia, spôsob prípravy, recept atď.) Je pretomimoriadne dôležité starostlivo kombinovať vybranú kávu s alkoholom.


KÁVOVÉ NÁPOJE NA PRIAMU KONZUMÁCIU

Kým kávový priemysel uznáva kávové koktaily na súťaži o majstra CIGS, na trhu sa začal prejavovať dopyt po RTD kombináciách kávy a alkoholu - medzi mnohé z nich patria aj trendové nitro kávové nápoje. Ide o nápoje, ktoré sú naplnené dusíkom.

Čo je RTD nápoj? Z anglického prekladu ready to drink, čo znamená pripravený nápoj, ktorý je už pripravený na konzumáciu.

Podľa globálnej spoločnosti Nielsen, ktorá sa zaoberá marketingovým prieskumom, sa od roku 2018 výrazne zvýšil predaj RTD kávových koktailov. Dôvodom je dopyt zákazníkov po pohodlí, všestrannosti a prijateľnej cene.

Na trh s kávovými likérmi vstupuje niekoľko značiek alkoholu. Tia Maria, Kahlua, Baileys, Jagermeister a Skyy Vodka Infusions.

PRINÁŠANIE KÁVOVÝCH NÁPOJOV DO VAŠEJ KAVIARNE

Zaradenie kávových koktailov do súčasnej ponuky vašej kaviarne vám môže pomôcť získať nových zákazníkov. Vaša kaviareň sa tak prepojí s barom a môže sa predĺžiť otváracia doba až do noci.

Keďže dopyt po káve je najvyšší ráno a počas dňa postupne klesá, jej ponuka večer vo forme kávových nápojov by mohla zvýšiť spotrebu.

VYTVORENIE VLASTNEJ PONUKY

Kávové koktaily by mali vašich zákazníkov osloviť tak, aby ich radi ochutnali. Dôležité je premyslieť si, aký druh kávy do nápoja použijete, a potom aj druh alkoholu, ktorý zvolíte. Je dobré ponúkať aj nealkoholické kávové nápoje, aby si každý našiel niečo pre seba.

Víťaz šampionátu Good Spirits Championships Dan odporúča spájať stredne praženú kávu spracovanú prírodnou metódou a tmavý vyzretý rum, aby sa dosiahla vysoká intenzita chuti.

Pri alkohole treba byť opatrný, pretože v rôznych kombináciách alebo pri rôznych teplotách sa môže správať nepredvídateľne. Vyvážiť kávu v kokteily s alkoholom je náročné, pretože alkohol má výraznú chuť.

Predovšetkým sa budete musieť spoľahnúť na svoj zmysel pre chuť a na to, aký očakávate konečný výsledok. Premyslite si aj to, koľko ingrediencií použijete a či ich použijete aj v iných nápojoch.

Ak vás tvorba nových koktailov neláka, ponukou írskej kávy, bieleho medveďa a espresso martini určite nič nepokazíte.

SUMMARY

Vytvorenie dokonalého kávového kokteilu sa môže zdať zložité, ale určite má veľký potenciál pomôcť vašej kaviarni upútať pozornosť nových zákazníkov.